Kuinka usein olette laiton jälkeen käyneet mammografiassa, ja täytyykö olla aina lääkärin lähete mukana? Riittäisikö pelkkä rintojen ultra, itse vasta 26 vuotias, silikonit ollu 4 vuotta ja nyt ekan kerran menossa tarkastukseen. Mietin vaan että haluaisin nyt pelkän ultran ilman mitn "turhaa" säteilyannosta..mutta tehdäänköhän pelkkää ultraa yleensä jos asiakas haluaa? Itselläni implantti lihaksen päällä, onko kokemuksia kuinka tutkimukset on sujunu, onko rinnoista saatu hyvät kuvat :)
silikonit ja mammografia
tuutikki/
13458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ainakin seulontoihin kutsutaan ilman mitään lääkärin lähetettä. Yksityisiin kuvantamispaikkoihin voi myös mennä niin mammografiaan kuin ultraankin ilman lähetettä. Jos pyydät vain ultran, niin ei kai mammografiaa tehdä pakosta.
Minulla implantit ovat rintalihaksen alla ja mammografiassa kuvataan ensin koko rinta implantin kanssa ja sitten erikseen pelkkä oma rinta (kivuliaampi kuin aikaisemmin ilman implanttia). Ainakin kuvauksen tehneen hoitajan mielestä kuvat onnistui hyvin.
Ainakin näin itsekseni ajatellen kun implantti on rintalihaksen päällä, sen kuvaaminen mammografialla on hankalampaa koska implantti varjostaa isoa osaa rinnasta. Varmimmin rinta voidaan tutkia ultralla. Ilmeisesti magneettikuva olisi vielä tarkempi, mutta eiköhän ultrakin näytä jos rinnasta löytyisi jotain.