Ydinvoima pitää kieltää

Luin juuri ydinvoimasta ja säteilyn vaikutuksesta ihmisiin koska japanissa atomivoimala on räjähtänyt. Sain selville että ihmisissä on miljardeja atomeja eikä tästä mainita mediassa mitään! Miten voidaan sallia tällainen että atomivoimalat syytävät atomeja ihmisiin ilman että viranomaiset puuttuvat siihen? Mielestäni tällainen salailu on viimeinen niitti ydinvoimalle ja se pitäisi kieltää!
11152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

mukana hallituksessa joka vei asian eduskunnan päätettäväksi ja pysyivät hallituksessa eriävästä mielipiteestään huolimatta.Seuraa aikaasi niin huomaat nämäkin asiat.

Äänestä

Ilman muuta kielletään muutkin sähkö- ja lämpövoimalat / lähteet.
Ydinvoima = saasteriskit ja ydinjätteitä.
Kivihiili = hiilidioksiidi- ja hiukkaspäästöjä.
Maakaasu = hiilidioksiidia.
Öljy = Hiilidioksiidi ja hiukkaspäästöt, lisäksi käymässä vähiin - olisi muutakin käyttöä.
Vesivoima = luontoarvot kärsii. Lisäksi huonosti perustetuista tekojärvistä tulee metaanipäästöjä.
Tuulivoima = linnut törmäilee torneihin eikä, kukaan halua niitä lähelleen.
Aurinko voimalat = paneelien valmistuksessa käytetään saastuttavia menetelmiä.
Kynttilän valo = hiukkaspäästöjä ja tulipalo riski.
Nuotiot = Hiukkaspäästöt aiheuttaa syöpää ja metsät tuhoutuu polttoaineeksi.
Eli - mennään kaikki metsään kuolemaan, elukoiden ruoaksi
...Hetkinen - tulisikohan siitäkin runsaat metaanipäästöt.

Äänestä

"Ydinvoima pitää kieltää"

Hyvin monet suomalaisetkin ovat kanssasi samaa mieltä.

Yleisesti myönnetään, että tämän päivän suurin ydinvoimaan liittyvä uhka on ydinterrorismi. Se on myös monien mielestä todennäköisin syy Suomessa mahdollisesti tapahtuvaan ydinonnettomuuteen.

Äänestä
  • Japanin ydinvonnettomuuden todennäköisin syy löytynyt. ?
    Syyllisiä ovat ydinterroristit

    Äänestä

  • Hurja juttu se että ydinvoimalat ovat ydinterroristien lempikohteita vaikka ydinvaloiden ansiosta niillä on monta muuta keinoa tuottaa pelkoa ja kauhua.

    Äänestä

Heh. virheet on meidän puolueista pahimpia valehtelijoita ja takinkääntäjiä. Mutta jos haluat äänestää täysin moraalitonta ja selkärangatonta porukkaa niin se on sinun valintasi.

Äänestä
  • pitää heidät loppuun asti hallituksessa.Joidenkin lakien ja asetusten muutokset ovat jarrurttaneet pois lähtemistä.Oikeusministeriön muutkset ovat painavenpi asia kuin joku mitätön energiapolitiikka.

    Äänestä

  • Myös vallanhimo kirjoitti:

    pitää heidät loppuun asti hallituksessa.Joidenkin lakien ja asetusten muutokset ovat jarrurttaneet pois lähtemistä.Oikeusministeriön muutkset ovat painavenpi asia kuin joku mitätön energiapolitiikka.

    Minäkin olen sitä mieltä, että ydinvoima pitäisi kieltää. En halua Suomesta samanlaista säteilyn saastuttamaa maata kuin nyt on osassa Japania. Vesijohtovesikin on radioaktiivista ja ihmiset ostaa siellä nyt pullovettä.

    Äänestä

Kyllä pitää kiletää.

Tässä on nimittäin paljastunut, että ydinvoimateollisuus on edesvastuton teollisuudenhaara, joka ei välittää vastuustaan sen taivallista.

Juuri on paljastunut, että Saksan hallitus teki päätöksensä ydinvoimalaitosten jatkoajasta siitä TIETÄEN, että laitoksista oli juuri vaimlstunut tutkimus, joka paljasti olenaisia puuteita. Jos tähän ei liityy lahjonta, mihin siten?

Japanista kuuli juuri, äsken, että ydinenergiayhtiö oli pitkään laimenlöynyt laitosten kontollit, mm. varajäähdytysjärjestelmät ja - voimalat. Tästä kuullaan vielä lisää ihan näinä päivinä! Miten voi olla mahdollista, että virallise ttahot ievät katso perään? No sen takia, kun lahjonta toimii pehmusteenä (oletanko vain?)

Mitä siten Suomessa, jonka eduskunta oli juuri moitettu liiallisesta altiudesta kuunnella talouselämää? Miten tälläinen altius on aikaansaatu?

Ihmemaa tämä Suomi, täällä saa mitä ihmellisempiä päätöksiä läpi, myös muutamaa ydivoimalaitoksista, vaikka ei ole luotettava tietoa jätteiden loppusijoituksesta. Suomihan on ainoa maa maailmassa joka muka tietää aivan varmasti, mihin jäteet turvallisesti voi sijoittaa. Kaikki muut myöntävät, että loppusjoitus on edelleen ratkaisematon ongelma. Eikös kuulostaa valheilta tämä politiikoiden ylenpaltinen varmuus?

Äänestä
  • tiesitkö, että suomesta tehdään ydinhylkyalue, ja siksi tänne haalitaan ydinvoimaloita ja uraanikaivoksia

    Äänestä

  • kauhia paikka kirjoitti:

    tiesitkö, että suomesta tehdään ydinhylkyalue, ja siksi tänne haalitaan ydinvoimaloita ja uraanikaivoksia

    no jaa, rajan takaana on lisää ja Mumanskissa ydinjäteet ovat ruostuvissa tynniröissä taivasalla..., joten kaikki on suhteelllista.

    Mutta pidetään nyt ensin huolta Suiomenmaasta, johan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äänestän vihreitä kirjoitti:

Luin juuri ydinvoimasta ja säteilyn vaikutuksesta ihmisiin koska japanissa atomivoimala on räjähtänyt. Sain selville että ihmisissä on miljardeja atomeja eikä tästä mainita mediassa mitään! Miten voidaan sallia tällainen että atomivoimalat syytävät atomeja ihmisiin ilman että viranomaiset puuttuvat siihen? Mielestäni tällainen salailu on viimeinen niitti ydinvoimalle ja se pitäisi kieltää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu