Hyväksyykö ympäristöministeriö IdeaParkin rakentamisen Lapuan NovaParkiin ? Eikö kaupan suukeskittymiä ole jo Etelä-Pohjanmaalla liikaa, kun City-Market avataan keväällä Nurmossa ja Prisman laajennus samoin Nurmossa ?
Riittääkö alueella ostovoimaa ja onko väestöllä omia autoja, jotta pääsevät ostoksille NovaParkiin ?
Missä autottomat vanhukset tekevät päivittäistavaraostoksensa Lapualla, kun kaikki kaupan palvelut ovat keskittyneet kauas NovaParkiin ?
Riittääkö alueella ostovoimaa ja onko väestöllä omia autoja, jotta pääsevät ostoksille NovaParkiin ?
Missä autottomat vanhukset tekevät päivittäistavaraostoksensa Lapualla, kun kaikki kaupan palvelut ovat keskittyneet kauas NovaParkiin ?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lapua kasvaa. Huuda vaan muiden alueiden puolesta!
Ostovoimaa riittää!
Myö viedään mummot ideaparkkiin bussilla. kaupunki rikastuu ja mummoista pidetään hyvä hyvä huoli.
Valtahan vaihtuu.
Paavohan voisi olla se seuraava ympäristöministeri!
Mehän se päätetään, mitä seuraava hallitus päättää!
eip tuu paavosta ministeriä
Onneksi ei tarvi enää lähtiä Seinäjoelle ja sen moottoritien voi nyt hyvin muuttaa kolmikaistatieksi, kaks kaistaa Seinäjoelta Lapualle päin :) HIENO juttu! Ja kyllä keskustassakin osa kaupoista pysyy, päivittäistavaraa haetaa pienimmistäkin yksiköistä. Miettikää vaikka Seinäjokea. Sielläkin on ripoteltuna hypermarketit, mutta silti pienet yksiköt on pystyssä.
Huonomainen kauppias tulee, varmaan heti kaupungin kassalla.
Tie numero 19 paranee, kun tuleva kansanedustaja ja ministeri Jarmo Korhonen järjestää nelikaistaisen moottoritien välillä Lapua-Seinäjoki-Ilmajoki.
Korhonen olisi jo aikaisemmin järjestänyt tiemäärärahoja Etelä-Pohjanmaalle, mutta paikallisviranomaisten suunnitelmat puuttuivat ikävä kyllä.
Jarmo Korhosta äänestämällä parannetaan työpaikkaliikkumista välillä Lapua-Seinäjoki.
alueella on jo valmis kaava ja luvat kunnossa.
Joo, saadaan sitä ostokeskittymää vähän tänne syrjäseuruile. Jaettua Seinäjoen kanssa, ja vähän Vaasan myös. Toivo Sukari on numero 1