Mulla on tässä pari päivää ikävät olotilat kun häntäluun alue on kipeä. Ensin luulin, että olen satuttanut sen, mutta en tietääkseni ole sitä mitenkään loukannut. Nyt takapuolen kohdalla vasemman puolen pakarassa (peppuvälissä) tuntuu semmoinen golfpallon puolikkaan kokoinen patti, joka kuumottaa ja on tosi arka. Istuminen sattuu ja vähän kävelykin. Onkohan jotain vakavaa?
Paise häntäluun kohdalla
Mitähänon...
43213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Se on kuule ajos!
Sinun pitää käydä lääkärissä. Se patti puhkaistaan ja puhdistetaan ja saat sitten antibioottikuurin. Sellainen on tosi kipeä. Kannattaa hoitaa hyvin, niillä on tapana uusiutuakin.
Löydät varmaan tietoa googlaamallakin lisää, mutta käypä lääkärissä!
Mulla on ollut myös samanlainen patti pakaravaon yläpuolella, joka on leikattu 2 kertaa koska uusiutui. Sinus pilonidalis oli diagnoosi. Toinen nimitys on kaksonen. Kannattaa googlettaa niin saa lisätietoa. Sikiöaikana vakoon on saattanut jäädä karvoja ja ne sitten alkavat esim. murrosikäisenä oireilla paiseen muodossa.
Kaksi kuukautta kesti minulla, että haava parani ja piti muistaa suihkutella ahkerasti. Tosi kiusallinen vaiva, mutta leikkauksella pääsee eroon.
Täällä muun muassa lisätietoa: http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00593
itsellä kanssa aika iso toisessa pers poskessa! kipee on, itte aion sen tyhjentää kylläkin, ku en ole neula kammoinen!