SILIKONIT TUNTUVAT KAMALILTA

Luonnoton valinta

Silikonirinnat tuntuvat koskettaessa luonnottoman kovilta. Tämä johtuu siitä, että aitoa, pehmeää rintakudosta on erittäin hankala jäljitellä rintaimplanteissa. Esimerkiksi vatsallaan makaaminen on lähes mahdotonta kovien silikonirintojen takia.

Rinta-implantteja harkitessa on siis syytä ottaa huomioon, että nekin implantit, joiden kerrotaan olevan "tavallisia silikoneja" pehmeämmät ja luonnollisemman tuntuiset, ovat todellisuudessa aitoja rintoja kovemmat.

Huomattava osa rintaimplanteista myös kovettuu entisestään ajan myötä, sillä naisen keho rakentaa implanttien ympärille arpikudosta.
MTV3 Helmi 26.01.2010

30

4958

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silimed luonnollisin

      Väite Silimedin implantin luonnollisemmasta tunnusta perustuu ammattilaisten, useiden plastiikkakirurgien mielipiteeseen, jotka ovat käyttäneet useita implantteja.

      "It has been reported in various articles, that Polyurethane implants feel “warmer” and “less alien” than other breast implants. Polyurethane implants do take slightly longer to soften after surgery. You should expect the final result after 45-60 days."

      • Silimed vaarallinen

        Silimed-implantit on tehty terveydelle vaarallisesta polyuretaanista.

        FDA (Food and Drug Administration eli Amerikan terveysministeriö) huomasi, että polyuretaanilla vuorattu silikoni alkoi reagoida välittömästi asentamisen jälkeen elimistön nesteiden kanssa hajoten vaaralliseksi TDA:ksi.

        TDA on karsinogeeninen aine, jonka on huomattu aikaisemmissa tutkimuksissa aiheuttavan mm. maksa- ja munuaissyöpää. Aikaisemmissa tutkimuksissa oli huomattu myös, että polyuretaani aiheutti paljon allergioita ja tulehduksia. Tämän vuoksi FDA on kieltänyt polyuretaanipäällysteisten implanttien myynnin USA:ssa.

        Linkissä näkyy kuva rinnoista, joissa on polyuretaani-implanttien aiheuttamia vakavia komplikaatioita.

        http://aes.sagepub.com/content/26/3/265/F4.small.gif

        Haluatko samanlaiset?

        Koska polyuretaani-implantit kasvavat naisen omaan kudokseen kiinni, polyuretaania sisältäviä implantteja on erittäin vaikeaa poistaa kapseloitumisen ja muiden komplikaatioiden yhteydessä. Samalla joudutaan usein poistamaan iso osa naisen jäljellä olevasta omastakin rintakudoksesta.


    • ?????

      Mitähän tuossa Helmissä mainitussa tapauksessa on oikein käynyt. Minulla ei ainakaan ole mitään ongelmia maata vatsallani (jopa selkää hierottaessa) ja rinnat tuntuvat pehmeältä. Todennäköisesti tuossa on ollut kyseessä paha kapseloituminen koska mainitaan ajan kanssa kovettumisesta. Minulla rinnat eivät ole vuosien mittaan muutunut yhtään kovemmiksi.

    • Silikonit aina kovat

      Stakesin tutkija Sirpa-Liisa Hovi silikonirinnoista Helsingin Sanomissa:
      "Naisten pitäisi harkita, että haluavatko he sellaisen rinnan josta voi aina tuntea, että siellä on joku täyte ja jonka raja voi näkyä."

      Yksityinen plastiikkakirurgi Juha Piironen:
      "Vaahtokumimaisesta silikonista valmistettu proteesi (koheesioimplantti) on käytössä selvästi kiinteämpi kuin oikea rinta ja etenkin selällään maatessa aidosta poikkeavan näköinen."

    • Silimedit ovat kovat

      Ulkolaiselta sivustolta:

      "Im have Silimed breast implants. They do feel firmer than other implants. Alot of plastic surgeons dont use them."

      - Eli naisella on Silimedin rintaimplantit. Ne tuntuvat kovemmilta kuin muut implantit.

      Toinen nainen vastaa:

      "The U.S doesn't have Silimed because they haven't been passed by the FDA."

      - USA:ssa ei myydä Silimedin rintaimplantteja, koska USA:n terveysministeriö (FDA) ei ole hyväksynyt niitä (Silimedin lukemattomista yrityksistä huolimatta).

      Kolmas nainen vastaa:

      "I have silimed implants too. They are firm."

      - Eli hänenkin mielestään Silimedin implantit tuntuvat kovilta.

      Kummallakin naisella Silimedin imlantit olivat olleet vasta vähän aikaa.

    • Leikkaus vei tunnon

      Eräällä kaverillani on ollut silikonit pari vuotta. Hän kertoi, että leikkauksen jälkeen hänen rinnoistaan hävisi tunto lähes kokonaan, eikä se ole palautunut. Olisi hirveää, jos itselläni ei olisi tuntoa rinnoissa. En voisi nauttia edes seksistä kunnolla. Kaveri kertoi myös, että hänen poikaystävänsä ei enää halua tai uskalla koskea hänen rintoihinsa niin paljoa kuin ennen leikkausta.

      • Lyhytaikainen

        Minulla leikkaushaavojen yläpuolella rintojen alapinnassa oli ihon tuntopuutos joitakin kuukausia. En tiedä tarkkaan koska tunto palasi, jossain vaiheessa vain huomasin että tunto oli taas normaali kaikkialla rinnoissa. Ilmeisesti leikkaushaava katkaisi jonkin hermon ja se korjautui myöhemmin.

        Jos implanttirintoja rutistellaan mammografiassakin, kyllä poikaystäväkin voi niitä puristella aivan kuin ennenkin. Taitaa poikaystävällä olla jonkinlainen implanttifobia.


    • glorå x

      hyvältä tuntuu pienet implantit kun rintasyöpä leikkauksen yhteydessä tehtiin rekonstruktio

    • Nainen ei tiedä

      Nainen ei voi tietää, miltä silikonien kosketteleminen tuntuu miehistä. Voin miehenä kertoa muutaman naisen kokemuksella, että silikoneja ei voi ikinä verrata millään tavalla oikeisiin rintoihin. Silikonit ovat yhtä aidot rinnat kuin muovinen nukke on oikea nainen.

    • -vinkku-

      Kuin myös edellä jo mainittu, voin loistavasti maata vatsallani implanttieni kanssa. Ja minulla on juuri nuo koheesiogeeli-implantit. Totta ne tuntuu, mutta ei se tuntuminen ole este vatsallaan olemiselle, siihenkin tottuu, että ne 'huomaa', nukun nykyään runsaasti vatsallani, joten ei se häiritse. Rinnat ovat pehmeät, muttei tietenkään verrannolliset luomurintoihin.
      Mieheni mielestä (kertoi tämän rintojen augmentoinnin jälkeen), nauttii siinä missä minäkin rinnoistani. (ei ennestään ollut minkäänlaisia rintoja) Ei niinkään siksi millaiselta ne tuntuu, vaan siksi, että olen nyt tyytyväinen itseeni: näytän naiselta, ja hyvä olo itseni kanssa näkyy ulospäin. Ei hän tietenkään minulle ole koskaan sanonut, että tykkää silikoneista enemmän kuin rinnattomasta minusta, mutta kyllä sen huomaa miehen käytöksestä ;) kerran ennen ei ollut mitään mitä puristella, ja nyt on, niin totta hän myös tekee niin :D Kelpasin minä hänelle omana itsenäni ennenkin, muttei hän ole valittanut nyttekään. :)

    • Puristelee muovia

      Kyllä miehen täytyy tuntea itsensä järkyttävän tyhmäksi luuseriksi, jos hän joutuu pesää saadakseen puristelemaan muoviproteeseja.

    • Yhden yön hoito

      Silikonibimbot kelpaavat miehille vain yhden yön hoidoiksi. Kukaan fiksu mies ei ota terveydelle vaarallisella silikonimuovilla täytettyä naista vakavasti. Kukapa kehtaisi tunnustaa seurustelevansa säälittävän muovifriikin kanssa.

      • Samoilla linjoilla

        ja noin ajattelevat miehet ovat minulle yhden yön hoitoja, eihän kukaan huoli miestä joka arvostaa naista pelkän ulkonäön mukaan.


      • hEiD!

        Uskomatonta, miten ihmisille tuntuu tulevan rintojen suurennusleikkauksessa käyneistä naisista aina se "pornoelokuvien aivoton barbinukke" mielleyhtymä. Eiköhän suuri osa näistä naisista ole kuitenkin aivan tavallisia ihmisiä, joilla a) ei ole oikeasti rintoja alun alkaenkaan juuri ollutkaan tai b) rinnat ovat joskus olleet, mutta lasten synnyttämisen/imettämisen jälkeen jäljellä ovat kurttuiset, tyhjät rukkaset. Mitä me olemme arvostelemaan toisten ratkaisuja ja vetämään johtopäätöksiä, minkälaisia ihmisiä leikkaukseen päätyvät ovat. Itse en ole käynyt leikkauksessa, mutta voin hyvin ymmärtää niitä, jotka leikkaukseen päätyvät. Ja uskon, että lopputulokseen tyytyväisimmätkin ovat niitä, joilla on oikeasti ollut "hyvä syy" leikkaukseen. Silikonikin on tyhjää parempi. Pääasiahan on, että ihminen on itse onnellinen ja tyytyväinen nahoissaan ja sitä kautta varmasti myös se oma puoliso... ja muista ei niin väliä. Mitä se kellekään kuuluu! Huvittaa, miten näillä palstoillakin satelee miinuksia sellaisille, jotka erehtyvät jotain positiivista mainitsemaan silikoneistaan. Ja vastaavasti tuollaisille älyttömille urpo-kommenteilla oikein ropisee plussia. Ei kyllä yllätä yhtään, että tämä minunkin "puolustuspuheenvuoroni" saa roppakaupalla miinuksia. Mutta antaa palaa vaan!:)


    • Silikonit ja tyhmyys

      Silikonit kertovat naisen turhamaisuudesta ja tyhmyydestä. Silikonibimbo ei osaa ajatella omaa ja tulevien lastensa terveyttä tätä päivää pidemmälle. Myös osamaksulla ostettujen muovipallojen aiheuttamat korjausleikkaukset jäävät muiden veronmaksajien kustannettaviksi.

      • jo on pönttöjä

        Kerropa miten saan implanttini vaihdetuksi veronmaksajien kustannuksella kun se tulee ajankohtaiseksi. Ihan mielelläni menisin julkisen puolen sairaalaan, tähän saakka olen maksanut joka euron omasta pussistani.

        Eipä nuo silikonini vaikuta lapsieni terveyteen yhtään mitään kun asuvatkin monen kilometrin päässä ja vierailevat aika harvoin.


    • hyvät naurut

      viikon parhaat naurut! kiitos! :D olen sen verran turhamainen, etten jaksa edes ajatella, kuinka säälittävä reppana täytyy olla, kuinka sisällötön elämä on, että on niin paljon voimaa laittaa sekaantumiseen täällä keskustelevien ihmisten mielenkiinnon kohteisiin.

    • Silikonia aivoissa

      Silikonimyrkky menee näköjään aivoihin asti, kun bimbolta tulee noin tyhmiä juttuja.

    • Mies 26 v.

      Iskin yhden hoidon baarista ja meinasin oksentaa kun huomasin että sillä oli paidan alla kovat silikonimöykyt.

    • piuiu

      tuskinpa vaan on mies eksynyt tänne antamaan edellisen kommentin ;D

      • .....

        niinpä ;D


    • tyytyväinen nainen

      Omat rinnat olivat 65/G ja yksityisellä sain uudeksi kooksi 65/D. Silikonit on nyt, ja olen tyytyväinen kun sain isot ja raskaat vaihdettua sopivampiin. Tunto ok (leikkauksesta jo 2 vuotta), arvet näkyvät hiukan mutta ei haittaa. Elämäni paras päätös.

    • Arpiset muovipallot

      Joku saattaa olla tyytyväinen arpisiin muovipalloihin, mutta useimmille aitous ilman arpia on paras vaihtoehto.

    • Oikea mies

      Olen ehdottomasti samaa mieltä. Silikonimuovi ja leikkausarvet eivät todellakaan kiihota miehiä.

      • tyytyväinen nainen

        Miksi pitäisi nimenomaan niitä miehiä kiihottaa? Eikö se naisen oma hyvä olo ole meille naisille tärkeämpää? Ei me olla miehiä varten täällä maailmassa.

        Minun elämänlaatu on parantunut jo huomattavasti kahden vuoden aikana kun hartiat eivät ole kipeänä koko aikaa, pystyn taas juoksemaan kunnon lenkkejä, puhumattakaan siitä ettei rintoja tarvitse ahtaa liian pieniin kuppeihin... iloinen asia ja minulle on yks hailee et kiihottuuko joku mies näistä vai ei.

        Ja ei nämä ole pallot, voit itse kuvitella koon 65/G et kuinka niistä saisi kuppikoolla D pallot? Kyllä ne pallot tulee niille joilla on vain se nahka silikonin päällä...


      • Sarahh
        tyytyväinen nainen kirjoitti:

        Miksi pitäisi nimenomaan niitä miehiä kiihottaa? Eikö se naisen oma hyvä olo ole meille naisille tärkeämpää? Ei me olla miehiä varten täällä maailmassa.

        Minun elämänlaatu on parantunut jo huomattavasti kahden vuoden aikana kun hartiat eivät ole kipeänä koko aikaa, pystyn taas juoksemaan kunnon lenkkejä, puhumattakaan siitä ettei rintoja tarvitse ahtaa liian pieniin kuppeihin... iloinen asia ja minulle on yks hailee et kiihottuuko joku mies näistä vai ei.

        Ja ei nämä ole pallot, voit itse kuvitella koon 65/G et kuinka niistä saisi kuppikoolla D pallot? Kyllä ne pallot tulee niille joilla on vain se nahka silikonin päällä...

        Taitaa nämä vastustajat katselleet vain kuvia epäonnistuneista silikonileikkauksista. Kirurgihan ei voi mitään vaikka asiakas suosituksista piittaamatta haluaisi pienemmät implantit. Silloin lopputulos on kaamea pallo kun implantti ei täytä tyhjää (nahkaa) kokonaan. Itse otin implantit jotka täyttivät roikkuvan nahkan (omasin kyllä rasvakudostakin). Joten lopputulos loistava.
        Lopputulos on parempi jos rasvakudosta löytyy.
        Palstalla joku kertoo tunnistavansa salilla henkilöt joilla on silkkarit. Tahtoisinpa törmätä sinuun,sillä epäilen ettet tunnistaisi minua. Ellet sitten "merkkaa" kaikkia isompirintaisia silikonien omistajiksi.
        Juu vatsallaan oleminen onnistuu ja oma mieheni tykkää rinnoistani ja se riittääkin. Muut saa olla erimieltä jos tahtovat.
        Rinnat laitoin oman itseni vuoksi ja kroppa nuorentui,lenkki luistaa jne....


    • piuiu

      voi tietäisitpä vaan kuinka miehet kiihottuvat minusta kun olen itsevarma ja vieläpä upeilla muodoilla varustettu! ;) enkä tarkoita vain rintoja...

    • niinnii2

      Parhaassa tapauksessa, kun leikkaus on onnistunut erinomaistakin paremmin, et voi katsomalla mitenkään erottaa, onko luomu vai silari :)

    • Anonyymi

      Implantit itsessään eivät ole niin kovia vaan ne ensin arpeutuu ympäriltä mutta arpikudos alkaa muodostamaan oman verenkierto-osan ja hiljalleen kalvottuu ja lopulta koteloituu. Rasvansiirto on turvallinen ja luonnollisempi ratkaisi. Kaikilla ei ole mitä siirtää joten se pitää implantit suosiossa.

      • Anonyymi

        Jos haluaa kovat implantit, jotka tuntuvat välittömästi kovemmilta kuin muut merkit, niin valitse B-Lite. Luonnoton tekele. Mitä rasvansiirtoon tulee, se on aluksi erinomainen ja näyttää hyvältä, mutta lopulta arviolta 30% rasvasta jää alueelle jota hoidettiin. (kasvot, vartalo).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3461
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2336
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1965
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1881
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1848
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1582
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1450
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1417
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1394
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1334
    Aihe