Viimeinkin Suomen SS tilille.
Babi Jar ja Suomen natsit
Die Fahne hoch
9288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oli väärin, että Pekka Siitoin tuomittiin arjalaisuuden vuoksi, sillä hän itse korosti sekä suomalaista että saksalaista arjalaisuutta! Sama koskee Mannerheimia, jota syytettiin omien kansalaisten tappamisesta. Mannerheim oli sankari joka kukisti saastaiset kommarit isänmaasta! Ja nämä punaiset suomalaiset olivat maanpettureita, sillä nämä kääntyivät Suomen hallitusta vastaan eivätkä itse ymmärtäneet tappavansa omia kansalaisia!
Sen sijaan en hyväksy sitä, että Venäjä omistaa puolet Helsingin satamasta, koska syntyisi käsite, että tapahtuisi taas suomettuminen! Sen lisäksi Suomen vanhat alueet tulisi palauttaa takaisin Suomelle, koska Venäjä oli itse syyllistynyt sotaan hyökkäämällä viattomaan pikkuvaltioon, mitä voidaan nykyään pitää halveksuttavana asiana sekä Venäjällä että Suomessa.
Sitä paitsi myös ruotsalaisuus pitäisi kieltää lailla Suomesta, koska Suomi on suomalaisten maa! Mikäli meillä on ruotsi virkakielenä suomen rinnalla, suomalaiset alistuisivat ruotsalaisvähemmistön tahtoon eikä Suomi olisi enää Suomi, vaan niin sanottu Itä-Ruotsi!
Siellä niitä on noin 85 kappaletta vielä hengissä. Senkus menet käkkärätukka suutasi niille 90 vuotiaille kova naamoille soittamaan jos uskallat.
Höpö höpö urpo.Panttipataljoonan miesten ei tarvitse hävetä.Siellä missä suomalainen SS-mies seisoi,siihen loppui ryssän eteneminen.Häpeä kusipää häpeä !
panttipataljoonaa, höpö höpö natsi. ss-miehet ne oli kovin käteviä siviileitä piinaamaan, vaan tiukan paikan tullen ripulikakkaa. olivat muuten tosi tolkkuja vaihtamaan puseron väriä loppuvaiheissa, se siitä uskollisuudesta.
suomalaiset eivät kummasti eronneet porukasta, ruskea perse mikä ruskea perse. hävetä saisivat.
Niih. Siinä kun ukrainalainen muulin lypsäjä käveli tietä niin tankilla päälle vaan ilman että oltaisi siiviliä odotettu. muahhehha
http://www.youtube.com/watch?v=rURf_oYp4eE
Haudat Djneprin varrella - SS-miehen päiväkirjan lehtiä , Lappi-Seppälä
Tuosta kirjasta löytyy sotarikoskia vaikka muille jakaa. Alkaen juutalaisten teloituksista jne.
Tuossa on erikoinen muistelmakirja vuodelta 1945. Siinä on useita kohtia, joissa kuvataan intiimejä suhteita SS-miesten välillä. Samaten siinä on yksityiskohtaisia kuvauksia "neitimäisistä" SS-miehistä sotilaspalvelijoineen.
Toisaalta siinä on julmia kuvauksia kuinka samainen SS-osasto teki todellista "putsinkia" mm. juutalaisille ja siviileille...
Siinä kerrotaan kuinka liki 40 juutalaista piinattiin ja lopussaan murhattiin 5:n ryhmissä kasvoihin ampumalla. Vai ei ne suomalaiset SS-miehet olleet sellaisilla "reiteillä" missä juutalaispuhdistuksia tehtiin!
Tuo seuraava juttu on poimittu aikoja sitten netistä ja katsoin sen luettuani ko. kirjan. Kaikki kerrottu pitää täysin paikkansa.
Lappi-Seppälä, Sakari: Haudat Djneprin varrella - SS-miehen päiväkirjan lehtiä
Lappi-Seppälän kirja lienee pienoinen antikvaarinen harvinaisuus vuodelta 1945. Päiväkirjamaisena pidetty kirja ei sisällä juurikaan taistelukuvauksia. Useita erikoisia ja hauskoja tapauksia on mainittu, kuten Djnepropetrowskissa sattunut juopuneen norjalaisvapaaehtoisen hukkuminen vodkasammioon. Entinen pataljoonan Berliinin yhdystoimistoa hoitanut U. Parvilahti (ent. Boman) mainitsee Lappi-Seppälän kirjan olevan "valheellinen ja entisiä tovereitaan törkeästi häpäisevä". Lappi-Seppälä kuvaa Parvilahden "suomalaiseksi natsiksi" (Saksan kansallissosialistisen puolueen jäseniä ei suomalaisvapaaehtoisten 1200 päisestä joukosta ollut kuin 5-6 - lähde: Tyrkkö) ja kertoo, kuinka Parvilahti Zlozcowin kylässä Puolassa, vielä rintamapalveluksessa ollessaan, tuhosi "hyvin vanhan ja kauniin" rukoushuoneen "kallisarvoisine pyhimyksen kuvineen" päivineen käsikranaatein ja tuleen sytyttämällä. Kirjassa on omituista jatkuvat viittaukset homoseksuaalisuuteen, mikä ei SS-joukkojen luonteen huomioonottaen kuvatunlaisen mittavana liene ollut mahdollista. Kirjoittaja lienee itse kärsinyt erinomaisen voimakkaasta homofobiasta tai sitten hän vain mustamaalaa tahallaan. Kirjoittaja haukkuu ansiokkaasti kaikkia muita kansalaisuuksia. Esim. italialaiset olivat "kurjaa joukkoa, joiden aseistus oli nukkemainen ja miehet kaikkea muuta kuin taistelijoita". Erityisesti saksalaisia, joiden hän kertoo olleen "akkamaisia, hämmästyttävän sivistymättömiä ja varkaita". Ns. divisioonan miehenä Lappi-Seppälä on joutunut todistamaan monia mm. juutalaisiin kohdistuneita raakuuksia, joita hän kuvaileekin yksityiskohtaisesti. Kirjasta löytyy myös maininta tapauksesta, joka sattui kesällä 1941 Puolassa: sala-ampuja oli saanut saaliiksi Nordland-rykmentin komentajan SS-Standartenfuhrer Weckerlen. Saksalaisella tehokkuudella ja perinpohjaisuudella pantiin kosto täytäntöön: ensin hirtettiin sala-ampuja, jonka jälkeen kokonainen kylä asukkaineen pyyhkäistiin pois olevien kirjoista.
Kirjassa ei ole mitään mainintaa kustantajasta, vain painopaikka ja se on tuo Kirjapaino Aa-osakeyhtiö Helsinki.
Kirjan lopussa politikoidaan mm. pohjoismaiden poliittisesta tilanteesta jne. Samaten homoiluteema kasvaa loppukliimaksiinsa, eli iso porukka (8) hollantilaisia tavataan suoraan anaalihommista ilkosillaan. Heitä rääkätään kovin ja lopulta kaikki 8 tuomitaan teloitettavaksi. Saksalaiset ihmettelee, että eikö Suomessa tunneta homoutta ja arvelevat moisen tietämättömyyden johtuvan Suomen kylmästä ilmanalasta... Ai niin, samassa hötäkässä vessasta tavatut onanistit tuomitaan Dachaun keskitysleiriin.
Suomalaisilta SS-miehiltä vaaditaan kirjallinen sitoumus pidättyä homoilusta ja onanoinnista!
On melkoisen outo kirja tuolta osin.
Sakari Lappi-Seppälä
Haudar Dnjeprin varrella
SS-miehen päiväkirjan lehtiä
Kirjapaino Aa-osakeyhtiö Helsinki 1945
Motto:
s. 5 1/2 sivun siteeraus Camille Mauclair:a
Alkusanat.
s. 7-9 Sakari L-S
Johdanto.
s. 11-13
Olisikohan tämä johdanto se "kustantajan esipuhe"?
Siinähän sanotaan sivulla 12 mm. näin:
"Poliittisesti epäluotettavat eliminoitiin Suomessa pois, tai sitten myöhemmin Saksassa he joutuivat ankaran silmälläpidon alaisiksi."
Sivulta 86 alkaen kerrotaan hyvin seikkaperäisesti tuo 38 juutalaisen lahtaaminen, plus ne pari myöhemmin paikalle tullutta vielä lisäksi, siis 40 yhteensä.
"edellisenä iltana oli eräs juutalainen ampunut rykmentin komentajamme tämän ajaessa autolla tarkastuskierroksella. Laukaus oli tullut puusta ja suoraan SS-Standartenführer Weckerleä päähän. Syyllinen oli pidätetty ja hirtetty. Samalla oli annettu käsky, että kaikki kylän asukkaat oli kostoksi ammuttava, talot poltettava ja karja tapettava. Asianomainen kylä hävisi samana päivänä maan päältä SS-miesten toimesta."
Lappi-Seppälä sanoo kirjassaan divisioonan miesten ja pataljoona miesten olleen kovinkin erilaisia mielipiteiltään ja asenteiltaan.
Kyllä siinä kirjassa Unto Boman alias Parvilahti saa melkoista kritiikkiä.
Lappi-Seppälä ja neitimäiset SS-miehet. Luultavasti hyvin pitkälle samantyyppinen henkilö kuin nämä meidän nykyiset homostallarit. Kuvitellaan/ haaveillaan, että muutkin ovat samanlaisia kuin he itse ovat. Ei kyetä keskustelemaan mistään muusta kuin siitä omassa mielessä olevasta B_VAIHTOEHDOSTA.
Valitettavasti se tuntuu meistä lihaa syövistä, armeijan käyneistä heteromiehistä erittäin vastenmieliseltä ja karkottaa teiltä viimeisetkin potentiaaliset äänestäjät.
Nooh eiköhän tuo Lviv jossa Wäckerle kuoli ollut osa Ukrainaa Neuvostoliiton miehitettyä Itä-Puolan syyskuussa 1939.