On jäänyt vaivaamaan tieto siitä, tekikö Suomen joukkue natsitervehdyksen Hitlerin ohi marssiessaan. Tai tekikö joku suomalainen urheilija tai joukkueen pomo natsitervehdyksen kisojen aikana. En ole mistään saanut oikein selvää tästä asiasta.
Onko jollakin tietoa.
Natsitervehdys ja 1936 Olympialaiset
6
234
Vastaukset
- netynole
Nyt en ole varma. Minulla on mielikuva, että kesäkisoissa ei suomalaiset tehneet natsitervehdyksiä. Sen sijaan mielessä kummittelee saman vuoden talvikisoista kuva, jossa suomalaiset mitalikorokkeella sen tekivät.
Asiassa ei ole sen kummempaa dramatiikkaa. Tervehdystä pidettiin kohteliaisuutena isännille, Natsien tekemistä kauheuksista ei tiedetty tai niitä ei ollut vielä tapahtunut. Säilynyt on mm. kuva, jossa Englannin jalkapallomaajoukke nostaa kätensä natsitervehdykseen vuonna 1938. Näissä jutuissa on helppo olla jälkiviisas. - nini hjal oxi guilt
Hitler kävi jopa henkilökohtaisesti tapaamassa sen nimistä naista kun Meri Salola joka oli naisvoimistelija. Varsinaiset urheilijat eivät tietääkseni tehneet natsitervehdystä.
- Anonyymi
Tuosta Hesarin jutusta poimittua. Kaikillahan ei ole tunnareita.
"Suomen joukkue ei suostunut tekemään natsitervehdystä avajaismarssissa. Varmasti oli urheilijoita, jotka olisivat olleet siihen valmiita. Johto ei halunnut sitä.
Osa voimistelijoista suhtautui kriittisesti siihen, että joutui osaksi natsien propagandaa. Voimistelijat kutsuttiin myös propagandaministeri Goebbelsin ja Hitlerin vastaanotolle.
Hitlerin luona naisten kädet nousivat tervehdykseen."
- Anonyymi
Kyseessä ei ollut natsitervehdys, vaan sitä muistuttava erikoisesti kisoihin suunniteltu "olympiatervehdys". Sen näyttivät useimmat joukkueet, eivät kuitenkaan esimerkiksi amerikkalaiset.
- Anonyymi
No helpottiko nämä tiedot?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183891Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4892263Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1231679- 1571433
- 751431
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.9984Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34694- 27681
Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?
Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?25651- 45638