Tämä ilmaston lämpeäminen on kiusallista.
On niin lämmintä että ei edes koiraa voi viedä ulos, kun ilmasto lämpeää vauhdilla. Höh.
On niin lämmintä että ei edes koiraa voi viedä ulos, kun ilmasto lämpeää vauhdilla. Höh.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ei tapahdu muutomassa vuodessa, vaan muutomassa sadassa vuodessa. Nyt mennään lämpimämpään suuntaan, hitaasti. Jääkausikin tulee aikanaan, mutta siihen menee tuhansia, tai kymmeniä tuhansia vuosia.
munaas.
Vasta oli jääkausi! "Vain" noin 10 000 vuotta sitten. Ja nyt ilmasto lämpenee. Ja sitten tulee todennäköisesti taas uusi jääkausi. Lämpömittarikin keksittiin jo 150 vuotta sitten. Siinäpä substanssia tehdä kunnon ilmastoarvioita. Hyvä vertailukohta tuo 150 vuotta vs. maapallon 4 miljardin vuoden ikä.
jo kaksi jääkautta sitten. Tuskin lappalaisia.
Maapallolla on ollut joskus reilu kymmenen astetta lämpimämpää ja silloin hiilidioksidipitoisuus oli nelinkertainen ja missään ei ollut jäätiköitä eikä dinosauruksilla ollut suuriakaan ongelmia. Tai... Tappoihan nne toisiaan. Mutta ne eli kuitenkin yli 100 miljoonaa vuotta. Eläinlajeja kuolee ja uusia syntyy. Joku sanoisi sitä evoluutioksi.
Jää kausien aikana Maapallolla on ollut kymmenen astetta viileämpää kuin nyt. Silloin Suomen päällä oli 3 kilometriä jäätä. Nää jääkaudet johtuu useitakin syistä, mutta säännöllisin on akselkallistuman muutos, joka vaikuttaa valon määrän muuttumiseen. Silloin Maapallon lämpötila putoaa hyvinkin yli kymmenen astetta.
Joku pelottelee että Maapallolle käy samoin kuin Marsille tai Venukselle. Maaplaneetalla on yksi piirre kuitenkin jota ei naapuri planeetoilla ole. Tämä yksi piirre estää veden tuhoutumisen auringonsäteissä ja vesi on tehokkain lämmönsäätely keino myös Maaplaneetalla. Magneettikenttä estää suurimman osan auringon säteilystä. Tässä on syy, miksei Maaplaneetalle käy koskaan kuten Venukselle tai Marsille. Tai ei koskaan niin pitkään aikaan kun Maalla on Magneettikenttä.
Maaplaneetta viilenee haihduttamalla ja toisaaltaan sade tuo vettä alas nopeammin kuin se ehtii lämmetä, joten myös silloin Maanpinta viilenee. Ainoa mikä todellisuudessa kasvattaa Maapallon lämpenemistä on se, jos estetään haihtumista joko rakentamalla, kuivattamalla soita ja järviä tai hakkaamalla metsät. Kuivuus toi viimevuoden ennätyshelteet Venäjälle ja Suomeenkin. Sama on tapahtunut muuallakin. Mutta... Mikä saa ostamaan tehokkaammin kuin pelko? Tunne on asia joka myy ja pelko on niistä tehokkain.
jos hallitus laittaisi lisää haittaveroja?
Niin ja sun koiras aieheuttaa päästöjä,ne pitäis kieltää....
Viime talvikin oli pelkkää hellettä. Jumalavita näitä ilmastonmuutoksia. Metriset hanget ja neljänkympin pakkasia. Hiukan kun rukataan mittareita, niin kyllä alkaa olee lämmintä meinaan. Ja sitten voidaankin käyttää helmikuussa shortseja. Ja nyt kun on maankäytön ansiosta lämmennyt sen 0.7 astetta, niin voi perkule että on maailma nyt sekasin kun ei ole Suomessa kunnon talvia enää ollenkaan. Toista se oli ennen, kun nytteki olis 40.8 pakkasta sen 40.1 sijaan.
Lämpeneekö paikallisesti ilma, kun kolme miljoonaa tyyppiä asustelee ja käynnistelee autojaan pk-seudulla? Niin ja kaikki rakennuksetkin imee valoa hiukan toisella tapaa kuin luonnon tilassa oleva maasto. Hiilidioksidilla luotiin vaan bio-mainokset.
TAPA KOIRASI!
http://www.youtube.com/watch?v=RTTfmoklBok&feature=fvwhi
luvattiin ilmastonlämpenemisen myötä suomeen.
Mutta ne taisikin olla pakkanen ja lumisato.
lämpiävän toooodella hitaasti.
Sano että pohjoisessa lämpenee vielä enemmän kuin etelässä, joten oikeesti täällä kai sitten pitäisikin olla se -45 astetta nyt. Jotenkin sitä on ihmisille myytävä kaikenlaista. Kuinka monta BIO-juttua ootte nähny kymmenen vuoden sisällä? Ja suuria markkinajuttuja. Toki niitä olisi oikeassakin muutoksessa, mutta kyseinen asia ei tue todellisuutta.
Jos öljyä pumpataan sen minkä OPEC päättää ja me täällä tehdään lisäksi biopolttoainetta, niin mun laskuopin mukaan silloin polttoaineen määrä on kasvanut ja myös silloin hiilidioksidin määrä kasvaa. Se että on tehty suuret hämäävät hiilidioksidikaupat siihen päälle... Voi pojat. Melkoinen sotku hei.
Jokunen vuosi sittenhän nämä ilmastotieteilijät sanoivat että enää ei Lumi ja Pakkastalvia nähdä ?
Milloin myöntävät olleensa väärässä ?
Talvet piti olla Loskaa ja Räntää. Kesät vesisadetta ja viileää.
Tulikin helteiset kuumat kesät ja reipaslumiset kylmät talvet.
Voiko ennuste enää enemmän päin Persettä mennä ?
Johtui kyllä pitkään väärästä suunnasta jatkuneeseen virtaukseen. Silloin ei tullut sateita viikkoihin Venäjälle eikä Kaakkois SUomeen. Sade päivittäin viilentäisi kummasti, kuten on usein totuttu Suomessa iltapäivä ukkoskuuroihin. Nyt viime kesänä ei niitä ollut.
Viime talvena rikottiin pakkasjakso ennätyksiä. 1999 rikottiin kaikkien aikojen pakkaennätys. Jännä ettei se lämpeneminen näy sitten kuitenkaan siten, miten ne huippuhienot tietokone leikkimallinnokset esittää. Ja se että lämpötila kohoaa... Kyllä se varmaan pitää paikkaansa. Se kohoaa kaupungeissa. Ja se kohoaa Loviisan voimaloiden lähellä. Ja se kohoaa Kiinassa 8 prosentin talouskasvun kiihdyttämänä. Mutta 20 kilometriä kaupungin ulkopuolella ei se sää olekkaan lämmennyt. Mutta tilastoihin riittää sekin, että saadaan merkattua indeksikavennettu lämpötilalukema.