Kun nyt oon jonkinaikaa syönyt kyseistä lääkettä, niin huomaan että ruokahalu tuppaa olee aika hillitön. On lihonnut 6 kg ja tuntuu että kokoajan pyörii ruoka mielessä. Pelkään vähän että lihon vielä lisää kun oon aina ollut tosi hoikka. Ei sinäänsä väliä, mutta epäterveellistä lihoa yhtäkkiä.
Kertokaa omat kauhuarinanne. Oon ymmärtänyt että tää on aika lihottava myrkky. Kerääköhän se lisäks nestettä kehoon?
Kertokaa omat kauhuarinanne. Oon ymmärtänyt että tää on aika lihottava myrkky. Kerääköhän se lisäks nestettä kehoon?
Vastaukset 3
Vanhimmat
aineenvaihduntaa...miksi et vaihdata toiseen?
on ainut joka toimii mulla ja muuten hyvä lääke.
Itse söin Risperdalia 12vuotiaana, en muista lihottiko se silloin.. Mutta yleensä lähestulkoon kaikki psyykelääkkeet lihottavat (lisäävät ruokahalua) ja turvottaa (kerää nestettä kudoksiin).
Minulla oli sitten 14 vuoden iässä Zyprexa käytössä: lääkekuurin myötä lihoin 65kg => 86kg noin vajaan 3kk:n aikana! On kokemuksia myös muista neurolepteistä ja mielialalääkkeistä. Kaikki aiheuttavat MINULLA ainakin kohtuuttoman ruokahalun ja sitä myötä lihomisen. Sitten kun "kuuri" lopetetaan, menee tovi että pääsee taas sutjakkaan kuntoon.. :/