piispojen selvityksessä ja pedofilia on yhäkin viranomaisilta salattava asia.
Kotimaa-lehtikin on huomannut, että piispojen selvitys on oikeasti ammattitaidoton sekoitus.
Selvityksessä uusi vaitiolovelvollisuus kumoaa ilmoitusvelvollisuuden ja poliisille pitäisi tehdä ilmoitus, mutta ilmoitusta ei voi tehdä koska epäillyn nimeä ei saa kertoa poliisille.
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/1470-lastensuojelun-asiantuntija-tyrmaa-piispojen-rippiselvityksen
Rippisalaisuus ei muutukaan
3
138
Vastaukset 3
- miksi tosiaan?
Eihän luterilaisilla ole edes katumuksen sakramenttiakaan, joten miksi rippisalaisuuttakaan?
Luther tosin piti rippiä pitkään sakramenttina, mutta hylkäsi lopulta senkin.Mutta kuitenkin on ja vielä kirkkolaissakin.
Luterilaisen kirkon voimakkain herätysliike käyttää väärin nykyistä lakiakin rippisalaisuudesta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vanhoillislestadiolaisuuden_kritiikki#Ripin_v.C3.A4.C3.A4rink.C3.A4ytt.C3.B6
- lastensuojelija
Viekää kaikki kirkkoon kuuluvat lapsenne kiltin sedän pyhäkouluun! KIRKKO TEKEE NIIN PALJON HYVÄÄ LAPSILLE! Tuo on yleisin syy, miksi jotkut vielä KUULUVAT kirkkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981211
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku87834Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31764- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 31593
- 18548
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist15541Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43513- 10466