Jehovan toditajien uskon pilareihin kuuluu olettamus, että ihminen on tallustellut maanpäällä vain vaivaiset 6000 vuotta. Eikö tämä aiheuta 'normaalien' ihmisten kanssa huvittavia tilanteita?
Uskovatko he maa'pallon' olevan litteä?
Uskovatko he maa'pallon' olevan litteä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Uskomus, jonka mukaan keskiajan ihmiset pitivät maata litteänä levynä palautuu suurin piirtein 1830-luvulle, päälähteenään Washington Irvinginin (epähistoriallisia väitteitä sisältänyt) romaani Kolumbuksesta vuodelta 1828 ja koko käsitys
keskiajan ihmisten uskosta litteään maahan luotiin tarkoituksellisesti propagandatarkoituksiin,
kun kirkko haluttiin esittää tieteen ja sivistyksen vastaisena taikauskoisena voimana.
Tämän johdanto-osan jälkeen alan tarkastella kysymystä, mikä on Raamatun kirjoittajien maailmankuva ja kosmologia laajemmin. On osattava tehdä ero keskiajalla ja kirkkoisillä maasta vallinneiden käsityksien ja Raamatun kosmologian välillä, sillä ne eivät ole sama asia ollenkaan. Maan muoto on vain yksi osa raamatullista kosmologiaa.
http://www.kristinusko-raamattu.argumentti.fi/raamatun_maailmankuva.php?id=19
quote
Vuonna 1922 Alexander Friedmann (1888-1925) ja 1927 Georges Lemaître (1894-1966) kehittivät laajenevan avaruuden mallinsa. Nämä mallit voivat geometrialtaan olla kolmea eri tyyppiä. Mikä malleista vastaa todellisuutta, riippuu maailmankaikkeuden tiheydestä. Jos tiheys on riittävän suuri, se käyristää avaruutta niin paljon, että tuloksena on äärellinen, suljettu maailmankaikkeus. Jos tiheys on pieni, maailmankaikkeus on avoin ja laajenee ikuisesti. Näiden väliin jäävä rajatapaus on laakea mutta rajatta laajeneva maailmankaikkeus.
quote
http://www.astro.utu.fi/edu/kurssit/ttpk1/ttpkI/15Kosmologia.html
>>...mikä on Raamatun kirjoittajien maailmankuva ja kosmologia laajemmin.
Tässä muutamia raamatunjakeita aiheesta:
http://www.kolumbus.fi/hextek/Tikkurila/TaivaanKansi.htm
että ihminen** *on tallustellut maanpäällä vain vaivaiset 6000 vuotta.****?
Minulle opetettiin 1975 maailmanloppuaikoihin ainakin, niin. Mainittuna vuonna tuli kuulemma 6000 vuotta täyteen ja alkoi uusi tuhatvuotiskausi.
Tossa on ainakin jotain:
*** w68 5/1 p. 271 par. 5 Making Wise Use of the Remaining Time ***
Therefore, God’s seventh day and the time man has been on earth apparently run parallel. To calculate where man is in the stream of time relative to God’s seventh day of 7,000 years, we need to determine how long a time has elapsed from the year of Adam and Eve’s creation in 4026 B.C.E. From the autumn of that year to the autumn of 1 B.C.E., there would be 4,025 years. From the autumn of 1 B.C.E. to the autumn of 1 C.E. is one year (there was no zero year). From the autumn of 1 C.E. to the autumn of 1967 is a total of 1,966 years. Adding 4,025 and 1 and 1,966, we get 5,992 years from the autumn of 4026 B.C.E. to the autumn of 1967. Thus, eight years remain to account for a full 6,000 years of the seventh day. Eight years from the autumn of 1967 would bring us to the autumn of 1975, fully 6,000 years into God’s seventh day, his rest day.
*** w68 5/1 p. 272 Making Wise Use of the Remaining Time ***
1975 6000 End of 6th 1,000-year day of man’s existence (in early autumn)
2975 7000 End of 7th 1,000-year day of man’s existence (in early autumn)
jos ei ole ees Vt-julkaisusta luettu.
Epäilen sinua trolliksi joka ei tiedä Jt-opeista kovinkaan paljon,
mutta esittää varmoina "totuuksina " omia
pahansuopia höpönlöpöjään....
Sori mut "En tiedä-minulle opetettiin" on kovin vajavainen selitys ;)
sanottiin, että 6000 vuotta on totta. Veljet nauroivat kivikaudelle.
papyruskäärö, joka oli suossa. Sen sisäälä oli hyvin taiteltu Kadoteusta Paratiisista Ennallistettuun paratiisiin kirja. Tästä johtuen edelliset olettamukset ihmisen iästä 6000 vuotta joutavat roskakoriin. Nimittäin papyruskäärön sisällä oli teksti Coyright Year 275. Myös jejovan todistajien tiedemiehet tutkivat Pensylvanian laboratoriossa kääröä ja saivat sen iäksi 9000 vuotta. Kumma, että veljet myöntävät tutkimuksen oikeellisuuden?