Eräs Jumalan Pieni- suuri, suunnitelma.

Pakstori

Kun Jumala loi maailmaa, tarkoituksensa oli, että Hän panee Henkensä ASUMAAN materiaan, KAIKKEEN materiaan. Erityisen paljon hän ihastui ajatukseen toiminnallisista yksiköistä joilla on useita aisteja.
Kuinka KAUAN siihen meni, että näin tapahtui, emme tässä ota kantaa ja ala siitä tappelemaan, näkökulmia on ehkä enenmmän kuin yksi. "Jumalalle yksi päivä on kuin tuhat vuotta, ja tuhat vuotta kuin yksi päivä". Tämä tarkoittaa, että saamme käyttää "vuodessa" mitä tahansa haluamaamme kantalukua ja kerrointa. Tästä päätelmästä syntyi LAKI, ja Hän EI ole sama kaikille, vaan ainoastaan niille jotka ovat säännön kuullet ja hyväksyneet: KETÄÄN ei vaadita noudattamaan sellaista, mitä ei varmalla uskollaan voi hyväksyä. Tietysti lihan halu tekee tepposia, jos nämä lait kieltävät meitä tuhomasta luontoa, haluillamme ja himoillamme, silloin on kyse vaatimuksesta, jota EI tosin ole pakko noudattaa, mutta sellaisesta Rangaistaan.

Siis ensimmäiset meidän tuntemamme luomistekot biologiassa olivat SOLUT, tuo kaikken elollisen 1. "legopalikka", tai pikemminkin virukset, jotka loisena pystyvät kasvamaan pelkästä kivestäkin.

Jumala LOI ihmisen omaksi kuvakseen ja omaksi luojakseen. Ihminen EI tätä tehtävää ymmärätänyt aina, ja siksi Hän alkoi rakentaa itsensä ja eläimien näköisiä patsaita ja koneita. Näin ihminen antoi LUOJAN luomisen omien kättensä töiden tehtäväksi, itse jääden nauttimaan työnsä hedelmiä.

Alun perin oli kaksisuuntainen tapahtuma: Jumala luo ihmisen ja ihminen luo Jumalan. Ihmisen POJAN syntyessä tuli kolmas porras, Jumala luo ihmisen ja ihminen luo patsaansa, kirjansa ja koneensa ja nämä sitten Jumalan. Ne jotka onnistuvat jättämään PAHAT omat kettensä työt, saavat olla Jumalansa luojia. Muttei ei ennen Jumalan tahdon kysymistä siitä, millaiseksi Hän haluaa syntyä materiaan.

Sana-Jumala, tai pikemminkin Jese-Jumala on SE Jehova, jolle tuodut uhrit ovat sanoja ja merkityksiä. Jos teemme SYNTIÄ hengessämme(joka on sanoja, ja merkityksiä), muutamme isiemme perustaa päinvastaiseksi, asioiksi jotka HEILLE olivat vastenmielisiä. Mutta eihän muuten oliskaan tarvittu uutta olentoa, ellei tällasta täytyisi tapahtua?

2

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pasktori

      Joille ei kelpaa enkeliys, ja joita vastaan nostateaan lapsiensa valtakunta.
      He ovat halunneet muuttaa jotakin, ja sen toteuttamiseksi on tarvittu UUSI olento.

      Ei ole aina kyse YHDEKSI siemenksi jäämisestä, jos ihiminen ei saa lapsia... Tällainen ihminen on voinut luoda paljonkin HENKEÄ, sanoja ja tietoisuutta, monien biologiset lapset jäävät henkisesti heikoiksi, jos ympäristönsä ei AJOISSA istuta heihin henkeä, jolla heistä tulisi kelpo kansalaisia. Sellaiset saartaa pimeys, joka johtaa AINA, ja pokkeuksetta itsemurhaan... Jokainen lähimmäinen saa syyttää itseään siitä, että tuo, usein fyysisesti vielä terve yksilö, pettyy hulludessaan aistiensa tuottamaan mielihyvään, ja haluaa jonkin kummallisen OLEMATTOMUUDEN sen vastapainoksi.

      Olemattomuus on hassu-luulo, jo sanana siinä on ENEMMÄN ahdistusta, koska siinä on - ainakin Suomen kielessä, enemmän kirjaimia kuin OLEVAISUUDESSA. Olemattomuus EI EHKÄ AINA ole rikkoutunut tunne, mutta se imee paljon paskaa itseensä.

    • ertkl

      Tavarat ja materiaalit pyhittyvät, kun Ihmisistä tulee Pyhiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      69
      5315
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      34
      2598
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      113
      2240
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1915
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1859
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1780
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      270
      1263
    8. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1234
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      51
      1124
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      75
      1031
    Aihe