sanottiin suojelupoliisin seuraavan jotain uhkatekijöitä ydinvoimalan rakentamiseen liittyen(?) ja joidenkin yhteydenpitoa internetin välityksellä.
Koska ajattelin voivani lukea uutisen Hesarista tai muista lehdistä, en kuunnellut kovin tarkkaan.
Lehdissä ei ollutkaan siitä mitään.
Keiden yhteydenpitoa suojelupoliisi alkaa seurailla internetissä?
Koska ajattelin voivani lukea uutisen Hesarista tai muista lehdistä, en kuunnellut kovin tarkkaan.
Lehdissä ei ollutkaan siitä mitään.
Keiden yhteydenpitoa suojelupoliisi alkaa seurailla internetissä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyseessä on ydinvoiman vastustamiseen keskittyneiden aktivistien välisen yhteydenpidon tarkkailu Supon taholta mm. internetin keskustelupalstoilla.
Koska asiaan saattaa aina liittyä myös kansainväisen terrorismin vaara, on Supon meidän yhteisen turvallisuutemme takia huolehdittava siitä, että internetin kautta ei synny sellaista liikehdintää, jonka voi katsoa vaarantavan yhteiskunnan tai yksittäisten ihmisten turvallisuutta.
Käytän tässä yhteydessä jäleen tilaisuutta muistuttaakseni tämänkin palstan kirjoittajia siitä, että samanlaiseen seurantaan sähköisessä yhteydenpidossa saattaa joutua myös ilmaistessaan
liiallista tukeaan kansainväliselle terrorismille, jolla on liittymäkohtia mm. Irakissa, Afganistanissa ja palestiinalaisten joukossa toimiviin äärijärjestöihin.
On tarpeetonta tuottaa itselleen vaikeuksia esim.
tulevien työpaikkojen hankinnoissa tai mahdollisten kriisitilanteiden kohdatessa Suomea, jolloin arvelluttavat sympatianosoitukset terrorismia kohtaan voivat johtaa käytännön toimenpiteisiin.
tämä nikki Hitman jonkinlainen vasikka? Voisiko tämä nikki Hitman nimetä jonkun terrorismia suosittelevan kirjoittajan tai perustella jonkin näkökannan olevan terrorismia suosivan? Onko Amerikanvastaisuus terrorismia? Onko erimielisyys nikki Hitmanin kanssa terrorismia? Onko terrorismin syiden ymmätäminen rikollista? Onko yhteiskunnallisten epäkohtien käsittely terrorismin suosimista? Onko olemassa hyväksyttävää ja paheksuttavaa terrorismia? Harjoittavatko valtioiden "turvallisuuspalvelut" terrorismiä? Kuka suomessa harjoittaa terrorismia?
On kummallista, että lähes identtisen elämänalunkaaren kanssani ( oman kertomansa mukaan) omaava henkilö voi yleensäkin esittää niin niksahtaneita käsityksiä kuin nikki Hitman!
tässä taitaa osin oikeassa olla...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=22000000003381911
unohda
"Käytän tässä yhteydessä jäleen tilaisuutta muistuttaakseni tämänkin palstan kirjoittajia siitä, että samanlaiseen seurantaan sähköisessä yhteydenpidossa saattaa joutua myös ilmaistessaan
liiallista tukeaan kansainväliselle terrorismille, jolla on liittymäkohtia mm. Irakissa, Afganistanissa ja palestiinalaisten joukossa toimiviin äärijärjestöihin."
Tshetseenejä, voihan niitä kyselyitä tulla myös itänaapurista päin.