En tykkää uudesta Suomi24:n keskustelu

Viestiketjun rakennetta ei saa enää järkevästi luettua. Kuka jaksaa lukea pitkiä ketjuja pysyäkseen kärryillä mistä puhutaan. Vanha systeemi oli paljon parempi.
19181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

samaa mieltä olen asiasta, tämä on ihan tyhmä uudistus

Äänestä

Oisko jossain joku joka osais antaa vinkin? Tämä mikä nyt on ,on tosiaan aivan tyhmältä vaikuttava, vai ollaanko me palstalle kirjottavat tyhmiä? No en ainakaan saa selvää siitä kuka on muutamankaan viestin jälkeen vastannu viestin kirjottajalle.

Äänestä
  • kun jokaisesta mielipiteestä tekee oman avauksen niin on helpompi seurata. Ehkä uusi s24 laskentaperuste mainosveloituksiin on uusien avausten määrä ;)

    Äänestä

  • "nim.todella viisas: en ainakaan saa selvää siitä kuka on muutamankaan viestin jälkeen vastannu viestin kirjottajalle"

    Tuo lainaus toiminto olisi tosiaan kätevä niin ei tarttisi itse maalaamalla lainata.
    Muuten kyllä olen erittäin tyytyväinen sivuihin, toimii kännykkänetilläkin kevyemmin kuin ennen.

    Äänestä

Aloittajalle...

Mikä tässä on vaikeaa! Systeemi sama kuin vanhasta, vain rakenne erinlainen.

Käyttäkää VASTAA- laatikkoa.

Äänestä
  • Sinä et selvästikään ole käyttänyt aikaisemman version rakennenäkymää. Olet varmaan tottunut siihen vanhan version oletuksena olleeseen alkeelliseen pötkönäkymään, niin et paremmasta tiedä. Tästä ei nyt näe kunnolla mitkä vastaukset ovat vastauksia toisiin vastauksiin. Ei ole myöskään mahdollista seurata vain yhteen "rönsyyn" kuuluvia vastauksia, vaan kaikki rönsyt viesteineen räpsähtävät ruudulle avonaisina kerralla. Todella sekavaa sellaiselle, joka on parempaan tottunut. Tämä on nyt yhtä huono kuin miljoonat phpbb-keskustelusaitit, tai itseasiassa vielä huonompi, koska uusia vastauksia on vaikeampi löytää. phpbb-mössössähän uusin viesti on aina ketjun viimeinen viesti.

    Äänestä

Jospa vain yritetään yhdessä sopeutua :) Ei kai tässä muutakaan voi. Kuin ujuttaa tekstejä sekaan. Vastasin aloittajalle. Tuohon pitäisi tulla joku nuolen kuva tuohon vasempaan yläreunaan? No, se ei kerro paljon mitään.

Onneksihan nämä ketjut eivät ainakaan vielä ole liian pitkiä, etteikö jaksa lukea;)

Äänestä
  • Ei tullutkaan nuolen kuvaa. Nuolen kohta näyttöä :)

    Minua on huijattu.

    Äänestä

  • Eikai tässä muu auta kuin sopeutua, jos mielii vielä täällä kirjoitella. Tällä hetkellä on menossa muutosvastarinta, sitä kestää jonkin aikaa, mutta yllättävän sopeutuvainen ihminen kuitenkin loppusiltaan on.

    Ja voihan sitä tehdä minkä tässä tilanteessa voi, mä ainakin laitoin palautetta jossa toivoin viestipuunäkymää takaisin :)

    Äänestä

  • cafe.kunti kirjoitti:

    Ei tullutkaan nuolen kuvaa. Nuolen kohta näyttöä :)

    Minua on huijattu.

    Nuolen kuva tulee, jos vastaat vastaukseen. Aloitukseen vastatessa ei tule nuolta, eikä sisennystä. Kyllä tässä puunäkymää tarvittaisiin. Hirveän sekavaa kun kaikki viestit ovat avoimina kerralla.

    Äänestä

  • old_profile_35442 kirjoitti:

    Eikai tässä muu auta kuin sopeutua, jos mielii vielä täällä kirjoitella. Tällä hetkellä on menossa muutosvastarinta, sitä kestää jonkin aikaa, mutta yllättävän sopeutuvainen ihminen kuitenkin loppusiltaan on.

    Ja voihan sitä tehdä minkä tässä tilanteessa voi, mä ainakin laitoin palautetta jossa toivoin viestipuunäkymää takaisin :)

    Ei kannata sopeutua. Lähdetään kaikki muualle täältä ja ilmoitetaan, että palataan sitten kun viestipuu on tullut takaisin. Sitten Suomi24:n on pakko reagoida käyttäjien toiveisiin.

    Äänestä

  • Pettynyt uudistuksee kirjoitti:

    Nuolen kuva tulee, jos vastaat vastaukseen. Aloitukseen vastatessa ei tule nuolta, eikä sisennystä. Kyllä tässä puunäkymää tarvittaisiin. Hirveän sekavaa kun kaikki viestit ovat avoimina kerralla.

    Eikös nuolen pitäisi olla toisin päin?
    Näin aamuhämäräisillä silmillä katsottuna näyttäisi kuin ylempänä oleva vastailisi. Vähän vaisu muutenkin - kuin liittyisi profiilikuvaan.

    Äänestä

Hanuristahan tämä on. Tietääkö kukaan sellaista keskustelupaikkaa, jossa olisi puurakenne käytössä?

Äänestä
  • Täällä on jonkinlainen viestipuu toisena näkymävaihtoehtona, mutta keskustelu pyörii lähinnä lasten ympärillä: http://www.vauva.fi/keskustelut

    Äänestä

  • Iltalehden keskusteluissa on mahdollista käyttää puunäkymää. Keskusteluketjun ollessa auki valitaan ensimmäisen viestin sisältävän laatikon oikeasta yläkulmasta "Näyttövalinnat" -kohdasta "Vaihda puunäkymään".

    http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/

    Vähänkin pidemmissä ketjuissa puunäkymälle on tuolla liian vähän tilaa, mutta sitä voi kelata hiirellä.

    Äänestä



Mulle helppoa, koska en ole ennenkään ollut järkevästi perillä mistä puhutaan.
Ainahan se vanha systeemi on ollut parempi - jonkin aikaa.
Pakko yrittää nähdä metsä puilta.

Äänestä

Ei tämä nyt kaksinen ole, mut jotenkin tällä on tultava juttuun. Suurinpiirtein jotain jyvällä, mutta pitää tosiaan selata kaikki viestit ketjussa läpi.
Nyt kuitenkin luettu muuttuu himmeän lilan väriseksi, sekin jo jotain, jospa ne vielä kehittää että selkeämmäksi muuttuu.
Hyvää illanjatkoa, selaillaan ja selvennetään itselle viestejä ;o),

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


formaatista! kirjoitti:

Viestiketjun rakennetta ei saa enää järkevästi luettua. Kuka jaksaa lukea pitkiä ketjuja pysyäkseen kärryillä mistä puhutaan. Vanha systeemi oli paljon parempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu