Honda CR-V -06 pakkasenkesto
Sattuisiko joku tietämään mistä johtuu, kun moottorin varoitusvalo syttyy 15 min ulkona ajon jälkeen (auto sisällä tallissa päivisin) Ohjekirjaa sanoo jotain pakokaasujärjestelmästä ja katalysaattorista??
Kannattaako auto viedä huoltoon, odottaa lämpöisiä kelejä vai ostanko mustaa teippiä?
Hermo meinaa mennä...
5
598
Vastaukset 5
- hybridi-Civic
Tai huoltoon.
- nokivasara
Eipä pahveja nykyautoihin suositella laitettavaksi! Joku syy moottorin kuumenemiseen täytyy olla. Vaikkakin harmitonkin, aina tuollaisiin varoitusvaloihin pitää suhtautua vakavasti.
Yksi keino on ajaa pysäkille ja antaa auton käydä tyhjäkäyntiä jonkin aikaa. Jos ei varoitusvalo häviä, kannattaa auto välillä sammuttaa ja kokeilla uudestaan hetken kuluttua.
Näin siis, jos ei ole syytä epäillä mitään muuta vikaa, kuin kovasta pakkasesta johtuvaa... - geezer4x4
nokivasara kirjoitti:
Eipä pahveja nykyautoihin suositella laitettavaksi! Joku syy moottorin kuumenemiseen täytyy olla. Vaikkakin harmitonkin, aina tuollaisiin varoitusvaloihin pitää suhtautua vakavasti.
Yksi keino on ajaa pysäkille ja antaa auton käydä tyhjäkäyntiä jonkin aikaa. Jos ei varoitusvalo häviä, kannattaa auto välillä sammuttaa ja kokeilla uudestaan hetken kuluttua.
Näin siis, jos ei ole syytä epäillä mitään muuta vikaa, kuin kovasta pakkasesta johtuvaa...Eipä siitä pahvikeulasta mitään haittaa nykyautolle ole tällä kelillä. Johan viime talvena suht uusienkin autojen huohotinjärjestelmän jäätymisen ehkäisemiseen suositeltiin vanhaa ja halpaa konstia, pahvia keulalle. näin mm. Seatilla. Eikä kysyjän ongelmana käsittääkseni ollut moottorin lämpöjen nousu vaan jokin muu moottorinohjauksen häiriötila.
Jos merkkivalo viittaa kattiin ja sen ohjaukseen, saattaisi kyseessä olla anturisekoilu nopeiden lämpötilan vaihteluiden takia. Lämpimästä tallista ulos näihin pakkasiin mutta kone ei kuitenkaan ole vielä käyntilämpöinen ja sitten ajoa. Kannattaisiko kokeilla pitää auto ulkoilmassa ja käyttää tarvittava aika lohkolämmitintä jos sellainen on ja sitten ajoon, seurata miten auton lämpötila-anturit sun muut vermeet toimii ja syttyykö moottorinohjauksen merkkivalo.
- 1.9 ddis
Millainen valo kyseessä? Käsikirjasta varmasti selviää.
Minulla syttyi dieselissä kerran heti liikkeelle lähdön jälkeen punainen moottoria kuvaava varoitusvalo. Hetken vielä odoteltuani auto lohkolämmittimessä kiinni varoitusvalo ei enää syttynyt.
Ilmeisesti toisinaan moottorin jäähdytysjärjestelmä ei ehdi mukaan, kun on tarpeeksi kylmä.
Asiasta enemmän tietävät kertokoot lisää. - mitsu1992
soitappa veholle.muissakin hondissa samaa vikaa pakkasella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1751952Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1571378Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2231010- 71897
- 58868
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus70800- 47793
- 93767
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200687Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”151646