Käveli Jeesus vetten päällä
Sovelletaan samaa täällä
Silloissa näin säästetään
Kun veden päällä kävellään
--------------------------------
Viisi leipää
Kaksi kalaa
Siinä meille
Välipalaa
Ravintoa tuhansille
Nälkää suurta näkeville
-------------------------------
Palaa pensas erämaassa
Kulumatta laisinkaan
Energiaongelmiimme
Ratkaisu näin tarjotaan
------------------------------
Viinan kirot suuret on
Hintakin on kohtuuton
Ratkaisu on hyvä tää
Viinejä vain käytetään
Viel vesi viiniks´ muutetaan
Kuin Kaanaan häissä konsanaan
------------------------------
Tän homman ammatiksein saan
Ja muureja käyn purkamaan
En käytä lekaa, kankea
Vain pasuunaan mä puhallan
Ja muurit kohta nurin on
Näin kävi luona Jerikon !
Sovelletaan samaa täällä
Silloissa näin säästetään
Kun veden päällä kävellään
--------------------------------
Viisi leipää
Kaksi kalaa
Siinä meille
Välipalaa
Ravintoa tuhansille
Nälkää suurta näkeville
-------------------------------
Palaa pensas erämaassa
Kulumatta laisinkaan
Energiaongelmiimme
Ratkaisu näin tarjotaan
------------------------------
Viinan kirot suuret on
Hintakin on kohtuuton
Ratkaisu on hyvä tää
Viinejä vain käytetään
Viel vesi viiniks´ muutetaan
Kuin Kaanaan häissä konsanaan
------------------------------
Tän homman ammatiksein saan
Ja muureja käyn purkamaan
En käytä lekaa, kankea
Vain pasuunaan mä puhallan
Ja muurit kohta nurin on
Näin kävi luona Jerikon !
Vastaukset 23
Vanhimmat
TV7:ssä oli jokin aika sitten Jerikon muurin sortumisesta arkeologinen juttu. Kerroin siitä ajoissa, mutta ateistit eivät näköjään katsoneet ohjelmaa tietenkään ennakkoluulojensa takia!
En huomannut ilmoitustasi, katsoin silti enkä vakuuttunut.
Voisikohan Krishna-tietoisuus tehdä dokkarin sen vuoren nostosta, jonka heidän Suursmurffinsa siirsi estääkseen sateen? Voisi olla sama lopputulos
"TV7:ssä oli jokin aika sitten Jerikon muurin sortumisesta arkeologinen juttu."
Oliko sen tarkoitus todistaa raamatun paikkansapitävyys ihmeiden kohdalla?
Samalla tavalla kuin, että New York on olemassa, hämähäkkimies sijoittuu New Yorkkiin, joten hämähäkkimies on olemassa.
Sitäpaitsi TV7 on yhtä luotettava ja puolueeton kuin Fox News.
Ihmetyttää tosiaan
Mihin tarvitaan siltainsinööriä, kun Mooseksen sauvalla saa valtameret aukeamaan. Sama juttu vesiongelmien kanssa; sauva vain heilumaan.
Sekin olisi ihan kivaa, jos muija pysyisi neitseenä vielä viidennen lapsen jälkeen. Kuolleista herättäminen vois palvella myös lääketieteellisiä tarkoitusperiä, nykyään ne kun tahtovat vain haudata virheensä.
Ja mikä markkinarako olisikaan puhuvilla eläimillä. Ja nyt en tarkoita kiroilevaa siiliä tai vittuilevaa kakadua. Puhuva neljämetrinen python ois kova sana: "Kuules kundi, jos ei ala tippumaan kaniateriaa, niin kuristan sinut.."
Nimimerkille ...
>>>Mihin tarvitaan siltainsinööriä, kun Mooseksen sauvalla saa valtameret aukeamaan. Sama juttu vesiongelmien kanssa; sauva vain heilumaan. Sekin olisi ihan kivaa, jos muija pysyisi neitseenä vielä viidennen lapsen jälkeen.
Lopeta pilkkaaminen ja katso TV7-kanavaa. Jospa kirkastuisi sinulle armon ja pelastuksen evankeliumi.
Siellä on uskonnollisia taruja tarjolla. Näitä satuja kutsutaan "armon ja pelastuksen evankeliumiksi" ja selvittävät ongelmaa oudolla tavalla. Ongelmaa jonka tämä sama jumala tuli luoneeksi vahingossa ilmeisesti ymmärtämättömyyttään.
Mitä itse ajattelet tästä?
Kaikkien pitäisi katsoa tämä 15 min. video. Rovasti Matti Vuolanne kertoo omakohtaisen kokemuksen: Ateisti huusi kuolinvuoteellaan Jeesusta kauhun ilme kasvoillaan!
http://www.tv7.fi/vod/player.html?id=11756
"Rovasti Matti Vuolanne kertoo omakohtaisen kokemuksen: Ateisti huusi kuolinvuoteellaan Jeesusta kauhun ilme kasvoillaan!"
Minäpä kerron sinulle omakohtaisen kokemuksen: Olen nähnyt tontun! Sellainen vilkutti minulle kerran ikkunasta ollessani lähdössä ulos.
Uskotko nyt tonttuihin kun minä näin vakuuttavasti "todistin" sinulle niiden olemassaolon? Aivan niin..
Joten miksi luulet että minä uskoisin tuossa asiassa jotain perhanan neverheard-rovastia, jonka toimenkuva perustuu oman ajatusmaailmansa markkinoimiselle..?
Tuolla on lasten syöpäsairaala täynnä syöpään kuolevia lapsia. Siitä nyt vaan kaikki ihmeparantelijat sinne joukolla ja heti on kaikki lapset parannettu ikävästä kuolemansairaudesta. Mikäpä estää teitä tyhillä ihmeillä kerskailijoita tekemään kerrankin jotain todella konkreettista ja näyttävää, niin ettei jäisi kenellekään mitään epäilyksen sijaa ihmeittenne todellisuudesta? Mikä estää???
Tyhjää lässytystä kyllä löytyy, mutta kun annetaan tilaisuus näyttää ettei kyseessä ole pelkästään tyhjää puhetta, vaan että kovasti mainostetut ihmeet todellakin toimivat, niin eipä vaan mitään koskaan tapahdu. Siellä ne lapset edelleenkin kuolevat, eikä mitään ihmeitä koskaan tapahdu. Mitään muuta ei löydy kuin epätoivoiset selitykset sille, miksi mitään ei kysyttäessä löydy.
Sama kysymys on esitetty 27 683 792 kertaa ja vastauksia on 27 683 792 kertaa.
EI OLE OLEMASSA YHTÄÄN IHMISTÄ JOKA VOI PARANTAA! Jumala parantaa, mutta emme tiedä miksi kaikki eivät parane, se on Hänen määräysvallassaan.
no mihin sitten tarvitsemme sairaaloita/terveyskeskuksia? jos jumala parantaa miksi ihmiset eivät mene kirkkoon hakemaan parannukset vaivoihin? miksi ihmiset edes tarvitsevat lääkäreitä? etköhän sinäkin syövän saadessasi menisi sairaalaan ennemmin?
Et lukenut oikein tarkasti vastausta.
Ja aivan kuten edellä jo todettiin niin
Mitään muuta ei löydy kuin epätoivoiset selitykset sille, miksi mitään ei kysyttäessä löydy.
"emme tiedä miksi kaikki eivät parane, se on Hänen määräysvallassaan."
Sinä et siis tiedä mitään. Miksi sitten markkinoit meille täydellistä tietämättömyyttäsi?
Ei meitä kiinnosta tietämättömyys vaan tieto, eikä sinulla mitään sellaista selvästikään ole, kuten tuossa itsekin tunnustit. "Tutkimattomia ovat herran tiet" kelpaa vastaukseksi vain idiooteille ja kertoo ainoastaan sen, ettei vastaajalla ole pienintäkään aavistusta mistään, vaan hän pelkästään arvailee umpimähkään.
"Tietämättömyydelle alistuminen ja kutsua tätä tietämättömyyttä jumalaksi on aina ollut keskenkasvuista ja se säilyy keskenkasvuisena tänäkin päivänä"
Joten koitapa nyt sinäkin säälittävä jälkeenjäänyt keskenkasvuinen joskus kasvaa aikuiseksi.
Satunnaisgeneraattorin varmuudella täysin sattumanvaraisesti umpimähkään toimiva "jumala" on nimeltään puhdas sattuma. Ja se tulee ilmi aina täydellisen selvästi kaikista teidän epätoivoisista ja niin säälittävistä selittelyistännekin.
niinpäs jäikin, hupsista. mutta ei se mitään.
"Jumala parantaa, mutta emme tiedä miksi kaikki eivät parane, se on Hänen määräysvallassaan."
onko se sinusta siis se ja sama meneekö sairaalaan vai ei? jos sinua ammutaan päähän ja jäät ihmeen kaupalla henkiin, onko sinusta se ja sama menetkö sairaalaan?
Jumalastasi ei ole olemassa minkäänlaisia krittisen tarkastelun kestäviä todisteita. Ei myöskään yhdestäkään ihmeparanemisesta.
Tämän fiktiivinen olento seikkailee toimintoineen uskovaisen mielikuvituksessa. Mistään muualta ei löydy siitä näyttöä.
Aina kun juttua ihmeistä, tulee tämä mieleen:
"Ihmiset ovat aina hieman sekaisin tämän asian suhteen, kuten yleensäkin ihmetekojen ollessa kyseessä. Jos joku pelastuu varmalta kuolemalta omituisten olosuhteiden vallitessa, sitä kutsutaan ihmeeksi. Mutta totta kai myös silloin, kun joku kuolee omituisen tapahtumaketjun seurauksena - öljyläikkä juuri siinä ja turva-aidassa aukko juuri tuossa paikassa - täytyyhän senkin olla ihme. Ihmeellisen ja mukavan ei ole pakko olla sama asia."
Ja Terry Pratchettin kynästähän tämä viisaus on peräisin:)
Ehdotan teille ateisteille että kirjoitatte vakiotekstinne vaikka Open Officella johonkin tiedostoon ja sieltä kopioitte sitten sen tekstin tänne! Se kun on aina samanlainen! Säästätte aikaa ja sormia naputtelemiselta!
Nerokas ratkaisu:
Antakaa te Raamatun tuntijat loogiset selitykset ihmeiden
ihmeellisyyksistä, kun ne kerta totista totta ovat.
Silloin ei Open Officea tarvita.
No ateistit nyt ovat säälittäviä idiootteja, ei heiltä voi odottaa järkeviä mielipiteitä.
Näin on!