Vaikuttaako kovat pakkaset enemmän nelivedon kulutukseen kuin tavallisen autoon? Ajattelin vain kun on enemmän liikkuvia osia, enemmän kitkaa, öljyt jähmeät jne. Jos vaikka ajatellaan että talvi olisi täysin lumeton, mutta pakkasta olisi koko ajan parikymmentäö astetta.
Vastaukset 2
Jos oikein aletaan ynnäämään niin kyllä se marginaalisesti kuluttaa enemmän.
En kyllä ymmärrä joidenkin desin tarkkuudella tehtyjä laskelmia. Pelkällä ajotavalla saadaan litrojen eroja kulutukseen. Jos auton ostossa ratkaisee tehtaan ilmoittamat kulutukset niin sehän on sitten jokaisen oma päänsärky.
Aikoinan mulla oli Cevy van joka kulutti mun ajossa 18 l/100 km. Vaimolla 12 l/100km. Eikä ollut edes 4 WD.- M. aasturi
Nyt kovat pakkaset hellitti ja auto rullaa paljon paremmin. Eli kovissa pakkasissa kitkaa kyllä on. No eihän minulla ole "oikeaa" maasturia vaan tunnistavalla nelivetosysteemillä varustettu pikkuauto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2052177Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591439Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271081- 71927
- 58918
- 50842
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72841- 93787
Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta115717Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200707