eroakirkosta.fi:n mukaan kirkosta eroaminen on lähes pysähtynyt, kun kirkosta on eronnut kuun alussa yhteensä vain 500 eroajaa - siis yhdeksässä päivässä! Kun vielä lokakuussa kirkosta erosi jopa 2000 PÄIVÄSSÄ.
Samaan aikaan kirkkoon liittyminen lisääntyy rajusti. On vain ajan kysymys milloin kirkkoon liittyy enemmän kun siitä eroaa.
Samaan aikaan kirkkoon liittyminen lisääntyy rajusti. On vain ajan kysymys milloin kirkkoon liittyy enemmän kun siitä eroaa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
osannut tehdä enää huonompaa aloitusta kuin nyt. Kirkkoon ei ole liittynyt tänä vuonna yhtään ihmistä, joten aloittaja haistakoon paskan.
Olipa huono trolli "nimimerkilläni".
Tosin aina kannattaa kehottaa ihmisiä eroamaan valtiokirkosta- siitä pisteet sinulle, mutta peukun annan alaspäin.
Kirkosta eroamisessa on aina paljon satunnaisvaihtelua. Yhden viikon tai kuukauden lukemista ei voi tehdä mitään johtopäätöksiä. Se olisi samaa kuin sanoisi: "Talvet ovat kylmenemässä. Tällä viikollakin oli kahtena päivänä yli 20 astetta pakkasta!"
Mielestäni lyhin aika, josta jotain osviittaa voi ottaa, on puolen vuoden lukemat verrattuna muihin puolivuotiskausiin. Sekin osviitta on erittäin epävarma, kuten vuosi 2010 osoittaa.