sain eilen kortisoni pistoksen ja mielestäni tämä piikki vain pahenti kipujani... kuuluuko asiaan.. minkä ajan pääsät tämän pitäsi alkaa vaikuttaan ja parantaa ?
Kortisoni pistos
pii-pii-piikki
37035
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minulla pistelty useita kortisonipiikkejä.Toisilla alkavat heti auttamaan. Minulla yleensä ensin tullut todella kipeiksi pistosnivel niistä,kolmenviikon kuluttua alkavat siten vaikuttamaan.
Ja riippuu paikasta mihin pistetään. Jänteiden kiinnityskohda taitavat kipeytyä herkemmin kuin nivelet. Toisaalta nivelissäkin on eroja. Ilmeisesti mitä pienempi nivel, sen herkemmin kipeytyy ja ranteen alueen nivelet ovat ne pahimmat. (Pienempiin ei yleensä edes yritetä osua nivelrakoon, vaan pistetään jonnekin nivelen lähelle ja isommissa taas on enemmän tilaa lääkeaineelle.
Ranteen seudulle minulla on aina pistetty puudutetta yhdessä kortisonin kanssa. Silti ranne on ollut todella kipeä pistämistä seuraavana parina päivänä. Etenkin jos kättä ei ole pitänyt täyslevossa (eli käytännössä lastassa) sitä kahta päivää. Aina olen siinä kohti miettinyt, että mikä pirun järki on kerrasta toiseen hakea kortisonipiikkejä, jos lopputulos on saakelin kipeä nivel. Mutta parissa päivässä sitten paranee oikein usein kivuttomaksi.
Viimeiksi kun lääkäri pisteli, niin varmisti samalla, että onhan mulla riittävästi kipulääkkeitä ja käski syödä niitä sitten jopa vähän ennakoivalla asenteella. Niinpä söinkin sitten maksimiannosta tulehduskipulääkettä ja siihen seuraksi vähän parasetamolia. Ja tosiaan laitoin sen ranteen täyslepoon, niin selvisin ilman suurempia tuskan parahduksia ja käsi toipui nopeammin.
Jos nivel turpoaa huomattavasti, rupeaa kuumottamaan ja yleiskunto heikkenee, on syytä hakeutua lääkäriin välittömästi. Sillon on saattanut piikin mukana päästä niveleen pöpö, joka on aiheuttanut sielä tulehduksen. (Tämä tosin on hirvittävän harvinaista, jostain luin, että 0,02 % pistoksista johtaa tjsp.) Todennäköisesti on vaan ärtynyt tuosta pistoksesta ja lääkeaineesta
4-viikkoa sitten sain pakaraan kortisoni piikin.. ja kauhistus piikki raapas hermoa. nnyt armoton hermokipu... selkäkivun takia annettiin. onko kenellekään vastaavia kokemuksia????