Eikö Totenkopf olisi kannattanut mieluummin lähettää Tihvinään? Eihän ryssät Novgorodin alueella johon Demjansk kuuluu pystyneet merkittävään vastarintaan kun vasta helmikuussa 1942 jolloin kuuluisa Demjanskin motti alkoi. Novgorodin alueelta ei tietääkseni myöskään kulkenut mitään huoltolinjaa jonka katkaiseminen Leningradin saartamiseksi oli välttämätöntä.
Oliko Demjanskiin tarpeellista mennä?
Theodor Eicke
3253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
totenkopin pojat taisi pärjätä niin pitkälle kun saivat siviilejä kiusata. pahat työnsä tekivät idässä, sodan lopussa yrittivät luimia länteen. pistettiin vissiin takaisin itään missä heitä aiheesta katsottiin vähän ikävämmällä silmällä.
kuinkahan moni urhea totekopfin poika yritti sodan loppuvaiheessa vaihtaa haalaria, raukkoja ne oli.
Ei ne sen takia länteen joutuneet. Hölmöt ajatteli että tapellaan ensin amerikkalaisten kanssa vähän jotta hyväksyvät helpommin antautumisen. Outo logiikka ottaen huomioon että Wiking antautui jenkeille ilman taisteluja joten porukasta ei luovutettu ketään.
Johtuisikohan siitä että Moskova oli otettu pääkohteeksi ja porukalla oli jo muutenkin joukkoja mennyt. Niin pieni porukka ei Tihvinässä varmaan mitään olisi aiheuttanut.
Toisaalta Demjanskin mottihan ei ollut Totenkopfin vika vaan Saksan kuudennen toista armeijan joka joutui mottiin Demjanskissa.