E-pillerit ja yöhikoilu

eli joo :D
Suurin piirtein samoihin aikoihin Diane novan aloituksen kanssa olen alkanut joka yö herätä samoihin aikoihin yltä päältä hiessä. Voisin kuvitella että vaihdevuodet tuntuvat samalta :D kyseessä ei siis mikään ihan kauhistuttava ongelma, mutta mahtaako muilla olla samoja kokemuksia? Saattaa se tietysti stressistäkin johtua kun alkoi raskas elämänvaihe samaan aikaan melkein kun aloitin pillerit, joten mene ja tiedä sitten...
32936
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

eikö kenelläkään ole samoja kokemuksia?
Oli nimittäin melko mielenkiitonen tuo viimeyökin. Ehdin nukkua tunnin ja heräsin litimärkänä. Olisi kiva tietää loppuuko tämä koskaan. Pillereitä olen syönyt reilut 2 vkoa ja ikää on 22.

Äänestä
  • Ja juuri sinun iässäsi. Heräsin yöllä litimärkänä. Jos nukuin paita päällä, pyyhin enintä hikeä paitaan, vaihdoin paidan, jatkoin unia. Joskus piti käydä suihkussakin ja vaihtaa lakanat yöllä. E-pillerit kaiketi aiheuttavat elimistössä vähän samankaltaisen tilan kuin vaihdevuodet, munasarjojen toiminta on seis ja ovulaatiota ei ole. Minulla tuo yöhikoilu väheni vuosien mittaan muttei loppunut kokonaan sinä aikan, kun pillereitä söin. Muulloin ei ole hikoilua ollut kuin pillereitä syödessä. Nyt olen 36v. ja kondomilla mennään, ihan siksi kun kierukat eivät pysy ja hormonit eivät sovi. Toivottavasti sinulle sopivat ajan kanssa! Kannattaa ehkä lääkärin kanssa jutella asiasta, kun seuraava mahdollisuus on.

    Äänestä

  • h-i-k-i kirjoitti:

    Ja juuri sinun iässäsi. Heräsin yöllä litimärkänä. Jos nukuin paita päällä, pyyhin enintä hikeä paitaan, vaihdoin paidan, jatkoin unia. Joskus piti käydä suihkussakin ja vaihtaa lakanat yöllä. E-pillerit kaiketi aiheuttavat elimistössä vähän samankaltaisen tilan kuin vaihdevuodet, munasarjojen toiminta on seis ja ovulaatiota ei ole. Minulla tuo yöhikoilu väheni vuosien mittaan muttei loppunut kokonaan sinä aikan, kun pillereitä söin. Muulloin ei ole hikoilua ollut kuin pillereitä syödessä. Nyt olen 36v. ja kondomilla mennään, ihan siksi kun kierukat eivät pysy ja hormonit eivät sovi. Toivottavasti sinulle sopivat ajan kanssa! Kannattaa ehkä lääkärin kanssa jutella asiasta, kun seuraava mahdollisuus on.

    lohdullista :D noi ei voi mitään... Tosin viimeyö oli jo parempi, en herännyt hikisenä kertaakaan. Eli varmaan liittyy osittain mulla myös stressiin, koska viikolla sitä on ja nyt saan vklopun ottaa rennosti. Kiitos vastauksesta, toivotaan että se nyt sitten jossain vaiheessa loppuisi kokonaan. Ikävä vaiva.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoooooooooot kirjoitti:

eli joo :D
Suurin piirtein samoihin aikoihin Diane novan aloituksen kanssa olen alkanut joka yö herätä samoihin aikoihin yltä päältä hiessä. Voisin kuvitella että vaihdevuodet tuntuvat samalta :D kyseessä ei siis mikään ihan kauhistuttava ongelma, mutta mahtaako muilla olla samoja kokemuksia? Saattaa se tietysti stressistäkin johtua kun alkoi raskas elämänvaihe samaan aikaan melkein kun aloitin pillerit, joten mene ja tiedä sitten...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu