STUKin palvelimet ylikuormittuneet?

Säteilyturvakeskuksen palvelimet ovat ehkä lakanneet toimimasta, sivuilta voi olla mahdollisesti mahdotonta hakea tietoa ydinvoimasta ja säteilystä.
454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Suomessa ydinvoimalat toimivat normaalistai, ja säteilytaso on normaali.
Mitä muuta pitäisi suomalaisen suomessa tietää???

Japanissa on onnettomuusvoimalan LÄHELLÄ jonkin verran kohonnut säteily, mutta se ei aiheuta varaa.
Voimalan läheltä ihmiset on siirretty kauemmaksi.
Japanin viranomaiset osaavat asiansa, nyt ei olla venäjällä!

Äänestä

Ehkä radioaktiivisuus on saavuttanut jo Stukin! Kaikki sairastuneet?

Äänestä

STUKin pääjohtaja kaiketi saa kyselyjä siitä, mikä meni vikaan kun eilen vielä oli homma hallinnassa ja nyt on täysi katastrofi.

STUKin palvelin ainakin on pystyssä. Windowsin DOS-ikkunasta lähetä komento

ping -a stuk.fi

ja saat jotain tällaisia vastauksia (xxx = oma IP-osoitteesi):

ping -a stuk.fi

Pinging stuk.fi [xxx.xxx.xxx.xxx] with 32 bytes of data:

Reply from xxx.xxx.xxx.xxx: bytes=32 time=271ms TTL=57
Reply from xxx.xxx.xxx.xxx: bytes=32 time=318ms TTL=57
Reply from xxx.xxx.xxx.xxx: bytes=32 time=487ms TTL=57
Reply from xxx.xxx.xxx.xxx: bytes=32 time=316ms TTL=57

Ping statistics for xxx.xxx.xxx.xxx:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 271ms, Maximum = 487ms, Average = 348ms

Äänestä

Säteilyturvakeskuksen (STUK) internetsivut tukkeutuivat lauantaina iltapäivällä suuren käyttäjämäärän vuoksi. Sivujen kaatumiseen riitti noin 15 000 käyntiä. Sivuille pääsyssä voi yhä olla ongelmia. STUK pyrkii saamaan käyttöön pelkistetyn sivuston.

Normaalisti STUKin sivuilla on noin 1 000 - 1 500 käyntiä vuorokaudessa. Perjantaina määrä nousi lähes 2 800:aan. Lauantaina kävijämäärä nousi niin suureksi, ettei sivuille päässyt.

- Koska sivut kaatuivat näistä käyttäjämääristä, on selvää, että tilanne joudutaan miettimään uudelleen, STUKin tiedottaja Rikka Laitinen-Sorvari sanoi.

STUKin sivuille on koottu laajasti tietoa mm. säteilystä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


erikoinen tilanne kirjoitti:

Säteilyturvakeskuksen palvelimet ovat ehkä lakanneet toimimasta, sivuilta voi olla mahdollisesti mahdotonta hakea tietoa ydinvoimasta ja säteilystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu