Meillä Suomessa on tällä hetkellä mainio tilaisuus tutustua mahdolliseen vedenpaisumuksen todisteeseen, kun Alppien jäämies Ötzistä kertova näyttely on avoinna Espoon kaupunginmuseossa vielä 27.2. asti! Vedenpaisumustodisteeksi Ötziä on tarjottu tietenkin siksi, koska kreationisti tietää Ötzin jäätyneen vedenpaisumuksen yhteydessä.
Vaan eipä toimi tämäkään "todiste", koska:
- Vedenpaisumus ei Ötzia jäädyttänyt, sillä hän kuoli n. v.3300 eaa t.s. n. 1000v ennen väitettyä vedenpaisumusta.
- Vedenpaisumus ei ollut Ötzin jäätymisen edellytys, koska tämän kuolinpaikka oli korkealla Tirolin vuoristossa (Italian puolella), jossa kylmyys jäädyttää ruumiit muutenkin: seudulla löytyy silloin tällöin jäätyneitä vuorikiipeilijöitä ihan nykyajaltakin.
Vielä ovat käsittelemättä sellaiset "vakuuttavat" vedenpaisumustodisteet kuin ylösalaisin olevat puufossiilit, vuoristojen merifossiilit, kirjoitetun historian ikä ja iältään vanhimmat tunnetut puut. Jos nyt jollakulla on jokin sellainen vakuuttava vedenpaisumustodiste, joka ei ole jo tullut käsiteltyä tai ole tuossa listassa mukana, niin kertokaa, jotta saadaan tämä asia nyt mahdollisimman kattavasti selväksi.
Vedenpaisumuksen todiste? #5: Alppien jäämies
9
402
Vastaukset
- O'ou
”- Vedenpaisumus ei Ötzia jäädyttänyt, sillä hän kuoli n. v.3300 eaa t.s. n. 1000v ennen väitettyä vedenpaisumusta.
- Vedenpaisumus ei ollut Ötzin jäätymisen edellytys, koska tämän kuolinpaikka oli korkealla Tirolin vuoristossa (Italian puolella), jossa kylmyys jäädyttää ruumiit muutenkin: seudulla löytyy silloin tällöin jäätyneitä vuorikiipeilijöitä ihan nykyajaltakin”
Kumma juttu, että Ötzi ylipäätään jäätyi, sillä ennen vedenpaisumusta ei ollut korkeita vuoria vaan ainoastaan matalia kukkuloita. Näin ainakin, mikäli uskomme eräiden kreationistien väitteitä.
Kummallista myös, ettei jää sulanut vedenpaisumuksessa ja Ötzin ruumis valunut laskevien tulvavesien mukana alas.
Vai ovatko Alppien jäätiköt pikasyntyneet vedenpaisumuksen jälkeen, kun Alpit pikakohosivat nykyiseen korkeuteen ja Ötzi vuosituhansia nuorempi, kyseessä evojen salaliitto/iänmääritys päin persettä?- a.
päätellen tuo on saanut kärsiä vähän muistakin luonnonilmiöistä kuin pakkasesta.
Pelkkä muumiohan tuo on.
http://www.12vn.net/unexplained-mysteries.html
Joten typerää olisi uskoa että tuosta saisi radiohiilikellolle asiallista tutkittavaa materiaalia.
- a.
iänmääritstä varten. Oikea vastaus on että ei mitenkään.
Toisaalta, kukaan ei vakaissaanväitä Ötsin liittyvän millään tavalla vedenpaismukseen.
Ei ainakaan kukaan tieteellisen kreationismin kannattaja.
Joten tämä olkiukko-tarinasi ammuttiin alas tässä ja nyt.- asianharrastaja
..olisi vaikkapa reisiluun sisäkuoresta poraamalla. Tai monesta muusta tiiviisti kiinni pysyneestä paikasta. Ei siis sellaisesta kuin sinun turpavärkkisi.
- a.
asianharrastaja kirjoitti:
..olisi vaikkapa reisiluun sisäkuoresta poraamalla. Tai monesta muusta tiiviisti kiinni pysyneestä paikasta. Ei siis sellaisesta kuin sinun turpavärkkisi.
että reisiluun Ötzin reisiluun sisäpinta olisi säästynyt maan pinnalla tuhansia vuosia tuoreena, eipä tuo ukko kovin freshiltä edes näytä.
http://www.12vn.net/unexplained-mysteries.html
Huom. Jopa huomattavasti paremmin säilötyt ja paremmin säilyneet Egyptin muumiot ovat liian vaikeita tarkasti ajoitettaviksi, joten kukaan täysipäinen ei luota maan pinnalla säilötyn itsestään mumioituneen iänmäärityksen oikeellisuuteen.
Joku voi tietenkin luottaakin. Näyttää vähän siltä. - vanha-kissa
a. kirjoitti:
että reisiluun Ötzin reisiluun sisäpinta olisi säästynyt maan pinnalla tuhansia vuosia tuoreena, eipä tuo ukko kovin freshiltä edes näytä.
http://www.12vn.net/unexplained-mysteries.html
Huom. Jopa huomattavasti paremmin säilötyt ja paremmin säilyneet Egyptin muumiot ovat liian vaikeita tarkasti ajoitettaviksi, joten kukaan täysipäinen ei luota maan pinnalla säilötyn itsestään mumioituneen iänmäärityksen oikeellisuuteen.
Joku voi tietenkin luottaakin. Näyttää vähän siltä."että reisiluun Ötzin reisiluun sisäpinta olisi säästynyt maan pinnalla tuhansia vuosia tuoreena"
Miksi sen olisi pitänyt olla tuore? Ymmärrätköhän lainkaan, mitä näytteenotto tarkoittaa ja mitä siitä näytteestä haetaan?
Ja sitten annoit linkin UFO & paranormal - sivustolle, haloo! On sinulla jutut & linkit. - asianharrastaja
a. kirjoitti:
että reisiluun Ötzin reisiluun sisäpinta olisi säästynyt maan pinnalla tuhansia vuosia tuoreena, eipä tuo ukko kovin freshiltä edes näytä.
http://www.12vn.net/unexplained-mysteries.html
Huom. Jopa huomattavasti paremmin säilötyt ja paremmin säilyneet Egyptin muumiot ovat liian vaikeita tarkasti ajoitettaviksi, joten kukaan täysipäinen ei luota maan pinnalla säilötyn itsestään mumioituneen iänmäärityksen oikeellisuuteen.
Joku voi tietenkin luottaakin. Näyttää vähän siltä."Joku voi tietenkin luottaakin. Näyttää vähän siltä."
Asiansa osaavat arkeologit siinä ovat töitä tehneet. Sinulla on ne kolme syytä olla luottamatta, mutta useimmilla muilla ei ole.
Et myönnä tietenkään kuulleesi myöskään pakastekuivauksesta. >>Jahas, ja mitenkähän Ötzistä satiinkaan saastumaton koepala iänmääritstä varten>Toisaalta, kukaan ei vakaissaanväitä Ötsin liittyvän millään tavalla vedenpaismukseen. Ei ainakaan kukaan tieteellisen kreationismin kannattaja. >...1992 tiedemaailma kohahti, kun Alpeilta löytyi ihmisen ruumis. Iän määritys tuotti tulokseksi "jäämiehen" kuolleen äkillisesti (kuten kylmään ja sitten ruumis jäätyi) ns. myöhemmän kivikauden aikaan. Kummastusta herätti miehen "kunnollinen" vaatetus, hiukset oli leikattu, hänellä oli tatuointi, aseistus ei ollut lainkaan primitiivinen, vaan käsitti edistyksellisen jousen, sulkapäisiä nuolia, jne. Miehen kuolinaika ajoittuu Raamatun vedenpaisumuksen aikoihin, pian sen jälkeen. Löytö osoittaa, ettei ihminen ollutkaan niin primitiivinen, kuin kehitysopin julistajat haluavat uskoa.Mutta mikä aiheutti äkillisen jäätymisen? Vedenpaisumus toi maan päälle suuren määrän vettä. Sitä tuli taivaalta ja maaperästä. Sellainen mullistus muutti myös maapallon ilmaston. Raamatusta tunnemme, että vedenpaisumuksen jälkeen ihmisen elinikä lyheni radikaalisti. Sateenkaari näkyi taivaalla vasta vedenpaisumuksen jälkeen...>Do you remember the ice man called Otzi? In 1991 he was found frozen in an Alpine glacier. Originally it was assumed Otzi was about 5,300 years old. Researchers inferred that Otzi had been hiking through this mountainous area, was caught in a snowstorm, and froze to death. But, new evidence says, “Not so!” This following excerpt was found in a 2001 issue of Discover Magazine: Klaus Oeggl, a paleoethnobotanist at Austria’s University of Innsbruck, discovered that food extracted from Otzi’s colon included intact pollen grains from the hop hornbeam tree, which flowers in the spring and lives only at low altitudes. Since pollen degrades quickly in air, Otzi must have died in the spring or early summer. In addition, analysis of his skin indicates that the ice man’s body lay in a pool of water for several weeks before it was frozen.The new evidence is forcing researchers to reopen the case of how Otzi’s corpse ended up in the mountains. Some have even speculated that he was dragged up for some sort of Neolithic sacrificial ritual, but Oeggl won’t go that far. “All we can tell is that 12 hours before he died he was in the valley bottom where hop hornbeam grows. He came up to the place of his death within one day.”
The answer to the mystery of Otzi is found in two words: “Noah’s Flood.”>Joten tämä olkiukko-tarinasi ammuttiin alas tässä ja nyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5559188Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656284Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815350Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724821Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1014433Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664103SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064037- 1062166
- 1141568
- 531106
