Impperialistin katyrille kavi kopelosti

Sita saa, mita tilaa.

Ensi kesana tulee varmasti lisaa. Ja mika pahinta, kaikki tama leikki impperialistin katyrina maksaa maltaita.

www.velkakello.fi

SINA maksat taman porvarileikin, koko rahalla.
6114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Suomen valtiolla on enemmän velkaa kuin koskaan ennen, nimellishinnoilla mitattuna. Suomi velkaantuu nopeammin kuin koskaan ennen. Sinäkin olet velkaantuneempi kuin koskaan ennen. Suomen maksama korko nousee ennen pitkää – niin sinunkin lainojesi korko. Yhä suurempi osa veroistasi menee velan korkojen maksuun eikä enää hyvinvoinnin rakentamiseen. Suomen huoltosuhde heikkenee nopeasti, ja maksajia on yhä vähemmän. Kuinka kauan tällainen meno voi jatkua?

Elintasosi on lainaa. Suomen valtio ahmii velkaa ennätysmäärin pitääkseen sinut tyytyväisenä, koska sinä voit äänestää seuraavissa vaaleissa. Hallitus ja oppositio kuvittelevat, että sinä haluat kaiken tässä ja nyt, etkä välitä huomisesta. Kun valtio tuhlaa yli varojensa, sitä kutsutaan kauniisti elvytykseksi. Suomen velkaa lyhentävät – jos pystyvät – tulevat sukupolvet, koska ne eivät voi äänestää seuraavissa vaaleissa. Heiltä ei ole kysytty mitään. Jokainen suomalainen saa syntyessään 274 euron arvoisen äitiyspakkauksen ja 13 000 euroa valtion velkaa – ja kotikunnan velat siihen päälle. Fiksua ja vastuullista?

Keväällä 2009 Suomen valtion velka oli 53 miljardia euroa. Muutos on ollut dramaattinen. Ylivelkaantunut valtio menettää vähitellen itsenäisyytensä. Sen menoista päättävät muut ja sen tulot valuvat muille. Haluaako tai pystyykö Suomi katkaisemaan velkakierteensä?

Ne poliitikot, jotka velkaantumisesta päättävät, eivät ole enää vastaamassa, kun velat on maksettava. Sillä aikaa kun luit tämän, noin minuutissa, Suomen velka kasvoi noin 25 000 eurolla.

Äänestä
  • http://areena.yle.fi/video/1297717219688

    Elämme markkinadiktatuurissa, jossa perimmäisten asioiden ratkaisuihin ei välttämättä ole vielä mekanismia.
    Finanssikeinottelijat pomppivat maasta toiseen. Loppujen lopuksi maksajaksi pääsee aina kansa ja yksityisiä tappioita sosialisoidaan.

    Äänestä

HUUMEKURIIREILLE TULEE KUSISET PAIKAT.

ÄÄNET VASEMMALLE, JA SAADAAT POJAT KOTIIN JA HUUMEVIEROITUKSEEN ENNEN KUIN ON MYÖHÄISTÄ.

ENNEN KUIN HULLU-SOINI TAPPAA KAIKKI.

ÄÄNESTÄ VASEMMISTOLIITTOA.

Äänestä
  • Ei vasemmistolla eikä oikeistollakaan ole ratkaisuja asioihin.

    Pääoma menee sinne missä halvinta on. Kun Suomeen ei tule riittävästi verotuloja, joudutaan leikkaamaan kansalaisten palveluista.

    Ja oikeistolle(kokoomus) passaa ihan hyvin leikkaukset(heidän uusliberalistiselle opilleen ja yksityistämispyrkimyksille)

    Äänestä

  • Minnu.. kirjoitti:

    Ei vasemmistolla eikä oikeistollakaan ole ratkaisuja asioihin.

    Pääoma menee sinne missä halvinta on. Kun Suomeen ei tule riittävästi verotuloja, joudutaan leikkaamaan kansalaisten palveluista.

    Ja oikeistolle(kokoomus) passaa ihan hyvin leikkaukset(heidän uusliberalistiselle opilleen ja yksityistämispyrkimyksille)

    Ja tietysti suuryhtiöille sopii se mitä pienemmät sosiaalikustannukset ynnä muut palkkakustannukset Suomessa on.

    Äänestä

  • globalization.. kirjoitti:

    Ja tietysti suuryhtiöille sopii se mitä pienemmät sosiaalikustannukset ynnä muut palkkakustannukset Suomessa on.

    Liberalistit taputtelevat käsiänsä yhteen innokkaina kun valtio ja julkiset palvelut lakkautetaan hiljalleen.
    Lappu luukulle valtiossa.

    Valtion tulisi taatakin heidän mielestään luultavastikin vain turvallisuus, eikä mitään koulutuksesta alkaenkaan idealistisempien mielestä.

    Mutta totta on, että valtioiden velkaantuminen johtaa itsemääräämisoikeuden menettämiseen. Turhasta byrokratiasta yms pitäisi karsia ja valtion tulisi ensisijaisesti toimia tavalla, joka johtaa kansalaisten hyvinvointiin eikä velkaantumiseen. Valtion onnistuminen pitäisi mitata sillä kuinka hyvin se on tuottanut hyvinvointia kaikille kansalaisilleen eikä vaan niille rikkaimmille pääomanomistajille. Jos koko politiikka menee pelkästään finanssipiirien nuolentaan niin huh huh. Typerät menot pitäisi heittää pois, pysyä puolueettomana joka ei lähde kokoajan Usa:n talutusnuorassa jonnekin turvaamaan "demokratiaa" ja maksella kehitysapua vaikkei edes tiedetä paljonko siitä hyötyä on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anti-impp kirjoitti:

Sita saa, mita tilaa.

Ensi kesana tulee varmasti lisaa. Ja mika pahinta, kaikki tama leikki impperialistin katyrina maksaa maltaita.

www.velkakello.fi

SINA maksat taman porvarileikin, koko rahalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu