Mari: Salailua JAKK -pakkoperinnästä?

.

Mätää korruptiota, - suojelutoimintaa valtionneuvostossa?
Kuka kumma suojelee Mari Kiviniemien - Jalasjärvi -JAKK - väärinkäytöksiä?
**********************************************************************************


Onko valtiolla liikaa rahaa?

Väärin - osittain rikollisin perustein anottuja koulutusvaroja perimättä edelleen noin 100.000.000 euroa!
Kohteina on useita Keskusta -johtoisia kuntia. Vuosi sitten konkurssiin ajetu Adulta oli Tuusula - Mäntsälä - Järvenpää ym.. omista laitos. Nuo kunnat eivät ole Keskusta -johdettuja.

Miksi Henna Virkkusen johtama opetusministeriö ei toimi nyt, vaikka jo vuosi sitten, 1.3.2010 OPM:n pyysi Valtioneuvoston raha-asiainvaliokuntaa perimään ADULTA -kouluttajalta 32 miljoonaa euroa?

Mainittakoon että Marilla oli myös mandaatti tuossa valiokunnassa, jota Matti Vanhanen silloin pääministerinä johti.
Jääväsikö Mari itsensä tuosa 1.3.10 kokouksessa, - ei vastausta ole saatu, vaikka sitä on tiedusteltu jopa itseltään valtiosihteeri Mika Rossilta, Kiivniemen oikelta kädeltä, joka tuolloin. 1.3.11 jo toimi kuntaministeri Mari Kiviniemen avustajana.

Salassapitosopimus Kiviniemi - Virkkunen?
************************************************

Onko tosiaan mahdollista että Mari Kiviniemi ja Henna Virkkunen olisivat sopineet Jalasjärvi - JAKK:n pakkoperinnän siirtämisestä yli vaalien, tai ehkä jopa tuon perittävän summan, yli 31 miljoonan euron anteeksiantamisesta, tuen myöntämisestä Jalasjärven kunnalle?

Perittävä summa on määrältään noin 50 % Jalasjärven budjetista. Käytännössä perintä ajaisi Jalasjärven pakkoliitokseen, jota vastaan kunta on jo vuosia sinnitellyt.

aiheesta myös:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9119392


Seppo Hietanen
"kerimäki st"
CITY-Keskusta
35469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Demari se vaan jaksaa. Kerrotko jo vihdoin, mitä väärää Kiviniemi on JAKKA:ssa tehnyt?

Veikkaan, että et pysty kertomaan. Se kertoo sinun suhteen asian ytimen.

Äänestä
Aloittaja

.

Kiitos avuksen nostosta sinulle, "Kyykkyvä kepukka"

Ajattelepa tätä: Mari erosi JJ:n JAKK:n hallituksesta 31.12.2004. Jolloin hänestä tuli "virallisestikin" Helsinkiläinen, jonka valtuustossa hän aloitti 1.1.2005.

( tässä kohdin sopii heittää verrokiksi paljon porua aiheuttamut telakoitten ns. matkamiesten kulukorvausten verottaminen. Muistanet kun matkakuluista - päivärahoista mätkittiin duunareita verottajan toimesta oikein olan takaa?...Sitä vain tarkoitan että ei sen paremmin Mari kuin sadat muutkaan poliitikot vuosien aikana ole laisnkaan hävenneet nostaa perusteettomia korvauksia vaikka asuvat perheineen kiinteästi Helsingissä, mutta imuroivat kaikki mahdolliset kulu -ja matkakorvauksen ikään kuin ne olisivat todellisia. )


Tiedätkö mitä perustulaissa sanotaan vaatimuksiksi ministeriksi valittavasta henkilöstä?
Satutko tietämään mitä ministerin valassa vannotaan?

??

Koetapa siis juntti jo pitää turpaasi rullalla, sillä eihän tässä poliittisessa debatissa tarvitse mitenkään mennä poliitikkojen perimmäisiin intiimeihin asioihin; Mitä Mari teki ja tiesi tomiessaan JJ:n kunnan ja JAKK:n luottanustoimissa. Ne jutut olivat kuntajuonittelua, joista debattia käydään toki silloin kun niistä löytyy suora kytkentä Keskustaan ja sen kärkipoliitikkojen toimintaan.

Kuntatason jutut pysyvät maakunissa, jos sulle sopii.
Pidetään siis nämä henkilökohtaisuudet sentään jossain rajoissa.
MUTTA:
Jos joku vastaisi sinun noin 60 kertaa esittämään kysymykseesi, olisi vastaus korutonta kerrontaa Kiviniemen uran kannalta, toki vasta sitten jos RP tutkii ja - haluaa tai paremminkin jos sen annetaan tutkia JAKK -puuhat! .. ja syyttäja sitten syyttää, jos syyttää.....

Toki on selvää että kuntatasolla johtavan puoleen harjoittama kähmintä on yleisesti hyväksyttävää ja ns. maan tapa. Eri asia sitten on tykkäänään siinä, kuinka kauan sitä voidaan jatkaa.


Seppo Hietanen

Äänestä
  • Aloittaja

    Kiviemien kunnian väkipakolla suojelu maksaa Keskustalle liikka.
    Vanhasen jäljiltä olisi puolueen ollut syytä palauttaa edes jonkin muotoinen uskottavuus kentän ja koko kansan keskusteen: Pekkarinen, Väyrynen muutama muu ammattilainen olisi pitänyt ehdottomasti nostaa johtoon. Mutta: - Mari Kiviniemi on kansallisesti floppi, ja keskustalaisittainkin jo pohjanoteeraus, jonka nosti eturiviin Kääriäisen ja Kallin klikki, tuo Keskustaa johtava poikapari. Hieman Keskustan naiset toki auttoivat, jä näyttivät hazardillaan että joku tolkku olisi oltava näissä puuhissa.

    Seppo Hietanen

    Äänestä

  • UPDATE_7173133 kirjoitti:

    Kiviemien kunnian väkipakolla suojelu maksaa Keskustalle liikka.
    Vanhasen jäljiltä olisi puolueen ollut syytä palauttaa edes jonkin muotoinen uskottavuus kentän ja koko kansan keskusteen: Pekkarinen, Väyrynen muutama muu ammattilainen olisi pitänyt ehdottomasti nostaa johtoon. Mutta: - Mari Kiviniemi on kansallisesti floppi, ja keskustalaisittainkin jo pohjanoteeraus, jonka nosti eturiviin Kääriäisen ja Kallin klikki, tuo Keskustaa johtava poikapari. Hieman Keskustan naiset toki auttoivat, jä näyttivät hazardillaan että joku tolkku olisi oltava näissä puuhissa.

    Seppo Hietanen

    Et vastrannut kysymykseen!!!

    "Kerrotko jo vihdoin, mitä väärää Kiviniemi on JAKKA:ssa tehnyt?"

    Kun sinä joka päivä ruikit niin olisi syytä tuon ruikkimisen sijasta todella esittää edes hiven faktaa.

    Ei tuo suussoitto kyselijöille ole mitään vastaamista. Se on vain sitä lisäruikkimosta.

    Äänestä

  • Olet niin ihanasti demari, että oikein tulee tippa silmään.

    Oletko ollut joskus, tai oletko nyt pyrkimässä SDP:n listoilta eduskuntaan, jos olisit niin äänestäisin sinua heti.
    Olet juuri sellainen, kuin demarin kuuluukin olla.
    Eli näyttelet aivan muuta, kuin mitä todellisuudessa olet.
    Kaipa myöskin toimisit lupauksiesi vastaisesti?
    Olet aivan fantastinen demari, kerrassaan pääministeriainesta.
    Seppo Hietanen Urpilaisen tilalle heti!

    Seppo Hietasesta saisimme varmaankin jatkumoa demaripressasarjaan, jos hän vain asettuisi ehdolle. Kyvykkys on suorastaan silmiinpistävää.

    Äänestä

Alahan poju esitellä perusteita väitteellesi Kivinimenen toiminnastat JAKK:ssa. Olet paskanpuhuja, jos konkreettisia faktoja ei tipu.

Eikö sinua hävetä esittää väitteitä kerta toisensa jälkeen niitä perustelmatta?

Äänestä
  • SIvusta seuraten vaikuttaa siltä että herra (?) kyselijä ei edusta ainakaan keskustalaista maailmankatsomusta. Nettiä käyttävät monet häiriintyneet, joista inttäjä ei ole kaikkein hölmöimpiä, joskin jo kroonikoksi painunut on tämä tyyppi.

    Äänestä

  • kumma on kyselijä kirjoitti:

    SIvusta seuraten vaikuttaa siltä että herra (?) kyselijä ei edusta ainakaan keskustalaista maailmankatsomusta. Nettiä käyttävät monet häiriintyneet, joista inttäjä ei ole kaikkein hölmöimpiä, joskin jo kroonikoksi painunut on tämä tyyppi.

    Sinä siis pidä kummana, että Sepolta vaaditaan faktoja puheisiinsa?

    Äänestä

  • Seuraaja myös kirjoitti:

    Sinä siis pidä kummana, että Sepolta vaaditaan faktoja puheisiinsa?

    Mikä avauksen kohta on vaikeaa ymmärtää? Entä täydentävän vastineen?
    Totean kyselijän vain turhannatkuttajaksi, saatanaako siinä selvää asiaa höpöttää? Kiviemien isä, veli ja marionetti-Mari ovat muovanneet Jalasjärvestä mieleisensä hiekkalaatikon. Antille valtaa, Marille vaalirahaa, ja kuopukselle kunniaa, joka saattaa nyt kadota, kuin on tapana maisella kunnialla haihtua.

    Kyselijä saattaakin olla maankuulu Kyselijä-Jyrki, Kataisen Jykän hulttioserkku.

    Äänestä

  • Toteilevaisen veli kirjoitti:

    Mikä avauksen kohta on vaikeaa ymmärtää? Entä täydentävän vastineen?
    Totean kyselijän vain turhannatkuttajaksi, saatanaako siinä selvää asiaa höpöttää? Kiviemien isä, veli ja marionetti-Mari ovat muovanneet Jalasjärvestä mieleisensä hiekkalaatikon. Antille valtaa, Marille vaalirahaa, ja kuopukselle kunniaa, joka saattaa nyt kadota, kuin on tapana maisella kunnialla haihtua.

    Kyselijä saattaakin olla maankuulu Kyselijä-Jyrki, Kataisen Jykän hulttioserkku.

    Ja toteielevaisen veli on puskasta kommentoiva avaaja. Mitenkähän mahtaa olla hänen itsensä laita kun noin suurella varmuudella toisia arvostelee? Onko puhtaat jauhot pussissa (vaikuttaa hagigsen sirppiliiterin kauko-ohjaamalta punikkiservantilta)?

    Äänestä

Lehtomäki oli yksi näistä härskeistä rahastajista, joka kirkkain silmin valehteli asuvansa Kuhmossa ja nosti kulukorvaukset. Tosiasiassa hän asui Helsingissä.

Äänestä

.

se joka tietää valtion tilastoista huomaa että Jalasjärven valtionosuudet ovat yllättäen lähteneet rakettimaiseen nousuun

.

Äänestä

oliko mari 2004 JAKK:n johtokunnassa kun vuoden 2005 toiminta kertomus hyväksyttiin yhtiökokouksessa. oliko siinä toimintakertomuksessa mukana tämä " haamu opiskelijoiden " juoni. saanko vastauksen.
jos oli niin JAKK:N johtokunta tai onko se hallintoneuvosto tai mikä sitten onkin niin vastauksia kiitos. jotain siinä on hennan ja marin yhteistoimintaa

Äänestä
  • .

    aivan sama meno kuin venäjällä

    .

    Äänestä

Hohhoijaa vuoden 2005 toimintakertomus hyväksytty v 2004?

Äänestä
  • Hohhoijaa itelles juntti. Rutiinia ruolta kommentoijalta puutuu mutta asia on oikea, jonka sinäkin ymmärsit.
    JAKK:n hallituksessa pitkään istunut Mari Kiviniemi oli mukana vuoden 2004 loppuun. JAKK:n yhtiö -tai vastaavasta järjestyksestä riippumatta Marin virallinen vastuu kattaa aikaisemmat ja tuon vuoden, aikaisempina vuosina luodun PTS:n ja sitten vuoden 2004 aikana täsmennetyn toimintasuunnitelman seuraavalle kaudelle 2005. Ilman vaiheita hän on ollut tietoinen suunitelmista ja sitten toimeen pannuista aveluttavista toiminnoista jo aikaisemmin, ennen OPM:n kriittistä toimintaa aikuiskouluttajien taholla.

    Marilla on ollut näissä toimissa keskeinen asema, jota tällä saitilla on turhaa kenenkään välistävetäjän tällläkään saitilla yrittää muuksi väitää.

    JAKK:n mittavat laajennukset eivät ole syntyneet tyhjästä. Niiiden takaa löytyy pitempiaikaisia linjauksia jossa Mari Kiviniemen osuutta ei todellakaan pidä vähätellä. Myös Marin veljen asema Jalasjärven kunnan keskeisenä vastuuhenkilönä liittää Kiviniemet kiistatta myös JAKK -kokonaisuuteen, ilmeisesti määräävinä poliittisina vaikuttajina.

    Eri asia sitten on siinä onko JAKK:n toiminassa syyllistytty johonkin tuomittavaan toimintaan. Se tiedetään että sinne on väärin perustein anottu työllistämis -ja koulutusvaroja. Samoista syistä Tuusulan, Mäntäslän Järvempään ym. omistama Adulta tutkittiin 2009 ja ajettiin konkurssiin jo vuosi sitten, 1.3.2010 valtioneuvoston päätöksellä, kuten edellä jo mainitaan.

    Ikävän räikeänä tässä asiassa on noussut esiin Marin jai Keskustan ministeriryhmän osallisuus Vanhasen johdolla, asema Adultan velkomisen päättäjänä, ja erityisesti JAKK - Jalasjärven suuntaan ilmiselvä jarruttaminen ja suoraninen salailu.

    Seppo Hietanen

    Äänestä

Aloittaja

Luulisi että stadissa valtaan pyrkivä Marin avustaja Mika Rossi uskaltaisi jo soittaa ja pyytää - tai käskeä meikäläisen tukkimaan turvan, mutta eipä nuo suojatyöpaikoissaan skagaavat muutkaan reppanat uskalla.

Äänestä

Kysykääpä Adultan entisiltä toimihenkilöiltä siitä tavattomasta kiireestä ja ahdistelusta jonka opetusministeriö pisti käyntiin jo vuoden 2009 puolella Adultan kaatamiseksi. Haastattelin tuolloin sen konkurssin aattona Adultan joitakin vastuuhenkilöitä tiedustellen myös Adultan mahdollisia poliittisiä kytkentöjä; - olisiko joku Adultan äänitorvi loukannut ministeriön arvovaltaa?

"Sellaista ei ole tapahtunut, mutta Adultan tyyppisessä Jalasjärveläisessä JAKK -koulutustoiminnassa esiintyy poliittista vahvaa linjan vetoa; Onhan JAKK:n kotikunta Jalasjärvi vahva Keskustavetoinen pienkunta, nyttemmin päämisteriksi nousseen Mari Kiginiemen kotikuinta, jossa aikuiskuolutukseen on satsattu merkittävää kasvua. Adultan omistuksessa ei Keskustalaisuudessa ollut merkittävää asemaa kuten se on JAKK:n yhteyksissä. Emme toki tiedä varmuudella, mutta jonkin verran haiskahtaa siltä, että JAKK olisi levittöytymässä koko valtakunnan alueelle, jossa Uudenmaan alueella Adultan vahva asema olisi ehkä este JAKK:n pyrkimyksille, mikäli heillä on tavoitteita levittäytyä Adultan vahvoille toimialoille."

Sittemmin Adulta lakkasi olemasta, kun valtioneuvoston raha-asiainvaliokunta päätti 1.3.2010 pakkoperiä siltä 32 miljoonaa euroa.

Mitään isompaa kiirettä ei JAKK:n suuntaan ole ministeriön taholta kuitenkaan esiintynyt; - Henna Virkkusen ja Mari Kiviniemen konsensus näyttää pitävän yli vaalien.


Seppo Hietanen

Äänestä
  • .

    "Sittemmin Adulta lakkasi olemasta, kun valtioneuvoston raha-asiainvaliokunta päätti 1.3.2010 pakkoperiä siltä 32 miljoonaa euroa.

    Mitään isompaa kiirettä ei JAKK:n suuntaan ole ministeriön taholta kuitenkaan esiintynyt; - Henna Virkkusen ja Mari Kiviniemen konsensus näyttää pitävän yli vaalien."

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/9739642

    Suomi ei ole vielä mikään oikeusvaltio vaan lähinnä jälki-itäblokkilainen kekkoslandia mutta eiköhän sekin ole koht'sillään korjaantumassa

    .

    Äänestä

Näin toimii keskustan ja kokoomuksen yhteistyö kun Henna Vikkunen ja Mari Kiviniemi sopivat asian. Näin on kepu aina asioita suomessa hoitanut ja kukaan ei mahda mitään . on se ihmeellinen asia ettei tuohon saada muutosta. Nyt on vaalit äänestä .

Äänestä

Kerimäen parrankasvattaja se vaan jaksaa höpöttää.

Äänestä
  • Kepu ja Kokoomus -tehokasta yhteistyötä myös salailussa!
    JAKK - ongelmat, yli 31.000.000 euroa, samoin kuin viiden vastaavan väärinkäyttäjäkouluttajan, on painettu sivuun ja pimetoon, jotta Marin mainetta ei rassattaisi.
    Yhteensä sata miljoonaa euroa, 100.000.000 euroa valtiota kupattua rahaa on kätketty kepukuntien keplotteuihin.

    Äänestä

  • JAKK:n konkurssi? kirjoitti:

    Kepu ja Kokoomus -tehokasta yhteistyötä myös salailussa!
    JAKK - ongelmat, yli 31.000.000 euroa, samoin kuin viiden vastaavan väärinkäyttäjäkouluttajan, on painettu sivuun ja pimetoon, jotta Marin mainetta ei rassattaisi.
    Yhteensä sata miljoonaa euroa, 100.000.000 euroa valtiota kupattua rahaa on kätketty kepukuntien keplotteuihin.

    Säilyykö Mari vallassa vielä 17.4., selviää sunnuntaina klo 20.01. kun ennakkoäänet on julkistettu.
    Miten sitten käykään, kun komento opetusministyeriössä ja valtioneuvostossa muuttuu? Onko Juri Käteinen yhtä nyyhky muin edeltäjänsä?

    Äänestä

uloshakuun sanoi Niskavuoren Heta

Mari ja JAKK

Äänestä

Mielenkiintoista on havaita että ei näinkään iso hämyily kuin 100.000.000 euron perinnän jarruttaminen nouse edes vaalien aattona otsikoihin. Olisi luullut ainakin Soinin porukoitten vetäisevän asian esiin jossain vaalikeskustelussa, jossa Soini saanut Kiviniemen verekseltään änkyttämään ja punastelemaan. Nurin ajettu Adulta ja Helsingissä toinen taannoin kaadettu aikuiskouluttaja eivät olleet keskustavetoisten kuntien murheita, kuten JAKK ja neljä muuta pystyssä ja pimennossa väkisin pidettyä aikuiskouluttajaa. Opetusministeri Henna Virkkunen on kokoomuslainen, joten sopii vian arvailla millä tasolla, millä lehmänkaupalla Virkkunen ja Kiviniemi, tai heidän takapirunsa, ovat asian sopineet pimennettäväksi.

Äänestä

Mä pidän tärkeänä että ilmiselvä vedätys, pimitys ja piittaamattomuus laeista ja asetuksista saadaan esiin vaikka millä ilveellä;
JAKK on ruma kysymys johon Jalasjärven Kiviniemet kiistatta liittyvät. Suorastaan omituista on että ei edes ns. etelän metia ole tarttunut aiheiseen.

Sadan niljoonan euron ( 100.000.000 e.) pimittäminen tai edes perinnän jarruttaminen on toki huipputason huijauksissa pieniä perunoita, mutta aivan veetumaista on, että ilmiselvästi jarrutus & pimitys liittyy poliittiseen kähmintään, niin vaalirahan nimettömään kähmintään kuin poliittisen eliitin naineen ja kunnian suojelussa.
Toivottavasti edes Persuista löytyy sen verran ryhtiä että törkyisimmät hämyhommat saadaan julkisuuteen.

Äänestä

Oikeassa olit tässäkin asiassa, olisi ehkä kannattanut tuokin sotku hoitaa pois keskustan pesää likaamasta.

Äänestä
  • Taas oli Keris oikeassa ja sehän kepulaisia veetuttaa.

    Äänestä

  • Hyvä Sepi kirjoitti:

    Taas oli Keris oikeassa ja sehän kepulaisia veetuttaa.

    Taasko? Mielestäni Keris on joskus ollut väärässäkin ja pahasti hakoteillä asioiden suhteen. Mutta tämän JAKK-tapauksen osalta Kerimäki oli hyvin kartalla.

    Äänestä

Paitsi hänen väitteensä ei pidä paikkaansa. Mitä tekemistä Kiviniemellä on hänen jälkeen tapahtuneiden asioiden kanssa?

Äänestä

Olihan Jeesuksellakin paljon tekemistä Hänen jälkeensä tapahtuneiden asioiden kanssa. Hän on sinunkin syntisi ristillä lunastanut. Herran Nimessä ja Armoveressä kaikki synnit anteeksi.

ps. Mitä Kiviniemen jälkeen (onko kyse isästä, pojasta, tyttärestä, ovat muistaakseni kaikki olleet Jalasjärven valtuustossa), sitten on tapahtunut, kun haluat Kiviniemen synnit niistä teoista valkopestä?

Äänestä

Hietanen kirjoittaa taas asiaa.

Äänestä

Jos saisin Valpon takaisin ja Valvontakomission Torniin kyyläämään, pistäisin ensi töiksi jok'ainoan EP:n Kiviniemet kyllä koppiin, siis Ratakadulle. Ehkä jo seuraavalla Moskovanjunalla sitten sibiriaan...
Mutta woi woi Wuolijoki... Ei ole mikään niinkuin oli ennen, ei ole Otto-Villeä enää miulle Moskovassa vittuilemassa, ei ole ex-akkaani, tuota huorahtavaa Herttaa eikä UKK:ta keskenään paneskelemassa. No vähän lohtua sentään: -käyhän tuo honkkeli Kapiainen sentään kuseksimassa UKK;n haudalle. Ehkä vielä lopuksi lähetän tässä vanhalle homokaverilleni Sufin Valentin Vaalalle letopusun, siis jyräytämpä kunnon pierun..

Äänestä

Jälasjärvelle valitaan juuri nyt kunnanjohtajaa kun edellinen heitti pyyhkeen kehään. Edokkaana on mm. entinen JAKK:n johtaja. Tämän edokkaan vaimo on edelleen JAKK:n talousjohtajan! Mahtavaa soppaa keitetään Mari Kiviniemen kunnassa.

Äänestä

Jalsjärvi rules. Kun Antti aikoinaan puuhasi alueellisessa Hankkijassa isonapomona, ei niissä pippaloissa päästy läpi tuskin kauppaakaan, jossa ei olisi ollut lisäpöytäkirjana - toki toki ilman kirjallista osuutta, - erityisehtona "... ja sitten pöydän alakautta vaalirahaa Marille xxxx markkaa, niin eiköhän tässä päästä sopimukseen..."

Sinällään tuossa ei ollut mitään poikkeavaa, olihan kyse maan tapa läpi koko kentän; - ja sen mitä keput tekivät omilla mandaateillaan, toimivat samat säännöin muillakin, Kokkareilla vakuutus, - pankki. - yritys, - säätiö - ties missä vain... ja Hakaniemessä STS - OP Yhteistuki SAK-SDP, punapääoman kaupan ja teollisuuden linnakkeet vuorineuvoksineen, nuoriso- raittius -ja ties millaisten todellisten ja paperilla pyöritettävien järjestöjen valtaista rahavirrat verovaroja.....

JAKK jatkaa porskuttamistaan, - Kunta ei kaadu vaikka lienee todellisten vastuidensa mukaan jo maamme kuntien pohjasakankin joukossa pohjimmaista kuonaa.. Kun pistetään samaan sarakkeeseen "kunnan velat ja vastuut" siis kun sinne liitetään JAKK - miinukset kaikkineen, joista JJ on yksi vastuussa, lienevät - siis velat ja vastuut - jo jossain 45.000.000 JAKK päälle, yhteensä xxx -euron paikkeilla, niin sen kasvusuuntaisen vieraan pääomansa kanssa Jalasjärvi saavuttaa rehellisen pelin kirjapidolla lähinnä Kreikan ja Kyproksen kunnioitettavan seuran...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7173133 kirjoitti:

.

Mätää korruptiota, - suojelutoimintaa valtionneuvostossa?
Kuka kumma suojelee Mari Kiviniemien - Jalasjärvi -JAKK - väärinkäytöksiä?
**********************************************************************************


Onko valtiolla liikaa rahaa?

Väärin - osittain rikollisin perustein anottuja koulutusvaroja perimättä edelleen noin 100.000.000 euroa!
Kohteina on useita Keskusta -johtoisia kuntia. Vuosi sitten konkurssiin ajetu Adulta oli Tuusula - Mäntsälä - Järvenpää ym.. omista laitos. Nuo kunnat eivät ole Keskusta -johdettuja.

Miksi Henna Virkkusen johtama opetusministeriö ei toimi nyt, vaikka jo vuosi sitten, 1.3.2010 OPM:n pyysi Valtioneuvoston raha-asiainvaliokuntaa perimään ADULTA -kouluttajalta 32 miljoonaa euroa?

Mainittakoon että Marilla oli myös mandaatti tuossa valiokunnassa, jota Matti Vanhanen silloin pääministerinä johti.
Jääväsikö Mari itsensä tuosa 1.3.10 kokouksessa, - ei vastausta ole saatu, vaikka sitä on tiedusteltu jopa itseltään valtiosihteeri Mika Rossilta, Kiivniemen oikelta kädeltä, joka tuolloin. 1.3.11 jo toimi kuntaministeri Mari Kiviniemen avustajana.

Salassapitosopimus Kiviniemi - Virkkunen?
************************************************

Onko tosiaan mahdollista että Mari Kiviniemi ja Henna Virkkunen olisivat sopineet Jalasjärvi - JAKK:n pakkoperinnän siirtämisestä yli vaalien, tai ehkä jopa tuon perittävän summan, yli 31 miljoonan euron anteeksiantamisesta, tuen myöntämisestä Jalasjärven kunnalle?

Perittävä summa on määrältään noin 50 % Jalasjärven budjetista. Käytännössä perintä ajaisi Jalasjärven pakkoliitokseen, jota vastaan kunta on jo vuosia sinnitellyt.

aiheesta myös:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9119392


Seppo Hietanen
"kerimäki st"
CITY-Keskusta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu