SIMOON BYGÄTÄÄN TURVALLINEN ATOMIVOIMALA !

Entinen kapiainen ja entisen maaherran entinen puoliso, Simon kunnanjohtaja Esko Tavia on sopinut Fennovoiman kanssa jotta Simon atomivoimalasta tehdään pommin, maanjäristysten ja tsunamien varma voimala!
Rohkeana entisenä kapiaisena Tavia, on antanut lupauksens Fennovoimalle, jotta atomivoimalan saa rakentaa Simon kunnanjohtajan konttorin katolle!
Sinne eivät perämerellä esiintyvät Mauri taikka Meerimyrskyt yllä, sotkemaan atomisähkön tuotantoa !

Late Lapista.
36249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Varis söi munasi.

Äänestä
  • TÄH ? Itse Eskoko siellä partaansa krapisuttaa ?

    Late Lapista.

    Äänestä

Ydinvoimala pitäisi rakentaa merenpinnan alapuolelle, jotta jäähdytys kriisitilanteissa sujuisi painovoiman avulla. Avaamalla vain luukut, joista merivesi virtaisi jäähdyttämään.. Ei mitään epävarmoja pumppuja.
Tarpeeksi merenpinnan alapuolelle, niin sinnehän säteily jäisi kiiskien ja katkarapujen kiusaksi.

Äänestä
  • Sä olet nero!

    Äänestä

  • Olen ajatellut asiaa samantapaisesti, mutta sijoittaisin voimalat joen varteen vesivoimaloiden viereen, täysin maa nalle upotettuna.
    Äärimmäisessä tilanteessa vettä johdettaisiin voimalan sisälle avo-ojaa pitkin jolloin maa-aines kulkeutuisi voimalaan ja täyttäisi sen. Maa-aineksen päälle betonia suojaksi ja tuloksena olisi hyvä helikopterikenttä vesivoimanlan väelle.
    Tälle toiminnalle tietysti ehto, että Kemijoen alkupään voimalat purettaisiin Rovaniemelle saakka ja uudet rakennettaisiin Kemijoen yläjuoksulle.
    Lisäksi palautettaisiin suot alkuperäiseen muotoon, eli järviksi, ottamalla turve hyötykäyttöön. näin saataisiin lisää tekoaltaita vesivarojen turvaamiseksi.
    Mäin maailma olisi hieman parempi, arvokalaa saataisiin jälleen Ounasjoelle
    turvaamaan kalastuselinkeinot ja paikallisväen kalan saanti.

    Äänestä

Erkillä on varma patentti, millä ehkäistä Jaappanin kaltaiset onnettomuudet!

Isoon sukellusveneeseen vain atomivopimalaitos, ja vedensaanti on VARMAA !

Late Lapista. Patentit hakuun Ry!

Äänestä
  • Kyllähän ne Venäjällä tuon jo hallitsee. Esimerkkinä surullisen kuuluisa ydinsukellusvene Kursk, joka taitaa vielä tälläkin hetkellä saada jäähdytysvettä riittävästi, vaikka uppoamisesta onkin jo aikaa.

    Äänestä

  • Erkki Nimim kirjoitti:

    Kyllähän ne Venäjällä tuon jo hallitsee. Esimerkkinä surullisen kuuluisa ydinsukellusvene Kursk, joka taitaa vielä tälläkin hetkellä saada jäähdytysvettä riittävästi, vaikka uppoamisesta onkin jo aikaa.

    Kursk nostettiin pintaan ja on jo aikoja sitten romutettu.

    http://englishrussia.com/index.php/2007/04/16/the-remains-of-kursk-submarine/

    Äänestä

OSATAANHAN TUO SUOMESSAKIN !

Koko Suomen kansan vävypoika ja hamppi presidentti koiviston Assi tytön sulhanen Jari Komulainenkin, upotti yhden sukellusveneen, hinatessaan sitä briteille nähtävyydeksi !


Late Lapista.

Äänestä
  • Eiran rantsu, Laajalahti ja Wesdent ois hyvii mestoja byggaa ydinvoimala,niis on voda vieressä . Samalla poistuis fyrggajengiltä pelko et niihin bygattais luukuja holisteille ja asunnottomille.

    Äänestä

  • Tenunenä kirjoitti:

    Eiran rantsu, Laajalahti ja Wesdent ois hyvii mestoja byggaa ydinvoimala,niis on voda vieressä . Samalla poistuis fyrggajengiltä pelko et niihin bygattais luukuja holisteille ja asunnottomille.

    EMME HYVÄKSY ATOMIVOIMALAA NAAPURIIMME. ETTÄS TIEDÄTTE HULLUT SUOMALAISET.

    Äänestä

  • Viljo,.... Heikki Kinnunen totesi, että paatissa oli reikä, jotenka se upposi.

    Tervemennoo sukelluspaatit ohi Pellingin Ry.

    Äänestä

Kemiin se tulee maantieteellisesti eikä Simoon. Simon asutus on 20 km:n päässä ydinvoimalapaikasta. Aiemmin pari kseää sitten Simolaiset vetivät paskaputkensakin kemiin. Simolaiset ovat hyötyneet Kemissä töissä käymisestä ja kiittävät näillä kaikenmaailman paskoilla nyt siitä.

Kemiläisiä asuu alueella 3000, simolaisia muutama sata ja nämä kemiläiset asuvat vieläpä alle 5km:n säteellä eli aluerajoja väestön suhteen on pienennetty mielivaltaisella tavalla.

Luvan antoi varmaankin pekkarinen jota voidaankin kutsua Ydin Pekkariseksi mielestäni jo.

Äänestä

Nämä Taviat ja Pekkariset pitäs laittaa käytetyn polttoaineen varastoon lämmittelemään Loviisaan tai Olkiluotoon, kepuniljakkeita, joille raha on ylijumala!

Äänestä

ON SE VAIN PERSKELES IHME JOTTA !

Teille viherpiipertäjille ei käy mikään, ei vesivoima, eikä tuulivoima atomivoimasta puhumattakaan, ettekös te perskeleen toljakkeet ymmärrä ? jotta sinne teidän pistorasiaannekin pitää se kuluttamanne sähkö tuottaa jollakin konstilla !
Laittakaa kuntopyöriinne dynämöt ja pankaa somaalialjunne polkemaan niitä!
Sekään ei olisi vihreää energiaa, vaan mustaa !


Late Lapista.

Äänestä
  • Kuules Late. Laitetaan pitkäaikaisjoutilaat polkemaan hyrriä ja tuotetaan sillä sähkö eikä säteilyvoimalla. On ollut puhetta, että ydinvoimalan lähellä on betasäteilyä.

    Ja on tullut Saksasta tietoa, että ydinvoimalan lähellä asuvat sairastuvat leukemiaan paljon useammin kuin niistä kaukana asuvat.

    Ei ydinvoimaa enää. Tarpeeksi on tarpeeksi.

    Äänestä

  • Vuotoksen allas tulee..

    Äänestä

  • Timo yössä kirjoitti:

    Kuules Late. Laitetaan pitkäaikaisjoutilaat polkemaan hyrriä ja tuotetaan sillä sähkö eikä säteilyvoimalla. On ollut puhetta, että ydinvoimalan lähellä on betasäteilyä.

    Ja on tullut Saksasta tietoa, että ydinvoimalan lähellä asuvat sairastuvat leukemiaan paljon useammin kuin niistä kaukana asuvat.

    Ei ydinvoimaa enää. Tarpeeksi on tarpeeksi.

    Töissäolevat tietsarin näpyttäjät voisivat polkea siinä joutessaan. Olisi heistä edes jotain hyötyä! Edes oman koneensa ja valojensa verran saisivat polkea energiaa päivässä! Lämmitystäkin voitaisiin tiputtaa, kun polkukeneraattorit olisivat käytössä!

    Äänestä

  • Vihdoin.. kirjoitti:

    Vuotoksen allas tulee..

    Ei yhtään allasta enää!

    Haittaa niistä on enemmän kuin hyötyä ja sellainen pikkuruinen voimala ei montaa mökkiä sähköistä, kohta oltais taas kinuamassa lisää altaita, niin, että niitä pitäis kohta rakentaa jo päällekäinkin.

    Purettais vaan pois entisetkin, sähköä saa kehitettyä kyllä muutenkin, kun vaan aletaan miettimään.

    Äänestä

  • "mikä kertoo koko totuuden"

    Joopajoo, samalla sivulla kerrotaan miljoonan kilon painoisista uraanisauvoista, ja 10 vuoden aikana kerääntyneestä sauvaläjästä, yhteispaino 600 000 kiloa.

    Toinen idioottimaisuus on että luonnollinen säteily olisi vaaratonta, ja SYNTEETTINEN säteily vaarallisempaa. Säteily on säteilyä on säteilyä!

    Muitakin valheita tuossa on, ei kovin todenperäistä.

    Saahan niitä valheita kertoa, mutta ainakin mun gammamittari oli vihreällä jopa juuri sataneen lumen mittauksessa. Ja tuohan piti olla Japanista suihkuvirtojen tuomana jo kolmen päivän sisällä... Nyt saamme siis säteilyä kolmesta poksahtaneesta reaktorista, mutta edes mittari ei huomaa?

    Onko kukaan mitannut kohonneita arvoja? No niin arvelinkin...

    Äänestä

Ennenaikaista sanoa mitään tuleeko ja missä määrin säteileviä radioaktiivisia hiukkasia noista poksahtaneista voimaloista Suomeen.

Tässä vaiheessa ei ainakaan tänne keskemmälle Suomea ole tullut laskeumaa, mittarini näyttää edelleen normaalia pitkäaikaista "taustaa", 0,10 mikro Sv / tunnissa.

Mutta sitten luonnon aiheuttaman taustasäteilyn ja voimaloista karanneen säteilyn eroihin. Todellakin ne ydinturman aikaansaannokset ovat se suurempi sairastuttaja ja miksi: Sen vuoksi, että niitä taivaalta leijuvia radioaktiivisesti "kuumia" hiukkasia joutuu suoraan keuhkoihin hengitettäessä (ellei hengityssuojaimia) ja pääsee ravintoomme ja juomaveteen.

Tämänpäiväisten uutisten mukaan Japanissa on jo näin käynyt, Tokion juomavedessä radioaktiivista jodia ja Fukushiman prefektuurissa lehmät lypsävät jo säteilevää maitoa ja lehtivihanneksissa mitattu liian korkeita pitoisuuksia, eli syöminen on riski!!

Ehkäpä tämä selventää eroa, sillä luonnollinen taustasäteily ei ole ilmassa leijuvaa kamaa, jota vetäisit suoraan verenkiertoosi!!

Syöty ja juotu radioaktiivisuus ei myöskään taida olla kovin terveyttä kohentavaa, epäilen.

Ydinvoima on kaikissa tapauksissa järjetön energiantuotannon ratkaisu, miettikää nyt missä tilanteessa Japani sen hölmöyden vuoksi elää? Ilman ydinvoiman läsnäoloa, sattuneesta maanjäristyksestä olisi selvitty huomattavasti pienemmällä ponnistelulla, nyt menetettiin ympäristöä ehkä pysyvästi ja ihmiset saivat säteilyä, mikä lisää elämän epävarmuutta pitkällä aikavälillä.

Äänestä

SUOMALAISET KYLLÄ KESTÄÄ SÄTEILYT !

Tsernobylin pamauksen saastuttamat Porotkin syötettiin Suomalaisten makeisiin suihin, Ruotsissahan nuo saastuneet Porot haudattiin ehjinä syvälle maahan!
Pihit ja kierot Suomalaiset virkailijat ja peruukki pekkariset, nostivat BECCERELLI rajoja tuplalla jotta saastuneiden Porojen syöttäminen saatiin luvalliseksi!
Suomen terveyspirut eivät silti ole hiiskahtaneetkaan, maassamme lisääntyneestä syövästä, eikä kilpirauhas vaivoista! MIKSIHÄN ????
Torniossakin Outokummun jaloterästehdas päästää ilmaan OSMIUM nimistä myrkkyä, tehtaan nilkit ovat tunnustaneet asian, mutta väittävät jotta myrkky ei ole terveydelle vaarallista, mutta vaarallista se kyllä on ja ärsyttää mm, hengityselimiä! Jokainen voi googlettaa tiedot myrkystä!
Tein asiasta kyselyn Suomen sosiaali ja terveysministeriöön, se siirsi vastauksen annon Lapin ELY keskukselle, sieltä vastaus tulikin nimittäin Outokummun myrkystä tekemät tutkimustulokset!
Länsipohjan keskussairaalassa löin keuhkopolin ylilääkärille paperin nokan alle, joka kertoi OSMIUMIN ihmisille aihettavista sairauksista, ylilääkäri väitti jotta hän ei usko moisiin tietoihin! Jepellä oli niin vankat luulot, jotta asiantuntijoiden tutkima tietokaan ei niitä muuttanut!
Eli summasummarum, kun firma on tarpeeksi suuri, se saa saastuttaa ilmankin miten tahtoo, täällä tenavatähti kataisten ja kokovartaloministeri kiviniemien johtamassa valtakunnassa!


Late Lapista. Järjestys torppaan Ry!

Äänestä
  • Tuttavaperheen lapsi vietiin terkkarille jatkuvan nuhan takia. Viikon kuluttua kutsuttiin kiireesti kuultavaksi: lapsellanne on leukemia. Verisyöpä.
    Lapsi 4 v. Äiti murtui, kuinka voi olla totta! Miksi ei minulle?
    Tapaus Oulussa.

    Ja totta se on, pelkästään verisyöpä on lisääntynyt VÄHINTÄÄN 20%.

    Ja nyt sitä halutaan näitä tappomiiluja LISÄÄ??

    Tavia muuten sanoi TV:n haastattelussa luottavansa japanilaisiin kuin vuoreen tässä fukushima asiassa.
    Ainoa missä ne on onnistunnu on asioiden salaaminen ja peittely.

    saatanan paskanaama.

    Äänestä

  • Onkos sulla esittää faktaa tuosta beccerellirajan nostosta Suomessa? Linkkiä, tms?
    Poroja kyllä kuopattiin Ruotsissa, mutta ei sielläkään ne raja-arvot tainneet ylittyä, ei ainakaan sen jälkeen. Ja vaikka väitettiin, että se laskeuma meni pohjoisessa Ruotsiin, niin ne raja-arvot poroissa on jääneet n. 1500 -kertaisesti alle sen ja nyt ei tahdo löytyä aina edes mitattavia määriä.

    Äänestä

  • Oikeassa olet Late, tuota ei voi kiistää, pahinta on korppikotkakapitalistien lanseeraama omavalvonta, mikä upea porsaanreikä yrityksille, ei tartte välittää pienistä, vilippiä voip yritellä aina kun sopii!!

    Siitäpä nuo dioksiini skandaalitkin yms.on "tuulta ottaneet", elä luota ennää mihinkään muuhun, kun omaan järkivähääsi, kaiken saa miettiä ja on hyvin usein syytä kyseenalaistaa.

    Olen ollut monta kertaa itsekkin tilanteessa, missä näille terveysviranomaisille on saanut opettaa alansa perusteitakin, ihan "leipäpappia" useinkin!!!

    Elämä opettaa, "variksenpoikaa tuulessa".

    Äänestä

  • Perskuta.. kirjoitti:

    Oikeassa olet Late, tuota ei voi kiistää, pahinta on korppikotkakapitalistien lanseeraama omavalvonta, mikä upea porsaanreikä yrityksille, ei tartte välittää pienistä, vilippiä voip yritellä aina kun sopii!!

    Siitäpä nuo dioksiini skandaalitkin yms.on "tuulta ottaneet", elä luota ennää mihinkään muuhun, kun omaan järkivähääsi, kaiken saa miettiä ja on hyvin usein syytä kyseenalaistaa.

    Olen ollut monta kertaa itsekkin tilanteessa, missä näille terveysviranomaisille on saanut opettaa alansa perusteitakin, ihan "leipäpappia" useinkin!!!

    Elämä opettaa, "variksenpoikaa tuulessa".

    JUURI NOIN SE MENEE PERSKUTA!

    Suomalaisen taviksen ei kannata uskoa ja luottaa, muuhun kuin näkemäänsä, kokemaansa ja omaan järkeensä!
    Suomen virkamiehet ja naisetkin ovat valittu poliittisesti sopivista, eikä ammatillisesti pätevistä!
    Tenavatähti katainen on helevetin hyvä esimerkki poliittisesta hulluudesta, jeppehän kylvää Suomalaisten rahoja vastikkeetta ympäri eurooppaa, ja kehuu olevansa vieläpä noissa asioissa ammattimies !

    Late Lapista. Sutkit Sukevalle Ry!

    Äänestä

Tavia nyt vaikka pukeutuu mekkoon ja lähtee Aleksis Kiven kadule myymään itseään, jos sillä jotenkin saa edes jonkin viran itsellään pidettyään. Muualle ei huolittu kuin Simoon ja tietää hyvin että lähtö tulee kun kuntaliitokset alkaa.

Äänestä

Ostaisivat Liettuan Ignalinasta pari hyvää käytöstäpoistettua RBMK:ta. Voisivat olla joskus vielä käyttökunnossakin toisin kuin tuo Arevan onneton jesarimutteriviritys...

Äänestä

Voihan olla jotta Olkiluotoon slobot rakentavat Suomen ensimmäistä, turpeella käyvää ATOMIVOIMALAA!
Toimihan Ruotsissakin Barcebäkin atomivoimala alkuun ÖLJYLLÄ !


Late Lapista.

Äänestä
  • Nythän, kun noita miiluja jäähdytetään, saadaan valtavan iso määrä saastunutta vettä tai vesihöyryä, eikä tilanne vielä muutu miksikään. Eiköhän tuolta säteilyä riitä vaikka koko laitos saataisiin umpijäähän.

    Olisi varmaan paras räjäyttää atomeiksi koko laitos.

    Äänestä

Taas kekustelullinen porukkaa joka ottaa sähkönsä todennäköisesti polkuauton laturista.

Äänestä
  • HUOM!

    Polkuautossa ei ole laturia !


    Late Lapista.

    Äänestä

Jees, voima-atomeita ja kolmi-silmä-lapsia vaan lisää, niitä maailma kaipaa.

Äänestä

MISSÄSPÄIN MUOLIMOTA?

On kolmisilmäisiä lapsukaisia ??


Late Lapista.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Late Lapista. kirjoitti:

Entinen kapiainen ja entisen maaherran entinen puoliso, Simon kunnanjohtaja Esko Tavia on sopinut Fennovoiman kanssa jotta Simon atomivoimalasta tehdään pommin, maanjäristysten ja tsunamien varma voimala!
Rohkeana entisenä kapiaisena Tavia, on antanut lupauksens Fennovoimalle, jotta atomivoimalan saa rakentaa Simon kunnanjohtajan konttorin katolle!
Sinne eivät perämerellä esiintyvät Mauri taikka Meerimyrskyt yllä, sotkemaan atomisähkön tuotantoa !

Late Lapista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu