E10 ja jenkkiauto

Onko kellään kokemusta, miten Oldsmobilen 307 -kone (vm. 85) reagoi tähän uuteen polttoaineeseen... Tiedän, että se kyllä soveltuu siihen, mutta onko tullut ilmi mitään sivuvaikutuksia esim. käynnistyshäiriöitä tai järjetöntä bensankulutuksen kasvua
11712
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

jenkeissähän on käytetty etanolia sisältävää bensaa jo parikymmentä vuotta ainakin, ilman mitään ongelmia, ja siellä sitä etanolia on vielä enemmän bensan seassa. Eli tuskin tämä midän litku mitään aiheuttaa

Äänestä

Mä luulen että sun Oldsissas on käynnistyshäiriöitä ja bensankulutuksen kasvua ollut havaittavissa jo 26 vuotta

Äänestä
  • Ja sun päässäs on kusi virrannut ja paska tehnyt tulppaa myös päivästä 0 lähtien, tosin alle 26 vuotta koska tollasta kakaroitten paskaa suollat sormistasi.

    Terv. jenkkiharrastaja

    Äänestä

Oldsin "isolohko" kestää koska on jenkeissä tehty.

Suren vaan niitä jotka ajelee esim. 2,3L pontiac transportilla tai neon;illa niissä kun on euroopassa vedetyt polttoaine linjat ja euro valmiste koneet niin ne ei välttämättä kestä kun ei ole alkuaan suunniteltu etanolille.

Ja jenkeistä muuten saa normalia/premium;ai mikä on ilmeisesti etanoli bensaa.
Sitten saa "superia" joka on etanolitonta ja sit vielä joistain paikoista saa vanhaa kunnon 98;a nimitystä en nyt muista.

Jos katselee amerikkalaisia sarjoja on monessa paikassa huoltamolla kolme pistoolia premium, super ja diesel. Ja hinnoissa on eroja kuten suomessakin

Äänestä

Etanolilla on tietääkseni ikävä vaikutus bensapumpun kalvoon kiihdytyspumpuun jne.en suosittele.

Äänestä

mieluummin 98/5 jenkkeihin! kokeilin 95/10 ei soveltunut alkuunkaan!

Äänestä

Toivottavasti ei sovi e10 jenkkiautoihin. Saadaan monta lopottavaa paskaa pois liikenteestä.

Äänestä
  • sanoo poika, jonka haaveauto kuulostaa vanhalta kuplavolkkarilta.

    Ja harmiksesi voin kertoa, että e10 on sopinut jenkkiautoihin jo paljon aikaisemmin, kun täällä euroopassa on ko. polttoaineesta vielä edes kuultu.
    Aivan kuten aikoinaan kävi lyijyttömän bensan kanssa: ostin vuonna -84, -74-mallisen chevellen, jonka bensakorkin vieressä oli tarra: unleaded fuel only. Sitä tarraa ihmeteltiin monen vanhemman automiehen kanssa, kunnes vanha, amerikassakin käynyt, jäähdytinkorjaaja, selvensi tilannetta.
    Katsos, siellä amerikassa myydään lyijytöntä bensaa, koska autojen katalysaattorit tukkeutuisivat lyijyllisestä bensasta.

    Opin sinäkin päivänä kaksi uutta asiaa, joista täällä länsi-neuvostoliitossa ei vielä tiedetty mitään. Autossa on katalysaattori ja lyijytöntä bensaa on olemassa sivistyneemmissä maissa.

    Äänestä

Kannattaa olla varovainen, se on sitä pekkarisen bensaa....kysy pielaveden kelasta, sieltä haetaan asiantuntija arvioita, mm eri alan sankareilta!

Äänestä

haha...lotkottava paska... ja äpärä huutelee lotkottavan boxerin paskan nimimerkin takaa... =D

Äänestä

pöh, nuossa lotjissa palaa kaikki mikä virtaa putkissa. suuri moottori, suuret toleranssit. Ja siinei kukaan häviä yhtää mitää jos yks jenkinromu poistuu liikenteestä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitämitä?? kirjoitti:

Onko kellään kokemusta, miten Oldsmobilen 307 -kone (vm. 85) reagoi tähän uuteen polttoaineeseen... Tiedän, että se kyllä soveltuu siihen, mutta onko tullut ilmi mitään sivuvaikutuksia esim. käynnistyshäiriöitä tai järjetöntä bensankulutuksen kasvua

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu