Tässä löytämäni sotaleffa

5136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tervetuloa tälle vuosituhannelle ;D
Koko maapallosta tulee paratiisi. Kauniit uudet talot ja puutarhat koristavat maata, jota syntiset ihmiset aiemmin turmelivat (Jesaja 65:21–24; Ilmestys 11:18). Hoidetut maa-alueet laajenevat vähitellen, kunnes lopulta koko maapallo on yhtä kaunis ja tuottoisa kuin Eedenin puutarha. Jumala ’avaa kätensä ja tyydyttää kaikkien elollisten halun’ jatkuvasti (Psalmit 145:16).

21Ihmisten ja eläinten välillä on rauha. Villieläimet ja kotieläimet laiduntavat yhdessä. Ei edes pikkulapsen tarvitse pelätä eläimiä, jotka nykyään ovat vaarallisia. (Jesaja 11:6–9; 65:25.)

22Sairauksia ei enää ole. Jumalan taivaallisen Valtakunnan Hallitsijana Jeesus parantaa ihmisiä paljon suuremmassa mitassa kuin ollessaan maan päällä (Matteus 9:35; Markus 1:40–42; Johannes 5:5–9). Silloin kukaan ”ei sano: ’Minä olen sairas.’” (Jesaja 33:24; 35:5, 6.)
http://www.watchtower.org/fi/bh/article_03.htm

Varmaankaan ei ole hyvä mieli jos jatkuvasti mässäilee väkivaltakuvilla?
PARATIISIKUVAT on parempi vaihtoehto.
Älä ruoki mieltäsi väkivallalla :((
ja pliis, älä ruoki sillä meitäkään !
Uutislähetyksien katsominenkin on nykyisin jo kammottava kokemus ! :(((((((

Äänestä
  • ovat jehovalaisten omasta kirjasta, niin onko uutta valoa tullut? Onko nämä nykyään tuomitytavia verenvuoratuskuvia jehovalaisten kirjallisuudessa?

    Äänestä

  • Toista ei nimittäin tule. :-))

    Minäkin ja kuolleet vanhimpani ja isovanhempani oli menossa ilman kuolemaa paratiisiiin. Jt paratiisi on epätoivoinen ja palkintona on pala maata ja multaa päälle. Minä saan myös palan maata ja multaa päälle ja se osakseni uskompa mihin vain.
    Palstalla haukutaan joulupukkiuskomuksista, siis saduista lapsille. Samat säveltäjät esittävät paratiisiuskomuksia aikuisille totuutena? Satuillaan ja naalatan mielikuvia ja tietenkin sitten pari raamatunpaikka perään :-))))
    Uskoinhan minäkin niihin aikanaan, mutta onneksi en ollut niin naivi, etten olis kasvanut opista ulos.

    Äänestä

  • Valo Vaihtuu kirjoitti:

    ovat jehovalaisten omasta kirjasta, niin onko uutta valoa tullut? Onko nämä nykyään tuomitytavia verenvuoratuskuvia jehovalaisten kirjallisuudessa?

    Kyllä ihminen on aika negatiivinen asenteeltaan jos kaivelee kirjoista ja netistä vain ja pelkästään
    tuomiopäiväkuvia . . :((((
    Mihin jää ILO tulevasta Paratiisista ?

    Kukaan ei vielä ole vahingoittanut silmiään
    katsomalla asioiden valoisia puolia. ;D

    Äänestä

  • >>Varmaankaan ei ole hyvä mieli jos jatkuvasti mässäilee väkivaltakuvilla?

    Olen ajatellut samaa Raamatun jatkuvasta lukemisesta, etenkin jumalan puuhailema listiminen on väkivallalla mässäilyä. Saatana onkin ihan toista luokkaa, Jobin tapauksessakin jumala oli osasyyllinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Veri lentää kirjoitti:

jehovantodistajien kirjallisuudesta

http://www.quotes-watchtower.co.uk/armageddon_art.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu