Rasismia tuomiossa?

Älytöntä toimintaa ilmeisesti kotimaisen tahon toimesta, mutta eikö tuossa tuomiossa ole rasismia jos kotimaista rangaistaan siitä että viiltää elävän lampaan kaulan?

Huomautan siis että kotimaassa on ollut halalhurahtaneita katkomassa tainnuttamattomien lampaiden ja lehmien kauloja, eikä heitä ole rangaistu siitä mitenkään.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/Veti kituvaa lehmää tiellä – sai ehdollista/art-1288374845813.html
569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Halal teurastukseen ei tiettävästi kuulu:

Lehmän päähän ampuminen pienoiskiväärillä ja kituvan eläimen vetäminen traktorilla pitkin soratietä.
Lehmän päähän lyönti lekalla ja hätäsektio tajuttomuutta varmistatta.
Lampaan ampuminen kahdesti.

Äänestä

Ei niin, mutta myös tajuissaan olevan lampaan kaulan viiltäminen mainittiin tuomiossa ja näinollen tuomiota on pidettävä syrjivänä jollei vastaavaa toimintaa rangaista joidenkin muiden tekemänä.

Ja onko hyväksyttävää että rikollisin menetelmin teurastettujen eläinten lihaa saa vapaasti myydä ja eikö tuo ole selvää rikoksen suosimista?

Äänestä

Tuo oli vain esimerkki kotimaisesta puhtaasta alkutuotannosta, joittenkin mielestä yksittäistapaus taas.

Äänestä
  • Noh, jokaisessa kansassa on idiootteja ja kannattaa huolestua vain niistä ideologioista joissa idiootit päättävät asioista kaikkien puolesta.

    Minusta halal-teurastus on idioottien keksintö ja idiootit sitä minusta edelleen harrastavat. Systeemi ei siis ole meidän arvojemme mukainen ja siksi se pitäisi kieltää lailla.

    Äänestä

havaitsin että kaipuuta tuonsuuntaiseen äksöniin herää itse kullekin, katsellessaan eduskunnan täysistuntoa.

Eläinrääkkäystä ei kuitenkaan voi suositella kenellekään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelen ! kirjoitti:

Älytöntä toimintaa ilmeisesti kotimaisen tahon toimesta, mutta eikö tuossa tuomiossa ole rasismia jos kotimaista rangaistaan siitä että viiltää elävän lampaan kaulan?

Huomautan siis että kotimaassa on ollut halalhurahtaneita katkomassa tainnuttamattomien lampaiden ja lehmien kauloja, eikä heitä ole rangaistu siitä mitenkään.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/Veti kituvaa lehmää tiellä – sai ehdollista/art-1288374845813.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu