En ole autoihmisiä, enkä ole vielä edes ensimmäistä autoa hankkinut. Olen alkanut kattelemaan 1.6l tai 1.8l autoja.. Löysin myös kivoja 2.0l, mutta kuullu et vakuutuksen ja verot nousee huikeisiin lukemiin. Ja autojen vuosimallit 2000-2002. Merkkeinä ollu volvo, renault, nissan, volkswagen.
Mimmosta autoa suosittelisitte, tarkoitus ois siis säästää mahollisimman paljon vakuutus ja verokuluissa, ja bensiini.
mikä auto?
4
129
Vastaukset
- Ehdotus..
"tarkoitus ois siis säästää mahollisimman paljon vakuutus ja verokuluissa, ja bensiini."
Hyvä ehdotus: Mopoauto.
Mutta jos aikomus on ostaa "oikea" auto, niin säästömielellä ei kannata autoa ostaa, koska auton pito maksaa aina.
Ja jos todella tarkoitus on ostaa mahdollisimman halvaksi tuleva auto liikkumista varten, niin silloin mahdollisimman uusi auto, mahdollisimman pienellä moottorilla, eli 1,2 -1,4 litrainen.
Jos taas tarvitset autoa munanjatkeeksi tai näyttämisen takia, niin sitten vanhempii auto isolla koneella. - autoileva..
perus autovakuutus on sen 800-1100e vuodessa ilman bonuksia ja sen voi maksaa yleensä 1-4 erässä. Ja ajoneuvovero hinta riippuu co2 päästöistä.
siinä linkki hintataulukkoon:
http://www.ake.fi/AKE/Verotus/Ajoneuvovero/Ajoneuvoveron määrä.htm
ensimmäiseksi autoksi suosittelisin alle 2.0l konetta ja bensakoneella, dieseliä ei kannata heti hankkia. Suosittelisin käytettyä autoa mikä on juuri leimattu ja ota joku sellainen kaveri mukaan kuka tietää autoista jotain... jos ei ole kaveria ei ainakaan autokauppaan kannata mennä autoa hakemaan, kun siellä vain huijaavat tietämätöntä ostajaa. - autoileva..
siinä one vielä linkki missä voi laskea eri vakuutusyhtiöiden hintoja:
http://www.vertaa.fi/autovakuutus/ - Jagulaarilla
Nyt olet asian ytimen ulkopuolella ja pahasti. Autoa ei kannata, eikä voi ostaa säästämistarkoituksessa. Ehdotan, että hankit hyväpalkkaisen työn, tai muuten hyvät tulot, sitten osta se auto. Katsos kun tämä suomi on kaltaisiasi pullollaan, yrittävät säästää autoilemalla, voin kertoa ei onnistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244606- 883714
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313463075- 542657
- 512589
- 2032583
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322390- 1522318
- 311945
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1071521