Israel noutaa juutalaisia nuoria kaikkialta maailmasta ja kouluttaa heitä propagandakursseilla joilla ylistetään "pyhää maata". Sairaalloista touhua.
Tänään FST klo. 20.00
Tänään FST klo. 20.00
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Israelissa on ikävä matkustaa kertoi eräs käynyt. Jatkuvaa kyttäystä ja tarkastelua jopa normituristeillekin.
Sitä juutalainen saa mitä maailmalla kylvää.
Dok: Israel Oy YLE FST5 20.00 - 20.54 The Israel Experience hakee juutalaisia nuoria kaikkialta maailmasta Israeliin ja tarjoaa heille propagandakursseja pyhästä maasta. Elokuvassa seurataan ryhmää amerikkalaisnuoria intensiivisellä bussimatkalla Israelissa.
Olihan se melko yksipuolisen oloista, mutta pahempaa propagandaa näytetään kyllä TV7:lla.
Vähän kyllä ihmetytti, kun lapsia itketettiin tarinalla mikä alkoi suurin piirtein, "Kerran kun olimme hyökkäämässä Libanonilaiseen kylään, niin Hizbollahin joukot alkoivat ampumaan meitä..."
Entäpä jos sinun nimittämä "propakanda" onkin täysin oikeutettua, ja totuudenmukaista.
Mutta sinähän et pysty näkemään yhtään syvemmälle asioiden todelliselle pohjalle, kun et tiedä semmoista olevankaan.
Et ees tajua niin päivänselvää asiaa, että vaikka Israel olisi keskellä saharan aavikkoa, niin palestiinan muslimit pakkautuisi varmasti sinne kivittämään, että se on heidän pyhää maata, eivätkä saisi nykyistä israelin aluetta tuottamaan ees rusinoitakaan.
Jaa totuudenmukaista. Tämä ohjelma oli muuan päivä sitten ja lapsikin ymmärtää ne propagandaksi. En kyllä ollut ihan varma niistä nuorista jenkeistä jotka oli silmät pyöreinä, varsinkin se sotahullu niistä.
Meinaatko, ettet itse tuntisi katkeruutta jos sukusi olisi ajettu pois kodeistaan, jotta uudisasukkaat pääsisivät asumaan niihin? Olisiko sotilaallinen miehitys, liikkumisen rajoittaminen ja jo rajoitetun alueen jatkuva käyttöön otto uudisasukkaille omiaan lievittämään katkeruutta? Mitäpä jos tilanne jatkuisi 70 vuotta?
Meinaan sitä, että jos arabit olisi yhtään järkeviä ja rauhantahtoisia, niin arabimuut maat ottaisi muhamettimuslimit , ja antaisi heille jonkun tontin,koska heilläm on tilaa, että tuo ikuinen Israelin mereen ajaminen loppuisi, koska tuohan on JÄRJETTÖMIEN penikkatautisten touhua, mitä muslimit harrastaa siellä Ja itse vain saavat iloisesti turpiinsa joka kerta.-Se on tosi !
Näinhän se olisi, mutta eihän pakolaiset tunnu kelpaavan suomalaisillekkaan.
Jos kaikki osapuolet olisivat olleet rauhantahtoisia, niin kyseistä ongelmaa ei edes olisi syntynyt. Vaikea tosin kuvitella omaa rauhantahtoisuuttani, jos joku olisi ajamassa pois kodista ja muuttamassa tilalle.
Suunniteltiin juutalaisvaltion perustamista mm. Ugandaan ja Hitlerillä ennen 'lopullista ratkaisua' oli mielessä roudata juutalaiset Madakaskarille?
Milloin maailman KAIKKI juutalaiset muuttavat sinne 'kotimaahansa'?
Mallia historiasta:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Bantustan
Miksi et mene rähjäämään ryssän rajalle ja vaadi Karjalaa takaisin? Kyllä suomalaisista tuntuu pahalta, kun miehittäjä on muuttanut suomalaisten omistamiin taloihin!!! Mene heittelemään kiviä ryssien päälle! Israelilaiset ovat vaan ottaneet omansa takaisin! Siinä on huima ero!
Venäjä ei miehitä Suomea, eikä Venäjä rakenna luvattomia siirtokuntia Suomeen. Venäjä ei myöskään rajoita suomalaisten liikkumista Suomessa. Venäläiset sotilaat eivät tee kotietsintöjä Suomessa. Erona on se, että suomalaiset pystyivät aloittamaan normaalin elämän kaikesta menetetystä huolimatta.
Omansa takaisin?
Ryssät kun otti ja liitti maata suomesta ryslandiaan, niin me vaan nieltiin se. Meidän olis ilmeisesti pitänyt tehdä "palestiinalaiset" ja kieltäytyä asuttamasta ensimmäistäkään evakoksi lähtenyttä itäsuomalaista. Oltaisiin vaan perustettu epämääräisiä puolisotilaallisia ryhmittymiä jatkamaan sissisotaa samalla hallituksen vakuutellessa tekevänsä kaikkensa väkivallan ehkäisemiseksi. Vähitellen olisi voitu paisutella aluevaatimukset koskemaan koko venäjää ja kieltää että ryssillä mitään maata oikeesti onkaan. En kyllä ole täysin vakuuttunut siitä, olisko tuo taktiikka purru ryssiin yhtä hyvin kuin israelilaisiin, mutta kyllä sillä olisi rähinän saanut ylläpidettyä ainakin näihin päiviin asti.
Niin, itäsuomalaiset tosin olivat Suomen kansalaisia. Palestiinalaiset olivat Palestiinan kansalaisia, siis sen Palestiinan mikä muutettiin Israeliksi, eivät naapurivaltioiden kansalaisia.
Me kyllä tehtiin rauhansopimus ja ollaan pysytty siinä!
Ei ne ryssätkään niin kusipäisiä ole, että kokoajan vatrastaisivat lisää ja lisää maata meiltä, kuten ERÄÄT tekevät!
Eivät venäläiset harjoita jatkuvaa keskitysleirejen rakentamista, eikä jatkuvaa kansanmurhaakaan!
Missä tämä oletettu "palestiinan valtio" sitten sijaitsi? Ei kukaan voi olla olemattoman valtion kansalainen.
Kuka sitten harjoittaa keskitysleirien rakentamista tai kansanmurhaa? Onko todisteita?
Todisteena on palestiinalaisalueet jotka on ympäröity ghettoaidalla.
Historia unohtunut? Alue tunnettiin 1920–1948 Palestiinan brittiläisenä mandaattina. Rahayksikkö Palestiinan punta ja postimerkeissä luki Palestine. Kansalaiset pääosin etnisiä palestiinalaisia. Yleisimpinä kielinä arabia ja heprea.
Et vain huomaa sitä, kun heidän lentokoneensa koikkelehtivat vähän väliä itärajan tällä puolen, ja ostelevat maita ja mantuja Suomen sotilasalueiden läheltä, ja mitä muuta he harrastelevatkaan, turismin nimissä, ympäri eurooppaa,- sietää vain kysyä, vai kuvitteletko sinä, että kunhan vain limmailevat muina miehinä, kamerat taskussa ?
Ei pidä olla vainoharhainen. Sinäkö näet vähän väliä naapurien lentokoneita ja pelkäät kun turistit ovat kameran kanssa matkoilla? Tai ostavat alle promillen maastamme? Mene tutkituttamaan pääsi. :)
Meinaan, että jos Suomi olisi aloittanu sodan venäjää vastaan, niin en tuntisi pienintäkään katkeruutta suomen alueiden menettämisestä venäjää kohtaan, mutta koska Stalinin mätäpersekuppa-aivo aloitti raukkamaisesti hyökkäyksen ylivoimalla tappaen aseettomia rajanpinnan asukkaita, kuin ääliömäinen pirunraato, niin motiivini vihaan on täysin oikeutettua, mutta Israel ei aloittanu vihanpitoa palestiinassa, vaan osti arabeilta maata, ja arabit on aina huutanu ajavansa Iraelin mereen alusta asti, jopa Raamatun alkuajoista asti, ja muhamettimurjaani petkutti ja teurasti Juutalaisia aikoinaan, ihankuin hitleri saksassa.
Niinpä pidän sen ikuisen kähinän alkusyynä arabien kyvyttömyyttä elää ihmisiksi, ja yhteistyökyvyn puutetta, ja sitä kautta olen sitä mieltä, että tuommosille arabeille ei pidä antaa omaa valtiota, koska sitäkin he käyttävät Israelia vastaan, - vaan ainoa oikea teko muulta maailmalta on se, että maailma painostaa muita arabimaita ottamaan nuo sivistymättömät kivittäjät omille alueilleen, ja palestiina kokonaan tyhjäksi arabeista..
Ja AH sitä rauhaa .
Hahaa, vai on realistisuus, ja tulevien ongelmien huomioon ottaminen mielestäsi vainoharhaisuutta ?
Et taida paljon käsittää asioiden seurauksista, ja oon varma, että oot töppäilly omissa asioissasi, etkä siitäkään oppinu näkemään, että päättelykykysi ei riitä näkemään tulevia ongelmia.
ja et ees käsitä sitäkään, että miten mitättömästä syystä alkoi ensimmäinenkin maailmansota, jos käsität.-
En ee jaksa sulle ruveta selittämään, miten joku viattomalta hyttysenpaskalta näyttävä juttu muuttuu norsuksi, kun pari muuta juttua on ristissä keskenään, niin kolmas otetaan vauhdin antajaksi, ja keppihevoseksi.
ja sitä elämänkokemusta vasten sanon, että VENÄLÄISILLE EI PIDÄ MYYDÄ MAATA YHTÄ NELIÖMETRIÄKÄÄN !!!- PERKELE, nehän voi rakentaa niille tonteille vaikka mitä, GREMLIN "suosiollisella avustuksella"
OOT aika hölömö, jos et oo nähnyt omituisia tilanteita sikiävän kuin tyhjästä.
Joten meehän ITE tutkituta pääsi, kun et varovaisuuden ja viisauden periaatteista näytä tajuavan hölynpölyäkään.Ja juuri siksi sillä ja sen puutteesta johtuen on koko maan asiat jatkuvasti sekaisin, ja HÖLÖMÖLLÄ mallilla.
Ja oot tainnu mielipiteittesi perusteella jo myydäkin venäläisille tonttisi PTHYI,- "hyvään hintaan ", muttet tajunnu myyväsi isänmaatasi, jonka puolesta isämme tappeli, niin vimmatusti venäjää vastaan.
Oot niin typerä, että luulen sinua kommunistiseksi vihreäksi, ja sinähän tässä vainoharhainen oot, suomalaista JÄRKEÄ kohtaan, ja siksi ootkin HYVIN epäilyttävä tyyppi, koska tunnut puolustelevan HÄPEÄLLISTÄ MEININKIÄ !!!
Israel ei todellakaan ostanut mitään maata arbeilta. Siionistiset puolisotilaalliset ryhmät tekivät terrori-iskuja niin arabeja kuin brittejäkin vastaan. Deir Yassin verilöyly, Moynen paronin murha, King David hotellin ja Haifan poliisiaseman pommi-iskut muutaman mainitakseni.
Ei arabeillakaan puhtoiset kädet ole, mutta kuolemantapauksissa olivat altavastaavan asemassa jo tuolloin.
Edelleen neuvoni on voimassa ja näyttää vielä tarpeellisemmalta. :))) Kaikkea vainoharhaa sitä ihminenkin kantaa näemmä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6551660
Ei "huomaava mies" mitään huomaa, muuta, kuin ählämien propagandan ja ryssien painamisen.
Olipa hirveetä propagandaa? Ohjelma oli loistava esimerkki siitä, että aina jos mediassa tulee esille jossain muodossa Israel tai juutalaisuus, niin tietyt tahot näkee punaista.
"Olipa hirveetä propagandaa? Ohjelma oli loistava esimerkki siitä, että aina jos mediassa tulee esille jossain muodossa Israel tai juutalaisuus, niin tietyt tahot näkee punaista. "
... ja usein aivan syystä, vaikka kyllä nuo kristityt judisti lahkolaiset käytännössä pahempaa jälkeä tekevät, eivät toimi raamatun opin mukaisesti vaan ovat tehneet Israelista, Israelin puoli-kasari-kansasta, sekä jopa Israelin valtiosta epäjumalan!! Sen lankoja taitaa osaksi vedellä itse Saatana ja Mossad on tämän Kasari-valtion enkeleitäkö? Miin varmaan lähetäkää vapaasti viimeisetkin sadan ekun setelinne sinne Israeliin, suostuvat toistaiseksi ottamaan rahat vastaan, mutta katsokaa nyt sitä ennen kuin lähetätte, että tulette itse jotenkuten toimeen.
-masson
http://www.saul-masson.info
Menes nyt komunperkele tutkimaan niitä venäläisten sotarikoksia (Tsetsenia, Afghanistan, Suomen rajaseutu jne.)
Ei taida kiinnostaa vai...?
Aloituksen aiheena taisi olla Israel. Avaa uusi ketju jos Tsetsenia, Afghanistan, Suomen rajaseutu jne. kiinostaa.
Kun ei osata puhua asiasta, niin keskustelu viedään toiseen aiheeseen. Mistä näitä oikein sikiää?
Israelin touhut ei kestä päivänvaloa missään suhteessa mitä tulee ihmisoikeuksiin.
MISTOLAINEN HAMPPUPÄÄ!!
KYLLÄ KESTÄÄ!
ISRAEL ON ALUEEN AINOA SIVISTYS!
Miksi sivistys ei näy missään?
"Pohjustus:
- Israel tekee rikoksen
- Israel tutkii itse tapahtuman
- Israel antaa itselleen vapauttavan päätöksen
Tämä, kuten tuhansia muita vastaavia, on aivan tavanomainen, kun kyse Israelista
- Palestiinalainen 13-vuotias tyttö kävelee Israelin valvoman Rafah-pakolaisleirin alueella- Gazassa.
- Israelin armeja käy radiopuhelin keskustelun keskenään.
- Israelin sotilas käy tyhjentämässä rynnäkkökiväärin lippaan aseettomaan tyttöön.
- komentokeskus vahvistaa lapsen tapon - "Tässä komentaja. Kaikki mikä liikkuu alueella, vaihka kyse olisi 3-vuotiaasta lapsesta, täytyy tappaa. Over."
- lapsen isän vaatimuksesta tapaus tutkitaan Israelin toimesta.
- Israelin oikeus vapauttaa Israelin armejan sotilaan syyttömänä.
ref. sisältää käydyn radiopuhelinkeskustelun
http://www.guardian.co.uk/world/2005/nov/16/israel2
yhteenveto:
Juutalainen = maailman murhanhimoisin ihmisen kaltainen olio."
http://alturl.com/4jb3s