Gigantti myy käytettyä tavaraa

Kulutuskingi

Tämä kirjoitus on luettavisssa myös täällä:
http://kulutuskingi.blogspot.com/

Gigantti myy käytettyä tavaraa mainoslauseella "Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa". Niinhän sitä maksaakin liikaa, kun Gigantin tavara on käytettyä. Missä muualla kuluttaja maksaa käytetystä tavarasta yhtä paljon?

Gigantista ostetun tavaran saa palauttaa 30 päivän sisällä. Tämä on johtanut siihen, että kuluttajat ottavat tavaran vain koekäyttöön, tai lainaavat ilmaiseksi tuotetta, ja palauttavat tuotteen sitten 2-4 viikon päästä. Tämä tarkoittaa tietenkin sitä, että suuri osa liikkeessä myytävistä tavaroista ovat käytettyjä, kun parhaimmillaan tuote on käynyt läpi monta tuotteen ”kokeilijaa”.

Markantalo ja Giganttihan ovat nykyään samaa puljua. Kaverille kävi niin, että hän osti Markantalosta navigaattorin. Ostohintaan kuului karttojen ilmainen päivittäminen vuoden ajan. Mutta miten kävikään, kun karttoja yritti päivittää ensimmäisen kerran. Nettisivu herjasi, että tuote oli rekisteröity jo kerran, eikä karttoja siis voinut päivittää. Vasta usean puhelinsoiton jälkeen Markantalo suostui hyvittämään jotain viallisesta tuotteesta. Tuote oli siis käytetty ja tullut Markantaloon luultavasti Gigantin kautta.

Sopii siis kysyä: Onko se nyt vaan tyhmää maksaa liikaa Gigantin tai Markantalon käytetyistä tuotteista?

12

3582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeillaanpas näin

      No ihan itse voi valita, mistä tavaransa ostaa. Niissä Giganteissa, joissa olen käynyt, on olleet ihan omat alennusmyyntilaarit palautuneille tuotteille. Jokaisessa tuotteessa on ollut kiinni lappu, jossa kerrotaan tuotteen olevan asiakaspalautus. Jos tämän jälkeenkin on valmis ostamaan sen, ei minusta ole mitään perusteita vedota tietämättömyyteen.

      • Kulutuskingi

        Jos tuotteessa tosiaan lukisi onko se käytetty vai ei olisi tämä rehellistä informaatiota asiakkaalle. Näköjään kuitenkin myyjällä on houkutus laittaa osa käytetyistä tuotteista myyntiin uutena, koska niistä saa suuremman voiton. Esimerkiksi mainitsemaani Markantalossa myytyä autonavigaattoria myytiin uutena. Asiakkaille on myyty Gigantissa myös käytettyjä tuotteita uusina:
        http://asiakkaana.net/gigantti-myy-kaytettya-tavaraa-uutena/
        http://kaksplus.fi/keskustelu/plussalaiset/mitas-nyt/1249388-tolloporu-jatkuu-en-enaa-kesta-argh/

        Nämä tapaukset ovat luultavasti vain jäävuoren huippu. Kukaan ei valvo myykö Gigantti käytetyt tuotteet uusina.


      • MitesOnkaan

        Vaihdetaanko paketit uusiin, sillä kyllä sen paketeista, teipeistä ja suojamuoveista ym. näkee jos paketteja on auottu ja tavaroita käytetty.


    • 8+1
    • vanhaa rojua

      Hobby Hall tekee ainakin samaa kuin Gigantti. Ja yleensä kai kaikki, joilla tuo palautusmahdollisuus on.
      Hobby Hallista sain kerran sellaisen maton, että se oli ilmiselvästi ollut jo jonkin aikaa jonkun lattiassa. Joten palautukseen meni minultakin! Toivottavasti eivät enää laittaneet sitä eteenpäin uutena.

      • en huoli käytettyä uuten

        NetAnttilasta tilasin muinoin läppärin ja partakoneen. Läppärin paketin sinetti oli rikottu (Acerilta sanoivat myöhemmin, ettei sellaista tietokonetta tulisi ottaa vastaan). Kun poistin partakoneen teräverkon, tipahti pöydälle hyppysellinen partakarvoja. Ostakaa kaupasta, älkää tilatko näiltä kirpputoreilta.


    • rsdfsdfds

      Varmasti myy joskus käytettyä tavaraa, mutta eiköhän valtaosa ole ihan käyttämätöntä. Jos käytöstä ei ole mitään jälkiä jäänyt, niin mielestäni mitään ongelmaa ei ole. Tietenkin olisi reilua mainita, että tuote voi olla käytetty, koska kaikki eivät sitä tiedä. Mielestäni tämä on kuitenkin aika pieni hinta siitä, että saa itselleenkin tuon loistavan 30 päivän palautusoikeuden. Kyllä siinä tulleet viat huomaa itsekin ja voi palauttaa tuotteen jos haluaa.

    • MIKÄ-MÄTTÄÄ

      Samoin toimii Aplekin ja kaikki ollut tyytyväisiä saadessaan takuukorjatun uuden tilaan. Hobby Hall aikoinana teki samaa ja myös kaikki verkkokaupat muuten tekee samoin.LAILLISTA LISÄKSI.

    • Pettynyt1

      Just joo! Kannattaa tosiaan tarkistaa Gigantista ostetut tavarat. Itse ostimme uuden melko hintavan imurin, joka kotona osoittautui käytetyksi. Irto-osatkin oli pakattu uudestaan maustepusseihin ja näitä valmistaja tuskin käyttää alkuperäisesti. No tavarat palautuu takaisin ja tämä maksoi heille yhden asiakassuhteen ja toki kehoitan tuttaviakin välttämään.

      Eli tarkistakaa ostamanne tavarat.

    • Elgigante
    • kyrkkinyllikki

      Gigantti on ihan kik-käytetyntavaran taravatalo, kaikki on käytettyä myymäläpäälliköstä lähtien. Seshän on vain tyhmää maksaa toisten tavarasta. Kuten SIPILÄ SANOI ja pani helluntalaisia homooojja

    • kjhuygtfrt67y

      bhjkjhnkjnköjälnjkbb bn , n

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      172
      2004
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      82
      1450
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1394
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      10
      1137
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1046
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      973
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      40
      842
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      94
      834
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      805
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      765
    Aihe