Yritysmuoto! Apua kaivataan!

Hei kaikille!
Olemme ystäväni kanssa perustamassa kauneushoitolaa kahdestaan. Yritysmuodoto on vaan aika suuri kysymysmerkki? Mikä olisi järkevintä? Omakohtaisia kokemuksia?

Olemme miettineet joko osakeyhtiötä tai avointayhtiötä. Mutta haluaisimme kuulla mielipiteitä, mikä olisi järkevintä? Mitä huonoja ja hyviä puolia eir yritysmuodoissa on?

Emme siis kumpikaan ole aikaisemmin olleet mukana yitystoiminnassa.
4163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Toinen yrittäjä ja toinen duunari. Ei kannata pistää molempien loppuelämää pantiksi jos homma ei oikeasti onnistu. Koska tulovirta perustuu käytännössä teidän henkilötyöhön eitte saa käytännössä kasaan kovinkummoista osakepääomaa pitkään aikaan jotta pääsisitte nauttimaan niistä duunareiden kadehtimista ilmaisista osingoista.

Duunarina voit aina sijoittaa yritykseen eli antaa lainaa ja firma maksaa lainalle korkoa. Jos erehdyt osakkaana takaamaan yrityksen lainoja niin siinä vaiheessa kun kaikki oikeusistuimet on käyty läpi on lainalle korkoinen kertynyt sinulle melkoisesti maksettavaa joka eräänty per heti.

Lisäksi jos käy köpelösti olet pesässä velkojana et maksajana antamien lainojesi johdosta. Voit menettää vain lainaamasi rahat, jos hyvin käy saat jonkun osuuden pesän varoista.

Äänestä

Mihin sitä yritystä tarvitaan? Tehän olette tekemässä duunarin töitä. Eihän siinä tarvita kuin veroilmoitukseen tulojen merkintä.

Äänestä

Toimitte ammatinharjoittajina ja jaatte kulut puoleksi tiloista. Kysykää joiltain hierojilta, jotka toimivat yhteisissä tiloissa. Kampaamon vuokratuoli periaate on yksi toimintamalli.

Äänestä

Vaikka oisittekin kavereita ja kaikki hyvin , niin tulee vielä se päivä kun teille tulee kinaa ja raha-asiat alkaa tökkiä ja kaikki.....

oiskohan helpompaa jos kummatkin perustaa toiminimen ja toiminta ois ihan erilleen omina....toinen vaan vuokraa toimitilat ja toinen oisi ihan vaan vuokrapenkillä sen toimitiloissa.
kaikki pidettäisiin erillään ihan sitä varalta että toinen lähtee....ja tulee kinaa.....
toiminimessä vaan helpompaa pyörittää rahaa juuri tuolla alalla....Osakeyhtiässä vaikeempaa ottaa rahaa....muutoin kuin palkkana...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymysmerkki- kirjoitti:

Hei kaikille!
Olemme ystäväni kanssa perustamassa kauneushoitolaa kahdestaan. Yritysmuodoto on vaan aika suuri kysymysmerkki? Mikä olisi järkevintä? Omakohtaisia kokemuksia?

Olemme miettineet joko osakeyhtiötä tai avointayhtiötä. Mutta haluaisimme kuulla mielipiteitä, mikä olisi järkevintä? Mitä huonoja ja hyviä puolia eir yritysmuodoissa on?

Emme siis kumpikaan ole aikaisemmin olleet mukana yitystoiminnassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu