Kuin mannerjäätikkö olisi liukunut päältäni pois!

He tulivat naapurustoon meidän jälkeen, keski-ikäinen pariskunta. Alkoivat kunnostamaan vanhaa ok-kiinteistöä. Mukavansorttisia ihmisiä. Etenkin mies tunnettiin uskovaiseksi.
Hän toimi eläköitymiseensä asti opettajana. Rouva poikkeuksellisen iloinen ja ystävällinen.

Mies on monitaitoinen. Tekee puusta tai metallista mitä vaan haluaa, osaa korjata autoja tai muita koneita. Itse täysin kaikesta teknisestä aivan ulkona, pyysin häneltä, lähinaapurilta monessa asiassa apua. Sainkin sitä.

Taitavana nettikirjoittajana keskustelupalstoilla alkoi näkymään viestejä, joiden arvelin yksityiskohdissaan olevan hänen ja minun naapurisuhteestamme.
"Hän on väliin todella inhottavan ilkeämielinen" luki eräässäkin viestissä. Näin unen. Hyvin pukeutunut naapurini tuli vastaan läheisellä tieosalla.
Hänellä oli kädessään paperi. Näin sen lakmusjäljennös jostain asiapaperista. Siitä puuttui yksi nurkka. "Olisi kaikille meille parempi, ettei me oltaisi missään tekemisissä, sano naapuri vakavana.

Uskon tuollaisten unien merkitsevän, että hän on ajatellut asiaa; ON todella sitä mieltä, että olen rasite hänen elämässään. Tuosta tapauksesta on n. 4½v. En ole astunut heidän tontilleen siitä alkaen.

Nyt 7.1 2011 luen S24 keskustelupalstojen sivuilta >vaihtoehtoiset hoidot< Reikihoitajan oma mielenterveys; nimim. huolestunut.
Hän kirjoittaa seuranneensa erään reikihoitoja itselleen säännöllisesti tekevän ihmisen horjuvaa mieleterveyttä; kysyy, voiko se olla hänelle hyödyksi.

Tunnistan kirjoittajan naapurinmieheksi, n. 69vuotiaaksi. Vastaan ärsyyntyneenä omalla nikilläni hyvin provosoituneena. Pian 'koplaan' mielessäni merkillisen tapahtuman.
Presidentti Ahtisaaren viimeisillä maakuntavierailuilla, hänelle naisääni kertoi huolensa hyvin ikäväntyyppisestä toimijasta asuinalueensa lähistöllä.

Tätä YLE:n alueradion 'lähetyslööppiä' lähetettiin arkisin ehkä viikon parin ajan. Pres. Ahtisaari kysyi: "Onko teillä jotain sormituntumaa, millaisesta ilmiöstä on kysymys". Ehkä minuutin 'lööppi'.

Käsitän, että naapurihan senkin idean "isä" oli. Uskalsin kirjoittaa tästäkin tohkeissani, koska käsitin tuon kantelun kohteen, itseni.
Keskitalven ankeudessa, vuosikymmenen alussa olin aivan pihalla mihin tuolla radiolähetyksellä pyrittiin? Vaivautuneet lääkärit eivät osanneet sanoa oikein mitään.

"Kyseessä olisi ehkä pitkäaikainen terapia, sanoi kokenut naislääkäri mutisten. Saksalainen mieslääkäri puhui kuin äijä äijälle; "kyllä sinä - näkemykseni mukaan, viinaa ja lääkkeitä välttäen pärjäät".

En tunne, en tervehdi enää tuota mielestäni perin niljakasta tyyppiä. Koen 'sen' asenteen kiihkomielisen uskonnollisen fanaatikon tulkintana minusta hullusta, joksi hän on minua viesteissään luonnehtinut.

"KUIN MANNERJÄÄTIKKÖ OLISI LIUKUNUT PÄÄLTÄNI POIS"... nyt kun tiedän kuka psykologinen painostajani on.

toivo lång
Inkeroinen

2

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyt se sama tyyppi sekoilee pahasti. Aloittaessaan vuosittaisen ajojahtinsa ukkopaha ei ottanut huomioon eduskuntavaalien läheisyyttä.
      Ettei toisi heikkoa menestystä KD- puolueelleen nyt sanookin kipanneen kuppinsa ja liittyneen Jehovan Todistajiin

      Jos kohta provoilijat ovatkin traumaattisia ja itse syyttömiä oireensa syntymiseen, en jaksa tuntea sympatiaa tuota tapausta kohtaan.

      • Ihan henk.koht tuntuu hyvälle että tuon provotehtailijan sijainti löytyi ihan kotikulmilta.
        En uskalla siemaista oluttakaan vähään aikaan, kun tuo 'hengenhaistaja' voi käräyttää vaikka ahkion vetämisestä.

        Kaveri uskoo olevansa huippu älykäs...paskat se on. Tuo sekundasalama iski kahdesti samaan puupökkelöön, meikäläiseen ja nysse kärähti.

        Se uskoo oljista duunattuun jumalaansa niin vahvasti, että on oikeutettu torbetoimaan jopa henkeen ja vereen vastustamaansa vaihtoehtoiset hoidot palstaa.
        Toki huvinsa kullakin, mutta kuka meistä on niin täydellinen, että iältään vanhempaa naapurin ukkoa voi pitää lähes kaikkien onnettomuuksien aiheuttajana.
        Fundamentalisuus uskon asioissa näyttää sekoittavan tuonkin kuvatuksen pään. Mieltä etova se on, mutta erottaahan 60 metrin matka hiukan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      190
      5120
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      19
      1840
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      11
      1541
    5. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1527
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      53
      1200
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1094
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      308
      993
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      860
    Aihe