Gigantti myy käytettyä tavaraa

Kulutuskingi

Tämä kirjoitus on luettavisssa myös täällä:
http://kulutuskingi.blogspot.com/

Gigantti myy käytettyä tavaraa mainoslauseella "Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa". Niinhän sitä maksaakin liikaa, kun Gigantin tavara on käytettyä. Missä muualla kuluttaja maksaa käytetystä tavarasta yhtä paljon?

Gigantista ostetun tavaran saa palauttaa 30 päivän sisällä. Tämä on johtanut siihen, että kuluttajat ottavat tavaran vain koekäyttöön, tai lainaavat ilmaiseksi tuotetta, ja palauttavat tuotteen sitten 2-4 viikon päästä. Tämä tarkoittaa tietenkin sitä, että suuri osa liikkeessä myytävistä tavaroista ovat käytettyjä, kun parhaimmillaan tuote on käynyt läpi monta tuotteen ”kokeilijaa”.

Markantalo ja Giganttihan ovat nykyään samaa puljua. Kaverille kävi niin, että hän osti Markantalosta navigaattorin. Ostohintaan kuului karttojen ilmainen päivittäminen vuoden ajan. Mutta miten kävikään, kun karttoja yritti päivittää ensimmäisen kerran. Nettisivu herjasi, että tuote oli rekisteröity jo kerran, eikä karttoja siis voinut päivittää. Vasta usean puhelinsoiton jälkeen Markantalo suostui hyvittämään jotain viallisesta tuotteesta. Tuote oli siis käytetty ja tullut Markantaloon luultavasti Gigantin kautta.

Sopii siis kysyä: Onko se nyt vaan tyhmää maksaa liikaa Gigantin tai Markantalon käytetyistä tuotteista?

12

3633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeillaanpas näin

      No ihan itse voi valita, mistä tavaransa ostaa. Niissä Giganteissa, joissa olen käynyt, on olleet ihan omat alennusmyyntilaarit palautuneille tuotteille. Jokaisessa tuotteessa on ollut kiinni lappu, jossa kerrotaan tuotteen olevan asiakaspalautus. Jos tämän jälkeenkin on valmis ostamaan sen, ei minusta ole mitään perusteita vedota tietämättömyyteen.

      • Kulutuskingi

        Jos tuotteessa tosiaan lukisi onko se käytetty vai ei olisi tämä rehellistä informaatiota asiakkaalle. Näköjään kuitenkin myyjällä on houkutus laittaa osa käytetyistä tuotteista myyntiin uutena, koska niistä saa suuremman voiton. Esimerkiksi mainitsemaani Markantalossa myytyä autonavigaattoria myytiin uutena. Asiakkaille on myyty Gigantissa myös käytettyjä tuotteita uusina:
        http://asiakkaana.net/gigantti-myy-kaytettya-tavaraa-uutena/
        http://kaksplus.fi/keskustelu/plussalaiset/mitas-nyt/1249388-tolloporu-jatkuu-en-enaa-kesta-argh/

        Nämä tapaukset ovat luultavasti vain jäävuoren huippu. Kukaan ei valvo myykö Gigantti käytetyt tuotteet uusina.


      • MitesOnkaan

        Vaihdetaanko paketit uusiin, sillä kyllä sen paketeista, teipeistä ja suojamuoveista ym. näkee jos paketteja on auottu ja tavaroita käytetty.


    • 8+1
    • vanhaa rojua

      Hobby Hall tekee ainakin samaa kuin Gigantti. Ja yleensä kai kaikki, joilla tuo palautusmahdollisuus on.
      Hobby Hallista sain kerran sellaisen maton, että se oli ilmiselvästi ollut jo jonkin aikaa jonkun lattiassa. Joten palautukseen meni minultakin! Toivottavasti eivät enää laittaneet sitä eteenpäin uutena.

      • en huoli käytettyä uuten

        NetAnttilasta tilasin muinoin läppärin ja partakoneen. Läppärin paketin sinetti oli rikottu (Acerilta sanoivat myöhemmin, ettei sellaista tietokonetta tulisi ottaa vastaan). Kun poistin partakoneen teräverkon, tipahti pöydälle hyppysellinen partakarvoja. Ostakaa kaupasta, älkää tilatko näiltä kirpputoreilta.


    • rsdfsdfds

      Varmasti myy joskus käytettyä tavaraa, mutta eiköhän valtaosa ole ihan käyttämätöntä. Jos käytöstä ei ole mitään jälkiä jäänyt, niin mielestäni mitään ongelmaa ei ole. Tietenkin olisi reilua mainita, että tuote voi olla käytetty, koska kaikki eivät sitä tiedä. Mielestäni tämä on kuitenkin aika pieni hinta siitä, että saa itselleenkin tuon loistavan 30 päivän palautusoikeuden. Kyllä siinä tulleet viat huomaa itsekin ja voi palauttaa tuotteen jos haluaa.

    • MIKÄ-MÄTTÄÄ

      Samoin toimii Aplekin ja kaikki ollut tyytyväisiä saadessaan takuukorjatun uuden tilaan. Hobby Hall aikoinana teki samaa ja myös kaikki verkkokaupat muuten tekee samoin.LAILLISTA LISÄKSI.

    • Pettynyt1

      Just joo! Kannattaa tosiaan tarkistaa Gigantista ostetut tavarat. Itse ostimme uuden melko hintavan imurin, joka kotona osoittautui käytetyksi. Irto-osatkin oli pakattu uudestaan maustepusseihin ja näitä valmistaja tuskin käyttää alkuperäisesti. No tavarat palautuu takaisin ja tämä maksoi heille yhden asiakassuhteen ja toki kehoitan tuttaviakin välttämään.

      Eli tarkistakaa ostamanne tavarat.

    • Elgigante
    • kyrkkinyllikki

      Gigantti on ihan kik-käytetyntavaran taravatalo, kaikki on käytettyä myymäläpäälliköstä lähtien. Seshän on vain tyhmää maksaa toisten tavarasta. Kuten SIPILÄ SANOI ja pani helluntalaisia homooojja

    • kjhuygtfrt67y

      bhjkjhnkjnköjälnjkbb bn , n

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2336
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      119
      1895
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      90
      1493
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      138
      1449
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1276
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      74
      1268
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1131
    8. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1130
    9. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1097
    10. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      38
      1042
    Aihe