Sosialistiset valtiot yksipuolisine Diktatuurineen kaatuvat kansan painostuksesta kuin korttitalot. Diktatuurijohtajat luikkivat pakoon minkä kintuistaan pääsevät. Mukanaan kymmenien miljardien kavalluksella o kansalta otettu omaisuus. Kuten Egyptin Diktaattori Mubarak. Yks toisensa perään kaatuva poikkeuksetta sosialistinen diktatuuri on osoitus että tuommoinen peli ei enää vetele. Yksi toisensa jälkeen toteaakin, hiiteen koko sosialismi.
Häntä koipien välissä
korttitalot
1203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
ehkä hieman yksipuolisesti, jopa oudosti, Mubarak ei ollut sosialisti ollenkaan, vaan teki yksityistämisohjelmia maassa melko lailla, maa on ollut markkinatalous jo silloinkin. Mubarakin aikana maa avasi talouttaan reilusti ja IMF kehui. Yhdysvallat on tukenut Egyptiä koko Mubarakin kauden.
Egypti on Mubarakin aikana ollut Yhdysvaltojen mukana jo Persianlahden sodassa, sen jälkeen >Egyptillä ja Yhdysvalloilla on runsaasti sotilaallista yhteistyötä, ja Egypti on osallistunut säännöllisesti sotaharjoituksiin Yhdysvaltojen ja maan muiden eurooppalaisten ja arabiliittolaisten kanssa. Egypti osallistuu myös säännöllisesti Yhdistyneiden kansakuntien rauhanturvatehtäviin, viime aikoina Itä-Timoriin, Sierra Leoneen ja Liberiaan.> Kertoo Wikipediakin.