Helsinki, Espoo, Vantaa ja Kauniainen yhdistetään näköjään jossain vaiheessa yhdeksi ainoaksi miljoonakaupungiksi. Ihmetyttää miksi yhdistämistä ei ole toteutettu jo joskus 60-70-luvulla?
yhdistetään miljoonakaupungiksi
Helsinki, Espoo ja Vantaa
8377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Useimmat eivät taida haluta yhtä suurkaupunkia, vaan omat alueet halutaan pitää "itsenäisinä" ja omanlaisina. Mun puolesta voitais yhdistää ja ottaa jokaisen kaupungin parhaat puolet/mallit käyttöön, kuten vantaan yhteispalvelupisteet. Olen aina asunut pk-seudulla ja pitänyt sitä yhtenä kaupunkina.
Yhdistäkää pietari, tsadi ja tallinna. Niin saatte monimiljoonakaupungin!
ps. ehdotus vapaasti käytettävissä
ei se mua hetkauta mihinkään suuntaan, tosin palvelut kärsivät ja joku alue joutuisi taatusti lapsipuolen asemaan, mikään ei kyllä varmasti paremmaksi muuttuisi - mutta minkäs sille voi kun herrat päättää. Ja kerpele niitäkin tyyppejä, jotka eläkeikäistä vielä EU:hun äänestää, eikö sille jo ole tulossa riittävästi eläkettä!
Miks nää kolme kaupunkia pitäs yhdistää? Eiks saman tien kannattas jakaa koko Suomi kolmeen osaan ja kaupunkiin, kyllä on hölmöjä asioita esillä!
Nämä kaupungit ovat jo yhteen kasvaneita ja käytännössä lähes samaa kaupunkia, joten ihan järkevää
Samaa mieltä. Espoo ja Vantaa ovat käytännössä Helsingin esikaupunkialuetta, eikä niissä (edes) ole isolle kaupungille ominaista kaupunkimaista keskustaa, sillä Helsingin keskusta on ikään kuin koko pks:n keskusta (tästä lauseesta ei kenenkään pidä vetää hernettä nenäänsä).
En silti jaksa uskoa, että yhdentymisestä tulee totta - tuntuu se vaan niin isolta hommalta.
Asun Tikkurilassa Vantaalla ja kyllä mä tunnen asuvani Helsingin esikaupunkialueella ja mulle keskusta on sama kuin Helsingin keskusta.
Itse asiassa tämä Tiksi, jossa asun on Vantaan keskusta, mutta hoh hoijaa, eipä paljon näytä lähes 200 000 asukkaan kaupungin keskustalta!
Eli musta tuo yhteenliittäminen vois loppupelissä olla ihan hyvä ratkaisu.
olen samaa mieltä. Monellekaan ei tule mieleen, että tod.näk. yhdistymisen seurauksena palvelutaso heikentyy ja moni muukin asia monimutkaistuu. Miltähän jostain Espoon perukoilla asuvasta tuntuisi, jos hänen terv.huollon päivystyspisteensä olisi esim. Mariassa Helsingissä - ei varmaan kivalta. Ihan turhaa koko puhe, pitäkää vaan erillään ja omina hallintokuntineen.