Vuonna 1915 hän sai 4 kk vankeustuomion kieltäytyessään hänelle osoitetusta virasta. V. 1918 hän toimi kenttäoikeuden tuomarina Viipurissa ja tutkitaosaston päällikkönä Lappeenrannassa.
Entäpäs tämän jälkeen?
Mitä teki Sotatuomari T.Tapanainen sodan aikana?
4
352
Vastaukset
- Kesällä.
Otappa samalla selvää mitä teki Viipurin poliisipäällikkö Eemil Kokko 1944 kesällä. Vasta syksyllä hän ilmoitti itsestään ja eloss aolostaan vaimolleenkin. Hän "katosi" tutuiltaan suurhyökkäksen käynnistyttyä.
Aiheesta enemmän Anneli Vuorikoski: Viipurin viimeinen poliisipäällikkö, Karisto 1996- ilmasuojeluhommissa
Viipurin poliispäällikkö Emil Kokko määrättiin Viipurin evakuoinnin jälkeen kapteenina IV AKE:n ilmasuojelupäällikön eversti Toivo Veistaron apulaiseksi. Veistaron esikunnan tärkein työ oli Lappeenrannan seudun evakuoinnin johtaminen. Toimitilat olivat Lauritsalassa IV AKE:n lähellä.
Entiset VIipurin poliisit muodostivat Kokon alaisen sotapoliisosaston, vahvuus noin 80. Osaston tehtäviin kuului estää sotarosvous, huolehtia järjestyksestä ja liikenteenohjauksesta, avustaa evakuoinnissa ja pidättää sotilaskarkureita.
Kokko ei siis ollut vähääkään kateissa, vaan tärkeässä työssä. Se, ettei hän ottanut kotiin yhteyttä, on hänen yksityisasiansa. Mahdollisesti Viipurin menetys oli niin raskas asia, ettei oikein enempää jaksanut.
- 3+7
Totta on, että Tapanainen sai v. 1915 neljän kuukauden vankeustuomion, mutta jätit kertomatta miksi.
Tapanainenhan oli Kouvolan tuomiokunnan auskultanttina, kun Svinhufvud kieltäytyi v. 1914 tunnustamasta venäläistä Kasanskia Suomen prokuraattoriksi, jolloin Seyn erotti hänet Luumäen tuomarin virasta. Svinhufvud kieltäytyi eroamasta, jolloin hänet määrättiin vangittavaksi.
Venäläiset määräsivät, että Luumäen nimismiehen tuli vangita Svinhufvud. Nimismies kieltäytyi tästä ja sai itse kolmen kuukauden vankeusrangaistuksen. Sen jälkeen venäläiset nimittivät Tapanaisen Svinhufvudin tilalle. Tästä virasta Tapanainen kieltäytyi ja sai tuon neljän kuukauden vankausrangaistuksen, jonka hän suoritti Viipurin lääninvankilassa, kuten Luumäen nimismieskin. Sivinhufvud puolestaan suoritti rangaistuksensa kieltäytymisestä Siperiassa.- jour45
Mikä voi olla syväkurkun motiivi näihin perättömiin huhuihin mitä hän levitti ja väärensi? Ei mahdu kaaliin pelkästään se että huvin vuoksi tai että hullu mikä hullu, pakko olla jokin todella pätevä syy miksi näin "sitkeää työtä" syväkurkku teki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753597
- 622694
- 812627
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582418Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912337Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2492146- 431922
- 441759
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151491EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491408