Ylen uutisissa oli juuri STUK:in asiantuntijan lausunto, että kyseessä on 10 kertaa suurempi räjähdys kuin Tsernobylissä!!!
Laskeumahan yltää helposti tällöin suomeen, koska Japani ei ole kuin kaksi kertaa niin kaukana Suomesta kuin Tsernobyl.
Laskeumahan yltää helposti tällöin suomeen, koska Japani ei ole kuin kaksi kertaa niin kaukana Suomesta kuin Tsernobyl.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eiköhän Japani ole vähintään kolme, ehkä neljä kertaa kauempana suomesta kuin tshernobyl?! Ydinvoimalaonnettomuus ei ollut niin massiivinen.
Oliko maantieto paras aineesi koulussa? Jos oli, tilanteesi on toivoton.
Älkäähän kiusatko jollette tiedä. Jäämeren kautta Japaniin ei ole pitkä matka Suomesta, siksi sitä kautta lentävät Finnairinkin koneet Japaniin, eivätkä mistään mutkan kautta.
Maapallo on nimittäin PALLO ei levy kuten karttakirjasta saa kuvan.
lätty toisinkuin saatanan riivaamat tiedemiehet väittävät, sitä levyä tukee 4 pilaria ja pilareiden juurella on Helvetti niminen taso joka kelluu suuren tulimeren päällä. Kaikkein ylin levy eli Taivas leijailee niin korkealla ettei sitä pysty näkemään nykytekniikalla.
"Laaksosen mukaan 25 vuotta sitten tapahtunut Tshernobylin ydinvoimalaonnettomuus vertautuu jollain tavoin Fukushiman voimalaonnettomuuteen.
- Tshernobylin reaktori oli yli kaksi kertaa suurempi ja se pääsi kiehumaan 10 päivää lähettäen koko ajan radioaktiivista ainetta ympäristöön.
- Jos nyt käy kuten toivon, että massa jäähtyy nopeasti, tämän onnettomuuden vahingot jäävät pienemmiksi, Laaksonen sanoi."
Siis avaaja kirjoittaa potaskaa.
jos, ehkä, saattaa, toivon, voi, mahdollisesti.
Amerikkalaisille mukava kun vesivirrat vievät ne kaliforniaan atlantin yli ne jäämät heti..
Hyvin muuten näkee tuossa YLE:n kuvassa, miten ensin posahdus, sellainen kuplamainen paineaalto tulee, sitten vasta rakennus sortuu ja savua tulee.
Hain juuri joditaabletteja apteekista itselleni ja lapsilleni ja suosittelen kaikkia tekemään samoin. Apteekista sanottiin että ei välttämättä riitä kaikille tarvitseville.
unohda YLE ja STUK. lausunnot muuttuu koko ajan vaikkei mitään todellista tietoa ole. jos suomelle valittaisiin tiedotusministeri, tietäisin jonkun sopivan..
http://www.welovetheiraqiinformationminister.com/
Nyt vaan paikallinen talonmies Pikkarainen kantaa merestä ämpärillä vettä ja jäähdyttää reaktorin.