Aloitin e-pillerien (Yasmin) syömisen noin viikko sitten. Aloittaessani ne valmistauduin henkisesti saamaan jotakin oireita, turvotusta, pahoinvointia, mielialanvaihteluita tai muita. Viikon syötyäni näitä minulle ei ole tullut minkäänlaisia oireita. Ei mitään. Tässä on vain vähän sellainen tunne että onko tässä nyt mitään hormoonia tullut elimistöön ollenkaan ;D
Ehkäisytehonhan pitäisi alkaa heti kun ensimmäisen pillerin on niellyt kurkusta alas? Aloitin pillerit normaalisti menkkojen jälkeen niinkuin pitääkin. Vähän hämmentävää vain kun ei ole tullut mitään.
Uskaltaako tämän ensimmäisen kierroksen aikana harrastaa mitään ilman kortsua? Tuntuu vain hassulta että ehkäisyteho alkaa heti... :P
Sitten vielä kysymys, että MIKSEI e-pillerien ehkäisyteho ole 100% oikein käytettynä? Jos tällainen "pillerilapsi" syntyy, onko se valmisteen vai naisen "vika". Siis onko silloin vika naisen elimistössä vai pillerissä?
Ehkäisytehonhan pitäisi alkaa heti kun ensimmäisen pillerin on niellyt kurkusta alas? Aloitin pillerit normaalisti menkkojen jälkeen niinkuin pitääkin. Vähän hämmentävää vain kun ei ole tullut mitään.
Uskaltaako tämän ensimmäisen kierroksen aikana harrastaa mitään ilman kortsua? Tuntuu vain hassulta että ehkäisyteho alkaa heti... :P
Sitten vielä kysymys, että MIKSEI e-pillerien ehkäisyteho ole 100% oikein käytettynä? Jos tällainen "pillerilapsi" syntyy, onko se valmisteen vai naisen "vika". Siis onko silloin vika naisen elimistössä vai pillerissä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lisään vielä että kun nuo oireet tuntuvat olevan niin yleisiä, enkä tiedä ketään muuta jolla ei olisi ollut minkäänlaisia oireita....
Niin siis aloitin pillerit tietenkin menkkojen ALKAESSA, en sen jälkeen. Tyhmästi muotoiltu.
perustuu pillereissä siihen, ettei ovulaatiota tapahdu (niin kuin varmasti tiedätkin, kun olet perehtynyt asiaan ennen kuin alat hormoneja syödä). Jos pillerit aloittaa oikeaan aikaan, ei kierron aikana tapahdu ovulaatiota eikä raskaus voi alkaa. Ehkäisyteho alkaa siksi ensimmäisestä pilleristä.
Vaikka pillereitä söisikin, voi ovulaatio jostain syystä tapahtua (koska ihmisen keho ei ole kone, jota voi noin vain ohjailla) ja silloin voi raskaus alkaa ehkäisystä huolimatta. Siksi ehkäisyteho ei ole 100%.
Jos et ole saanut mitään oireita pillereistä, on se sinulle hyvin sopiva ehkäisy. Näin pitää ollakin.
sivuvaikutuksia voi vielä tulla.
Minulla on sama pilleri merkki käytössä, ja olin aluksi yhtä hämmilläni kuin sinäkin :D Ei siis yhtään mitään sivuoireita! Vasta kun olin syönyt 3-4 laattaa alkoivat sivuoireet ilmaantua. Vasta nyt yli puoli vuotta myöhemmin huomasin, että olen lihonut (43->47kg) ja rinnat myöskin kasvaneet 65D->65E-F. Että kyllä ne tyhmät sivuoireet varmaankin ja valitettavasti ovat sinullakin edessä :( Mutta toivottavasti ei!
Minulla on vain toivottuja sivuvaikutuksia, kuten vähemmän vuotoa ja kivut lähes nollassa.
Syön pillereitä, vaikka ehkäisyä en ole tarvinnut yli vuoteen.
Tällaisia palstoja lukiessa saa helposti vääristyneen kuvan. Tänne eivät kirjoittele ne tuhannet ihmiset, joilla kaikki on ok. Täältähän saa äkkilähdön valehtelijana.