Millaista toimintaa voisi järjestää 15 000 asukkaan pikkukaupungissa nuorille aikuisille (20-v )? Tällä hetkellä näkyy keskellä arkipäivää pidettävä Alfa-kurssi olevan ainoa tälle ryhmälle suunnattu toiminta. Elävä seurakuntayhteys puuttuu.
Toimintaa nuorille aikuisille
1
110
Vastaukset
- Kalkkiintunut kirkko
Olen itsekin nuori, 20v. aikuinen ja ihmettelen, ettei edes suurissa kaupungeissa ole juurikaan toimintaa nuorille aikuisille. Ilmoittauduin mukaan johonkin soluun, mutta vastaukset ovat vain tylyjä ja lyhyitä. Kun kysyin, järjestetäänkö tämän ikäluokan ihmisille toimintaa, vastaus oli "Vastaan kyllä ja ei. Ilmoittelen myöhemmin, jos jotain tulee". Ei vaivauduta edes sen verran, että vastataan, minkälaista toimintaa on. Kiire on kova kuin Wall Streetin pörssissä, kun "ei ole aikaa vastata kysymyksiin, koska on niin kiire". Veroja on kyllä aikaa kerätä, mutta ei ole aikaa vastata muutaman minuutin aikaa vievään sähköpostikysymykseen / edes linkittämään johonkin.
Kävin opiskelupaikkani järjestämällä Alfa-kurssilla tasan kerran. Kaikki olivat valmiiksi uskossa ja osasivat raamatun kannesta kanteen. Siteerasivat vain pitkiä lauseita ja tunnelma oli synkkä ja ahdistava. Nuoret, jopa lääkärit, kauhistelivat jumalan julmuutta ja surivat sitä, miten hyville ateisteille käy. Helvetin lieskoista panikoitiin ja perisynnistä yms. muusta ahdistavasta lietsottiin paniikkia, joka tuntui uppoavan porukkaan kuin kuuma veisti voihin. Kurssihan on tarkoitettu lähinnä niille, jotka haluavat tutustua kristinuskon perusteisiin, mutta se painottaa (ainakin se kurssi, jolla minä kävin), lähinnä raamatun sanatarkkaa, fundamentalistista, tulkintaa. Jo rippikoulussamme pappi painotti raamatun vertauskuvallista luonnetta, joten itselleni oli järkytys, että koulutetut ihmiset silmät vetisinä tulkitsivat ihmisten "muistiinpanoja" kyynel silmässä ja murehtivat jumalan julmuutta väärintekijöitä kohtaan. Vaikka olen uskovainen , itse ymmärrän, että raamattu(kin) on aikansa lapsi, koska ajan lapset ovat sen kirjoittaneet muistinsa ja kertomusten valossa. Vaikka jumala olisikin joskus puhunut ihmisille, sen on tulkittu sen ajan "kontekstissa". Ihmiset eivät pysty ymmärtämään kaikkea oikein, eivätkä taatusti kirjoita pyyteettömästi saati sanatarkasti. Jo se, että monta ihmistä näkee sim. jonkun onnettomuuden, synnyttää lukemattomia toisistaan poikkeavia kuvauksia ko. tilanteesta. Raamattu ei ole pudonnut taivaasta jumalan kirjapainosta, vaan siinä näkyy epätäydellinen, ihmisen kädenjälki. Meidän nykyajan kristittyjen pitäisi pyrkiä löytämään se "ydin", joka on raamatun sanomassa sen sijaan, että jäisimme viilaamaan pilkkua ja tarttuisimme joka lauseeseen. Asiat pitää pyrkiä hahmottamaan merkityksellisinä kokonaisuuksina, eikä luottaa tuhansia vuosia sitten eläneiden ihmisten tulkintoihin. Ihmiselle on annettu järki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3381376Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941335- 1581218
- 681041
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31919Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos60897Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27852Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46829