joku käyttää sähköpostiosoitettani

kiusa se on

joku lähettää sähköpostiosoitteellani ilkeitä viestejä, huomasin kun tarkistin että oliko lähettämäni viesti lähtenyt , silloin osui silmääni viesti jota en ollut kirjoittanut .Miten voin muuttaa sähköpostiosoitteeni uuteen ja varmistaa ettei vanhaakaan osoitetta käytetä väärin.

4

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monimutkaiseen

      Ei tarvitse uutta sähköossaa tehdä jos ei tarvii uutta. Vaihtaa vaan vanhan salasanan.

      • Kannattaa keksiä vaikea ja pitkä salasana. Silloin kukaan ei pääse sähköpostiisi. Sama koskee Wlania.


      • allicapina
        vapunen kirjoitti:

        Kannattaa keksiä vaikea ja pitkä salasana. Silloin kukaan ei pääse sähköpostiisi. Sama koskee Wlania.

        11-merkkinen salasana ja mukaan muutama numero ja joku merkki ja niin ennalta arvaamaton kuin vain voi olla. Muuten sellainen kuin Hushmail on hyvä comppany ja on yksityisen asiakkaan asialla ja juuri noissa privaty-asioissa, suosittelisin kaikille.


    • Jejej

      Muuten hyviä neuvoja, mutta aloittajahan ei kertonut että onko kyseessä web-email vai ei. Jos kyseessä on email ohjelma mistä katsoi noi lähetetyt niin silloin joku käyttää konettasi, yleensä perheestä tai kavereista syyllinen löytyy. Silloinhan email salasanan vaihto ei auta mitään (koska yleensä email ohjelma tallentaa salasanan). Tämän takia kannattaa tehdä vieraille ja perheenjäsenille oma tili. Oman tilin suojaa hyvällä salasanalla.

      Ja kunnon emaileista näkee mistä ip-osoitteesta viimeiksi kirjannuttu, siitä pystyy helposti päättelemään katsooko joku muu emailejasi.

      Sekä kannattaa muistaa jos et käytä email ohjelmaa/web-emailia salatulla yhteydellä niin salasana kulkee netissä ihan selväkielisenä, jos joku on näin saanut salasanasi niin jälleen salasanan vaihto ei auta. Siksi kannattaa käyttää emailia joissa salattu yhteys on mahdollinen. Tämä ongelma on myös WLANin lisäksi ihan kaapelillakin kytkettynä, vaikka jostain syystä uutisoidaan vain WLANia koskevaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4427
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1168
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1042
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1022
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      83
      893
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      891
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      881
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      10
      837
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      836
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      816
    Aihe