http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011031113342206_uu.shtml
Epäisänmaalliset tenavatähti katainen ja kokovartaloministeri kiviniemi kumppaneineen, ovat katsoneet asiakseen korotella viinaveroja kuten muitakin taviksia rokottelevia veroja!
Viinaverojen korotus on iskenyt korottajien kuten koko Suomen kansankin nilkkoihin, tavisten nilkkoihin kahdellakin tavalla, viinanhinta on noussut ja valtiomme verotulot ovat pudonneet, kasvavan Eestin matkailun ja viinan jobbauksen vuoksi!
Eestiläiset taputtavat takuulla karvaisia käsiään, Suomalaisten viinakulttuurin yksinkertaisuuden vuoksi, ja me tavikset laskemme tenavatähti kataisen ja kokovartaloministerin toimet, ISÄNMAAN PETTURUUDEKSI !
Milloinhan tuo pariskunta häkää saaneen jyrin avustuksella ryhtyvät kauppaamaan ALKOA Eestiläisille? ja kuskaavat Alkosta saamat rahat vastikkeetta Kreikkaan tai johonkin muuhun varojensa yli eläneeseen EU maahan! tai Venäläisille? Siellähän on kuulemma molemmissa maissa viinakulttuuri kohdallaan ja ajan tasalla, Venäläisetkin ovat kitanneet Vodkaansa jo lähes 60 vuotta ammatikseen, ja siellä silti miljonäärit ja miljardöörit vain lisääntyvät !
Late Lapista. Mallasjuomien ystävät Ry !
Epäisänmaalliset tenavatähti katainen ja kokovartaloministeri kiviniemi kumppaneineen, ovat katsoneet asiakseen korotella viinaveroja kuten muitakin taviksia rokottelevia veroja!
Viinaverojen korotus on iskenyt korottajien kuten koko Suomen kansankin nilkkoihin, tavisten nilkkoihin kahdellakin tavalla, viinanhinta on noussut ja valtiomme verotulot ovat pudonneet, kasvavan Eestin matkailun ja viinan jobbauksen vuoksi!
Eestiläiset taputtavat takuulla karvaisia käsiään, Suomalaisten viinakulttuurin yksinkertaisuuden vuoksi, ja me tavikset laskemme tenavatähti kataisen ja kokovartaloministerin toimet, ISÄNMAAN PETTURUUDEKSI !
Milloinhan tuo pariskunta häkää saaneen jyrin avustuksella ryhtyvät kauppaamaan ALKOA Eestiläisille? ja kuskaavat Alkosta saamat rahat vastikkeetta Kreikkaan tai johonkin muuhun varojensa yli eläneeseen EU maahan! tai Venäläisille? Siellähän on kuulemma molemmissa maissa viinakulttuuri kohdallaan ja ajan tasalla, Venäläisetkin ovat kitanneet Vodkaansa jo lähes 60 vuotta ammatikseen, ja siellä silti miljonäärit ja miljardöörit vain lisääntyvät !
Late Lapista. Mallasjuomien ystävät Ry !
Vastaukset 21
Vanhimmat
tuossa ei muistettu mainita että juuri viime vuonna tulli teki ennätysmäärän laittomia takavarikoita, jotka joutuu kuitenkin nyt toimittamaan asiakkaalle tai korvaamaan.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/Tullia uhkaa jättilasku pilaantuneista nettiviinoista/art-1288339878355.html
niinpä. ja kun suomalaiset menevät tallinaan viinanhakureissulle, samalla käydään kampaajalla, manikyyrissä ja ostoksilla. kaikki pois suomen yrityksiltä. tilastojen valossa tietysti näyttää, että viinaveron nosto laskee kulutusta. paskat sanon minä, jossain määrin lisää sitä, sillä ei tallinnan matkaa parin pullon takia tehdä, kyllä sitä viinaa ostetaan enemmän kuin normaali tarpeiksi.
hyvin sanoi yksi nainen kun oltiin bussilla viinanhakureissulla tallinnan superalkossa. piha täynnä suomalaisia busseja, pakuja ja farmareita joita lapataan täyteen viinaa ja tupakkaa. nainen huokaisi että voi jospa katainen tämän näkisi niin tietäisi mitä on mennyt tekemään.
JES JES !
Naapurinikin toi Tallinan reissultaa toistasataa pulloa 80 volttista Vodkaa, omaan käyttöön ja Vodkan käyttöä on sitten riittänytkin enemmän kuin kohtuullisesti!
Late Lapista. Mallasjuomien ystävät Ry !
mites muuten on oluen hinta? joskus aikoinaan kun torniossa asuin, silloin sitä kannatti hakea haaparannalta. joten melkein joka päivä sitä systembolagetista tuli haettua. se kun oli niitä opiskelijaelämän aikoja se.
ruokakin kannatti silloin ostaa ruotsin puolelta, paitsi kahvi.
Suomen ja Ruotsin hintaero kaljassa on kauhea ! Kun Suomessa maksaa 0,5 litran teinikaljapurkki sellaiset 2,40 euroa, saa Ruotsista 8 prosenttista stark öliä 0,5 litran purkin 1,40 eurolla ! Mitä ne Tallinnan hinnat olisivat Vodkalla ja kaljalla ?
PS; Ottaisittekos kuvan sieltä Tallinnan suurviinakaupan pihalta Suomalaisten jobbi autoista? ja lähettäisitte sen tenavatähti kataiselle ja kokovartaloministeri kiviniemelle ! Vitutksien maksimoimiseksi!
Late Lapista. Maltilliset konjakin maistajat Ry !
Täytyypäs tuoda ensi viikolla reilumpi satsi Tallinnasta varmuuden vuoksi. Elintarvikkeita kannattaa myös tuoda kunnon kuorma pidemmäksi aikaa varastoon.
Toivottavasti politiikkojen puheet Eu:n yhtenäisestä alkoholiverosra toteutuu. Näkee että politiikoilta puuttuu maalaisjärki ja suhteellisuudentaju, luulevat että muualla veroa nostettaisiin Suomen tasolle, luulevatko he tosiaan että Espanjalaiset, Saksalaiset, Ranskalaiset ym viinimaiden politiikot uskaltaisivat nostaa veron Suomen tasolle, ei varmasti, niissä maissahan syntyisi varmasti levottomuuksia, yleislakkoja ym moisesta hullun hommasta.
Suomen monopoli suosii kalliiden yli 12 euroo maksavien kalliiden "ruokaviinien" käyttäjiä eli rikasta eliittiä, Suomessa kun on Euroopan halvimmat snoppailu viinit,,,näille voisi pistää alkoholiveron lisäksi ylyllisyysveron.
Raittiidenkin pitää ostaa viinaa jos meinataan saada valtiontalous kuntoon nopeasti.
Sen lyhyen aikaa kun viinavero oli lähempänä Eu-tasoa Viron tuonti väheni ja Ruottalaiset ja Norskit kävivät Suomen Lapin alkoissa ostamassa hyviä satseja viinaksia joista kertyi maallemme verotuloja, mutta nää kukkahattutädit halusivat saada tilastot kauniiksi. Todellisuudessa moni normaali työssäkäyvä joka hakee Tallinnasta ison satsin niin kulutus kasvaa kun viinaa on omassa varastossa helposti saatavilla. Mistä näille politiikoille sais taottua maalaisjärkeä.
JES JES !
Raittiiden ostettava tupla annokset kossua, ja uskovaisille tripla annokset!
Late Lapista.
JUURI NOIN !
Ja kirkkoihin ehtoollisviinaksi kalliita wiskejä sekä konjakkeja! Halvat viininlitkut pannaan PANNAAN !
Late Lapista. Maltilliset konjamiinin maistajat Ry !
Sieltä ostetaan mistä halvemmalla saa....Euro on paras konsultti köyhälle
Omatoimisuus on nyt chic! Suomalaise kaljan ja kiljun keittokurssille. Myös pontikankeitto pitäisi oppia. Työttömiä koulutetaan ja kurssitetaan jatkuvasti. Tälläiset uudet alat innostaisivat opinhaluisia.
Jokaiselle oma pikkubeeri kotinurkkaan. Alkot joutaisi sitten sulkea kokonaan!
JES! VIINAA EI TARVITA OLLENKAAN !
Viinaa ei tarvita ollenkaan jos on hyvää pontikkaa ja olutta jemmassa jääkaapissa !
Late Lapista. Konjakin maistajat Ry !
No aatteles, esim nyt noita katastrofeja on siksi koska ei ole päästöveroa vielä tavalliselle kansalaiselle. Yleis sääntönä voi pitää sitä et mitä vähemmän veroja ym pakkomaksuja tavalliselle kansalaiselle on keksitty, sitä enemmän tapahtuu katastrofeja ym pahaa maailmassa. Ja mitä köyhemmillä ja vähäosaisimmilla maksatetaan, ni sitä enempi maailma pelastuu.
Viinaveron laskuhan olisi ympäristöteko, loppuisi turha rahtaaminen...nyt viedään lonkero Suomesta Tallinnaan ja rahdataan se sieltä takaisin....hölmöläisen hommaa, mutta onpahan tilastoitu kulutus saatu pienemmäksi.
Late puhuu taas täyttä asiaa suurella sydämmellä!
Suomen epäisänmaallisin puolue kokkoomus haluaa Suomeen lähivuosina 1,8miljoonaa halpatyömamua huolimatta siitä että täällä on ennestään 400 000 työtöntä!!
Eikä unohdeta niitä kreikan,portgalin ja irlannin velkoja joita ei tulla näkemään enään koskaan ja tämän lystin kokoomus maksatti tavallisilta kaduntallaajilta.
Myös eläkeläisten,työttömien,työssä käyvien köyhien ja opiskelijoiden tukia tullaan leikkaamaan isolla kädellä jotta mammona eliitti saisi itselleen lisää rahaa.
Mutta tähän voitte kaikki vaikuttaa 1kk päästä ja käydä äänestämässä PerusSuomalaisia jotka haluavat Suomalaisten parasta eikä mitään riistotalkoita(9euron päiväpalkalla pakkotyötä/toivotalkoo).
Eikä riistämällä päästä kuin ojasta allikkooon!!
Viina on vaarallista. Veroa pitaa korottaa Suomessa reilusti. Myos tupakka ja makeisvero vaatii korotusta.
NO JOO !
Kyllä se EU ja euro nostavat vielä viinaveroja Eestissäkin! samoin kuin kaikkia muitakin hintoja ! Markka aikana Suomessakin sai munkki kahvit 4 markalla, nyt maksaa pelkkä pieni kaljupää kahvikuppi 2,5 euroa, eli 15 markkaa! ja sama on suhde muissakin hinnoissa!
Muikku kilo maksoi männä Perjantaina markkinoilla 5 euroa= 30 markkaa, markka aikana noita minikaloja sai 1 markalla kilon !
Kyllähän tuo EU ja euro kusivat meidän Suomalaisten kintuille pahemman kerran !
Late Lapista. Irti EU;sta Ry !