Säteilyturvakeskuksen pääjohtaja Jukka Laaksonen ei sanojaan säästele. Monta päivää japanilaiset odottivat peukaloitaan pyörittäen, eivät tehneet tarpeellisia toimenpiteitä. Syynä on erittäin jäykkä johtamiskulttuuri. Voimalaitos olisi voinut tilanteen pelastaa mutta sen pitää toimia ennalta sovittujen ohjeiden mukaan. Näitä ohjeita ei voi ohittaa vaikka tilanne olisi aivan erilainen mihin ohjeet oli suunniteltu. Kaikesta piti saada lupa korkeilta viranomaisilta, japanilaiset ovat itse vastuussa typeryydestään. Sitä saa mitä tilaa!
Perin valitettavaa että vuonna 1986 Neuvostoliiton idiootit pilasivat ydinvoiman maineen pitkäksi aikaa. Nyt nämä Japanin pösilöt tekevät saman. Minulta ei heru heille minkäänlaista sympatiaa!
Perin valitettavaa että vuonna 1986 Neuvostoliiton idiootit pilasivat ydinvoiman maineen pitkäksi aikaa. Nyt nämä Japanin pösilöt tekevät saman. Minulta ei heru heille minkäänlaista sympatiaa!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tshernobyl-tyyppinen vomala toimii tyydyttävästi, mutta ei siedä kokeita, joita juopot ukrainaliset suorittivat.
Tsernobyl oli jo törkeää ja rikollista huolimattomuutta. Rikkoivat karkeasti omia Neuvostoaikaisia turvamääräyksiään jotka eivät kummoisia olleet. Vaikea kuvitella että Suomessa sellaista tapahtuisi. Tai että Suomessa tulisi valtavia maanjäristyksiä ja tsunameita. Valitettavasti punavihreät hörhöt käyttävä tätäkin tilannetta häikäilemättä hyväkseen. Suomen sähköä ei millään tuulivoimalla voida tuottaa!
Ei pidä paikkaansa. Tuulimyllyillä voidaan tuottaa kaikki sähkö mitä Suomi tarvitsee. Laske vaikka itse.
Japanilainen johtamiskulttuuri on valovuosien päässä länsimaisesta. Japanissa ollaan kuin jossain entisessä kommunistimaassa, ei yhtään oma-aloitteellisuutta, pelätään kasvojen menetystä, aina pitää olla pienimmässäkin asiassa olla esimiehen lupa.