Nilkka

asddd123

Eli vähän yli viikko sitten futisharkoissa potkasin palloa vahingossa kengän kärjellä silleen että nilkka taittu taaksepäin. Teki vähän kipeää siinä, mutta pystyin kuitenkin vetämään harkat loppuun, mutta en kuitenkaan viittinyt laukoa sillä jalalla enää. Sitten kotona huomasin, että nilkka oli turvonnut ja muutenkin kipeä. En oikein pystynyt taivuttelemaan sitä mutta kävely kyllä onnistu. Siinä muutaman päivän kuluessa oli turvotus jo laskenu ja menin harkkoihin, niin harkkojen lopussa kun oli laukasuharjoitusta, potkaisin ihan normaalin puhtaan nilkkapotkun niin se jotenki vissiin taittu taas vähäsen ja sattui ihan samalla tavalla kun viimeksi. Sitten kotona taas huomasin turvotusta ja laitoin siteestä sellasen tuen jalkaan.
Tässä muutama päivä tuon jälkeen nilkka on vielä vähän turvonnut tuosta nilkan sisäpuolella olevan "luupatin" alapuolelta. Pystyn kuitenkin kävelemään ja juoksemaankin, eilen tosin jouduin kävelemään jtn 1km ja alkoi pikkasen tehdä kipeetä tossa nilkassa. Tiedän että pitäs lepuuttaa tätä ja sitä oonki yrittäny tehä. Pelkään vaa jos tässä ois tulossa tähän joku "löysä nilkka" tai vastaava, että en enää pysty potkasemaan ilman että tää nilkka venähtää. En tiedä uskallanko millo mennä seuraaviin harkkoihi jos taas käy samalla tavalla. Taitaa jotku nilkan nivelsiteet ollu venähtäny tai jtn? Tää pitäs kyllä saada aika nopeesti kuntoon, mutta jos nyt sitten liian aikaisin meen kokeilemaan ja potkasen tällä, niin jos sitten taas käy samalla tavalla ja juttu alkaa alusta taas pahempana?

4

1136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asddd123

      Kuinka vitun kauan tätä pitää lepuuttaa!? Noi sisäsyrjän nivelsiteet jotenki ilmeisesti venähtäny. Tossa eilen kokeilin ihan kevyesti potkasta normi nilkkapotkua ja tuntui just siltä, että jos potkasis vähän kovemmin niin sattus taas ja menis uudestaan noi nivelsiteet ja jalka turpois.

      Tässä oon nyt siis jo varmaan yli 2vk tätä lepuuttanut ja pitäny siteessä yms. Pystyn ja oon kokoajan pystyny siis juoksemaan, spurttaamaan, potkasemaan sisäsyrjällä ja ulkosyrjällä ihan kunnolla normaalisti, mutta sitten kun potkasen tolla perus nilkkapotkulla nii sattuu.
      Onko kellään muulla mennyt futiksessa tälleen nivelsiteet?

    • asddd123

      Pari päivää sitte harkoissa pelailin ja juoksin rennosti, ja potkin rentoja keskityksiä yms. Mutta sitten yhtäkkiä, kun olin keskittämässä sisäsyrjällä tuntu taas samanlaine kipu. Lopetin sitte harkat siihen ja nyt tää on kipeempi kun aikasemmin. Turvotusta vähän taas ja vähän kosketusarka tuosta kehräsluun (?) kohdalta. Ja nyt välillä pistelee jotenkin oudosti siihen ja säären alaosaan, eli luultavasti nivelsiteisiin.
      Onko kellään kokemusta tälläsistä vammoista? Haluaisin tän mahd. nopeesti kuntoon, kun kausikin alkamassa ym. Pitääkö tätä vaan malttaa lepuuttaa, ja kuinka kauan? Saanko rasittaa tätä nilkkaa yhtään?

      • alha1

        Paraniko, itsellä tällähetkellä vastaavanlainen vamma, mitään vinkkejä? Jouduitko pitkänkin tauon pitämään?


    • Anonyymi

      Nilkku kyllä Telia jako toimii kaikkiin ihmisrotuihin nilkkuja pitää saada koodaus amis.poliisin avioero kyyditys ei ymmärrä mässytykseen lähteä Kilpeläinen rakastelee alla 30 metrin huuto säteellä valokuitu tiedot sukulomalla, vierailija

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6963
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4612
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      4105
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      70
      3209
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1686
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1660
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1563
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1439
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1227
    Aihe