Synninpäästö

Jehovan todistajat, miten te saatte syntinne anteeksi. Julistatteko te toisillenne synninpäästön Jeesuksen nimessä ja veressä? Toimiiko Jehovan todistajien keskuudessa armolahjat; esim. kielillä puhumisen armolahja, tiedonsanat, profetoiminen, sairaiden parantamisen armolahja?
Miten selitätte Johanneksen evankeliumin luvun 3 jakeen 3 ?
Miten suhtaudutte Israeliin? Kuka on teidän mielestänne Hän jonka Jeesus Johanneksen evankeliumissa sanoo lähettävänsä meille Puolustajaksi Joh. 14: 16-17.
1096
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kysyn vielä rukoiletteko toistenne puolesta kun joku sairastaa, voidellen sairaan öljyllä? Entä muissa seurakuntaanne kuuluvien ongelmissa, rukoiletteko henkilökohtaisesti vaikeuksissa olevan puolesta, onko teillä rukoustilaisuuksia?
Miten ymmärrätte Raamatun sanoman Jeesuksen toisesta tulemuksesta ja uskovien ylöstempaamisesta. En omista Jehovan todistajien Raamattua enkä tiedä miten asiat siellä ovat, teidän Raamattunnehan on erilainen kuin Kirkolliskokouksen hyväksymä Raamattu?

Äänestä
  • Pyhän Raamatun UM käänös on myös netissä.
    Voit vertailla muihin käännöksiin....
    http://watchtower.org/fi/raamattu/joh/chapter_003.htm
    **********
    Miksi meidän tulisi rukoilla Jumalaa?

    Mitä meidän on tehtävä, jotta Jumala kuulisi meitä?

    Miten Jumala vastaa rukouksiimme?

    MAAPALLO on koko maailmankaikkeuteen verrattuna hyvin pieni. Kansakunnat ovat Jehovalle, ”taivaan ja maan Tekijälle”, kuin pieni vesipisara sangossa (Psalmit 115:15; Jesaja 40:15).
    Silti Raamatussa sanotaan: ”Jehova on lähellä kaikkia, jotka huutavat häntä avukseen, kaikkia, jotka totuudellisuudessa huutavat häntä avukseen.
    Hän täyttää häntä pelkäävien halun ja kuulee heidän avunhuutonsa.” (Psalmit 145:18, 19.)
    Ajattelehan, mitä tämä merkitsee. Kaikkivaltias Luoja on lähellä meitä ja kuulee, jos ’huudamme häntä totuudellisuudessa avuksemme’.
    On suuri kunnia saada lähestyä häntä rukouksessa!

    2 Meidän on kuitenkin rukoiltava Jehovaa hänen hyväksymällään tavalla, jos haluamme hänen kuuntelevan rukouksiamme. Miten tämä olisi mahdollista, ellemme ymmärrä, mitä Raamattu opettaa rukoilemisesta?
    http://www.watchtower.org/fi/bh/article_17.htm

    Äänestä

Synnit saa anteeksi seuraavalla tavalla:

"Uhraa joka päivä nuori sonni syntien sovitukseksi. Kun toimitat sovitusuhrin alttarilla, suorita alttarin puhdistusmenot ja pyhitä alttari voitelemalla se pyhällä öljyllä."

Äänestä
  • Tuohan on Vanhasta Testamentista, Vanhan liiton ajalta.
    Ei päde nykykristillisenä aikana
    .Kristus Jeesus sovitti syntimme kertakaikkiaan...

    Äänestä

  • Näinkö kirkoissa toimitaan ?

    Äänestä

En ole näköjään saanut vastausta kaikkiin kysymyksiini. Olisin halunnut jonkun vastaavan henkilökohtaisesti enkä linkkejä englanninkielisille sivuille. En jaksa paneutua asioihin englanniksi.
Kysymykseni suhtautumisesta Israelin kansaan on vastaamatta.
En sitten tämä luku 144 000, en mitenkään voi ymmärtää mistään asiayhteydestä että tämä lukumäärä koskisi Jehovan todistajia, Ilmestyskirjassahan puhutaan Israelin sukukunnista tulevista ihmisistä. Ettehän te ole israelilaisia?
Voisiko joku lukea kysymykseni aloituksesta uudelleen ja vastata näihin. Kysyn ihan asiallisesti koska haluan tietää suhtautumisenne näihin asioihin.

Äänestä
  • Annetut linkit ovat SUOMENKIELISIÄ .
    Et vaivautunut katsomaan?
    Kunhan kyselet....;D

    Sodankäyntitaktiikkaa kyseltiin toisaalla...
    Todistajat ei haaskaa aikaansa ihmisiin jotka ei vaivaudu edes annettuja linkkejä katsomaan sen vertaa, että näkis niitten olevan selvää suomea :(

    Äänestä

  • Pyydä joku Jt kotiisi vastaamaan kysymyksiisi ?
    Löydät puhelinluettelosta Valtakunnansalien numeroita....

    He suostuvat varmaan puhelimitsekin vastaamaan kysymyksiisi, jos ujostelet kasvojesi näyttämistä ;D
    https://watch002.securesites.net/fi/contact/submit.htm
    Rukoile jehovaa lähettämään todistajia ovellesi vastaamaan kysymyksiisi? ;D

    Äänestä

Anteeksi, että häiritsin teitä tällä palstalla. Avasin ensimmäisen linkin ja se meni ainakin englanninkielisille sivuille. Voin katsoa muita kun ehdin. Luulin että täällä voi keskustella ihan järkevästi asioista ja kysellä mutta luuloni olikin väärä..
Ilmeisesti kysymyksiini ei haluta vastata keskustellen täällä.
Kotiini en Jehovan todistajia halua kutsua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietiskelijä -52 kirjoitti:

Jehovan todistajat, miten te saatte syntinne anteeksi. Julistatteko te toisillenne synninpäästön Jeesuksen nimessä ja veressä? Toimiiko Jehovan todistajien keskuudessa armolahjat; esim. kielillä puhumisen armolahja, tiedonsanat, profetoiminen, sairaiden parantamisen armolahja?
Miten selitätte Johanneksen evankeliumin luvun 3 jakeen 3 ?
Miten suhtaudutte Israeliin? Kuka on teidän mielestänne Hän jonka Jeesus Johanneksen evankeliumissa sanoo lähettävänsä meille Puolustajaksi Joh. 14: 16-17.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu