Menkääs ostaan säteilymittarit

Kannattas viimestään nyt ostaa sellanen säteilymittari, kun säteilyturvakeskuksen asiantuntijoiden mielestä säteily on vähäistä tai sitä ei ole ollenkaan.
Vois sellasen mittarin kanssa mittailla kaupassakin elintarvikkeita ja jos oikeen paljon mittari tikittää, niin ei sellaista elintarviketta tarvis ostaa.
161021
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Myytkö niitä työksesi?

Äänestä

Oma mittari olisi kyllä hyvä olla olemassa, luotto STUK:in ja muiden ydinvoimakiimaisten paskanjauhajien sanaan on pyöreät 0%.

Äänestä
  • ma vedän aina kapungilla tollanen kaheksan tonnin mitari kaulassa, pitaä kato olla vähän BLINGBLING!

    Äänestä

  • Turha noita on ostaa, kuoleepa tässä kumminkin !

    Äänestä

  • Aika kalliita.

    Äänestä

HETI MITTARIN OSTOON !

Äänestä

Aivan turha ostos, 20000 kilometriä kiertää ilmavirtaukset ennen kuin saavuttaa Suomen aikaisintaan, eli noin kuukausi ilmavirtausta vaatii sieltä päin.
Itselleni en aijo hankkia mittaria, kun miehet muutenkin sanoo minua säteileväksi aina.

Äänestä

No joko on joku ostanut? Paljon näyttää?

Äänestä

Ei mitään mittareita tarvi, muistaa vaan ottaa joka kaljatuopillisen kanssa kourallisen jodipillereitä ;o)

Äänestä

Kapunkien ympäristötoimistoilta saattaa löytyä noita mittareita, joita voi lainata tai vuokrata..

Äänestä

"20000 kilometriä kiertää ilmavirtaukset ennen kuin saavuttaa Suomen aikaisintaan, eli noin kuukausi ilmavirtausta vaatii sieltä päin."

Radioaktiivisen jodin puoliintumisaika on noin 8 päivää, eli Suomeen saapuva annos olisi 0,0625 kertainen alkuperäiseen verrattuna (kerkiäisi puoliintua noin 4 kertaa). Näin ollen radioaktiivisesta jodista ei olisi suurempaa haittaa.

Äänestä

Niin ei nämä vanhat säteilymittarit oo kovin tarkkoja enää näinä päivinä :D Ainakin itellä antaa yli 10x lukemia stukesin virallisiin arvoihin varrattuna...

Äänestä
  • Nää mittarit pitäisi kalibroida aina viiden vuoden välein jos haluaa, että voi näyttöön luottaa...

    Äänestä

Ei sillä ole mitää käyttöä, mitä sitten vaikka mittari olisi aina pohjassa, asialle ei voisi mitään, kuolema korjaa meidät kaikki kuitenkin joskus jos sikseen on, turhaa rahan haaskausta jolla saisi ruokaa kaupasta paljon.

Lämpömittari on tärkeämpi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mittaus itikka kirjoitti:

Kannattas viimestään nyt ostaa sellanen säteilymittari, kun säteilyturvakeskuksen asiantuntijoiden mielestä säteily on vähäistä tai sitä ei ole ollenkaan.
Vois sellasen mittarin kanssa mittailla kaupassakin elintarvikkeita ja jos oikeen paljon mittari tikittää, niin ei sellaista elintarviketta tarvis ostaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu