Roisto tarjosi maan vaihtoa!

Roisto tarjosi helsinkiläiselle hehtaarin kokoisen tontin omistajalle kaksi hehtaaria joutomaata Inarijärven takaa. Antelias Roisto lupasi kustantaa muuton.
Kun hölmö tontin omistaja ei suostunut näin edulliseen vaihtokauppaan Roisto tappoi koko perheen ja ryösti tontin.
Vot.
471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ja kuten tavallista, niin sekä ryöstäjältä että ryöstön kohteelta puuttuu nimi.

Kun minä juttelin pienenä poikana samanlaisia juttuja kuin tuo Aatami nykyisellään, niin aikuiset kysyivät, että et suinkaan sinä ole käynyt "höpönassun" pesällä.

Kuinka on Aatami. Oletko sinä itse se höpönassu.

Äänestä

Abraham ja Abrahammm:n nimimerkin käyttökin on varkaus, ainakin anastus.
Oikeisto propakandan välittäjille tiedoksi.

Eihän ne Suomen suuruus unelmat toteutuneet ja olisihan ne olleet yli 50% nykykoosta. Pohjois venäjäkin olisi tyhjennetty, suomen sukuisille kansoille.
Tämän esitti suomalaiset Saksalle 1942, Mannerheimin vieraillessa Hitlerin luona.

Äänestä

Mitä isot edellä niin sitä pienet perässä pienimuotoisesti.

Tiettävästi suomalainen äärioikeisto tavoitteli etnistä puhdistusta karkottamalla venäläiset Karjalasta.

Olisiko Suomen pitänyt sinun mielestä ottaa mallia Stalinista ja hänen suorittamista etnisistä puhdistuksista 1937-38.

Joka neljäs suomalainen Venäjällä puhdistettiin etnisesti niskalaukauksella.Käytännössä se tarkoitti kaikkien aikuisikäisten miesten teloitusta.Riippumatta onko se fasismi ruskeaa tai kuten sinun tapauksessa punaista, niin sitä ei olla Suomessa koskaan kaivattu.

Seuraavat Eduskuntavaalit osoittavat JÄLLEEN etteivät kommunistit saa yhtään ainoata kansanedustajapaikkaa.

Äänestä

Ryssät jaksavat ikuisesti valehdella ja kieroilla. Se ei lopu koskaan. Suomi on nujerrettava.
Abrahammmm nimimerkkiä käyttävä kirjoittaa kohta että Aatami on varastanut hänen rekisteröidyn nimimerkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aabrahamm kirjoitti:

Roisto tarjosi helsinkiläiselle hehtaarin kokoisen tontin omistajalle kaksi hehtaaria joutomaata Inarijärven takaa. Antelias Roisto lupasi kustantaa muuton.
Kun hölmö tontin omistaja ei suostunut näin edulliseen vaihtokauppaan Roisto tappoi koko perheen ja ryösti tontin.
Vot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu