Minulla on uusi mies, mutta seksiä ei ole vielä harrastettu. Jotenkin arvelluttaa, miten hän suhtautuu, jos sanon etä mulla on kierukka. Pelkääkö että tökkii tms.? Entiselle seksikumppanille langat tuntuivat heti kierukan asetuksen jälkeen, mutta eivät enää myöhemmin. Tulevat kohdukaulasta esiin aika harvoin ja ovat kai pehmenneet. Kierukka on ollut minulla puolitoista vuotta. Uuden kanssa aion todennäköisesti käyttää alussa kortsuakin, joten jätänkö muut yksityiskohdat kertomatta? Onko muilla kierukan käyttäjillä kokemuksia suhtautumisesta? Entä miten on sen tulehdusriskin kanssa, jonka sanotaan lisääntyvän jos on useita kumppaneita? Eikös kortsu kuitenkin suojaa niiltäkin?
Kierukka ja uusi kummpani?
kiemura 26v
1412
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kortsu suojaa toki noilta tulehduksilta ja sukupuolitaudeilta.
Todennäköisesti kuitenkin myöhemmin suhteessa tulee tilanne, että se kondomi jätetään pois, syystä tai toisesta.
Ennen sitä kannattaa molempien käydä tautitesteissä.
Jos uusi kumppani alkaa jossain vaiheessa ehdottelemaan kondomin poisjättämistä ja siirtymistä vaikka pillereihin, niin silloin voi mielestäni hyvin kertoa, että on jo kierukka. Tai jos uusi kumppani kysyy, että syötkö pillereitä, niin ihan hyvin voi sanoa, ettei syö ja että on toisenlainen pitkäaikaisehkäisy.
Se on nyt sitten yks hailee, miten toinen siihen suhtautuu :D Jos jättää sut sen takia, että sulla on kierukka, niin ehkä on hyvä niin.