Mikä on Pyhyyden henki???

Ekivaari puhuu pyhyyden henkestä, mikä se on?

Onko se mainittu Raamatus?
10239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Se on Pyhä Henki

Paavali kertoi Jeesuksen syntyneen Joosefin siemenestä' ja siksi Pyhä Henki on tässä kohdassa kirjoitettu pienillä kirjaimilla ja hieman sanaakin muuttamalla eli Raamatunkääntäjät ovat vähätelleet asiaa, vääristäen sen.

Room. 1:3 ja 4 hänen Pojastansa-joka lihan puolesta on syntynyt Daavidin siemenestä
ja pyhyyden hengen puolesta kuolleistanousemisen kautta asetettu Jumalan Pojaksi voimassa-Jeesuksesta Kristuksesta, meidän Herrastamme,

Äänestä
  • Ei Paavali noin kertonut, vaan (suomeksi) kertoi Jeesuksen syntyneen ihmisyytensä puolesta Daavidin jälkeläisestä. Siis Mariasta.

    Äänestä

  • Pitää oikaista! kirjoitti:

    Ei Paavali noin kertonut, vaan (suomeksi) kertoi Jeesuksen syntyneen ihmisyytensä puolesta Daavidin jälkeläisestä. Siis Mariasta.

    1) Liha = ihminen, ihmisyys.

    Äänestä

  • Suoraan Raamatusta kirjoitti:

    1) Liha = ihminen, ihmisyys.

    meijän koirassakin lihaa on, ettäs tiiät!!!!!!!!

    Taitaapi ol nii et suo täytyy opettaa näiski asiois?

    Äänestä

jonka ekivaari on tuonut tälle palstalle. Ennen ekivaaria ei sellaista henkeä ole ollut. :)

Äänestä
  • ko. Sanan kohdan. Kyllä Jeesus oli Jumalan Poika siitä alkaen, kun Hän lihaksi tuli. " Sana tuli lihaksi, ja Sana on Jumala. Näin yksinkertaista se on. Jeesus iloitsikin siitä, ja kiitti Isää, että oli ilmoittanut nämä lapsenmielisille, eikä jumaluusopillisille viisastelijoille.

    * Tuo kyseinen Raamatun kohta on ilmoitus siitä, että myös Ihmisen Poika, ylösnousemisensa myötä sai Hengen puolesta myös Jumalallisen muotonsa, ja on nyt Jumala myös Ihmisen Poikana, kun taas Jumalan Poikana Hän on Isässä ollut ikuisesti, ja on ikuisuuksiin, ilman alkua ja loppua.

    * ( Poistin edellisen virheiden takia ? )

    Äänestä

  • Raamatussa mainitaan ja siitä on myös tehty laulujakin. Esim. "Pyhyyden Henki johda sinä meitä etsiessämme valkeuden teitä.............

    Ekivaari vain ymmärtää senkin väärin ja siksi siitä niin innokkaasti kertoo kun väärin ymmärtää.

    Äänestä

  • pörri.. kirjoitti:

    Raamatussa mainitaan ja siitä on myös tehty laulujakin. Esim. "Pyhyyden Henki johda sinä meitä etsiessämme valkeuden teitä.............

    Ekivaari vain ymmärtää senkin väärin ja siksi siitä niin innokkaasti kertoo kun väärin ymmärtää.

    >>Esim. "Pyhyyden Henki johda sinä meitä etsiessämme valkeuden teitä.............

    Äänestä

  • Virsi 484 kirjoitti:

    >>Esim. "Pyhyyden Henki johda sinä meitä etsiessämme valkeuden teitä.............

    "Joka tottelee Jumalan Jeesuksen ja apostolien opetusta, hän on Jumalasta. "

    Sana 'Jumalan' on tuossa liikaa. Aioin ensin kirjoittaa: "Joka tottelee Jumalan sanaa.."
    Muutin sen toiseen muotoon ja sana 'Jumala' jäi epähuomiossa tekstiin.

    Äänestä

syntynyt Jeesus Kristus on Isän synnyttämä:

Psalmit 2
7 Minä ilmoitan, mitä Herra on säätänyt. Hän lausui minulle: "Sinä olet minun poikani, tänä päivänä minä sinut synnytin.
2:8 Ano minulta, niin minä annan pakanakansat sinun perinnöksesi ja maan ääret sinun omiksesi."

Huomatkaa, että poika sanoo Isää Herraksi, joka hänet tänä päivänä synnytti, ja jolta hän joutuu anomaan ja rukoilemaan Isän lupausten täyttymistä.

´

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Ekivaari puhuu pyhyyden henkestä, mikä se on?

Onko se mainittu Raamatus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu