Miksi kovin harva meistä tietää ensimmäisenä lentäneen ihmisen nimen?
Tämä tietämättömyys on historian ja sen opetuksen jännä vääristymä, sillä esimerkiksi Charles Lindberghin nimen tietää jo aika moni, vaikka hänen tekonsa oli melko merkityksetön historian kannalta.
Tämä tietämättömyys on historian ja sen opetuksen jännä vääristymä, sillä esimerkiksi Charles Lindberghin nimen tietää jo aika moni, vaikka hänen tekonsa oli melko merkityksetön historian kannalta.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tiedätkö maailman ensimmäisen veneellä liikkujan, ensimmäisen hiihtäjän tai ensimmäisen rattailla ajelijan nimen?
Vitsiä lentää, mutta ei poijjaat auta tuollainen lento tässä asiassa. Moka on jo tehty.
Ensimmäinen lentäjä on tunnettu ja tiedetty historiallinen henkilö, mutta jostakin syystä tätä lentoniekkaa ei noteerata historian kaanonissa eikä sen opetuksessa.
Lindbergh tiedetään, Wrightin veljeksetkin ja Lilienthal. Pientä tiedollista kunniaa siis voisi antaa myös sille ensimmäiselle lentäjälle.
IKAROS
>>Ensimmäinen lentäjä on tunnettu ja tiedetty historiallinen henkilö
Aim veriii soriii Markus, mutta ei ollut satusedältä tuttuja siipiä lainkaan käytössä tällä ensimmäisellä lentäjällä.
Nyt alkavat selvästi olla vitsit porukoilla vähissä, kun jopa historia-palstalla on tieto historian merkkitapahtumasta lentänyt kuin tuhka tuuleen.
Ikaros kuoli putoamisen vuoksi, mutta syy on paljon latteampi: väkivaltainen hullu halusi ne itselleen ja otti.
Bartolomeu de Gusmão? Kyllä näistä lentjistä vanhassa testamentissakin puhutaan mutta ei kai niitä lasketa. Ikaros kyllä kuuluu samaan sakkiin.
>>Miksi kovin harva meistä tietää ensimmäisenä lentäneen ihmisen nimen?
Eivätkös ne olleet näitä kuumailmapallo ja ilmalaiva heppuja jotka ensin lensivät.
Nyt aletaan lennellä asian ytimessä. Tästä eteenpäin on helppo jahuutella tuon ajan gagarinit ja armstrongit esiin.
Vinkki opeille: porukat historian luokkaan ja töihin päivittämään perustiedot!
Sanginjoella lenteli Päätalo omatekoisella koneella joka on ilmailumuseossa Tikkakoskella. Ei muuten mikään turha jätkä.
"Ensimmäinen miehitetty kuumailmapallolento tapahtui Ranskassa jo 21.11.1783. Ensimmäisiksi lentäjiksi kuningas suunnitteli paria rangaistusvankia, jotka hän armahtaisi, mikäli he selviytyisivät koitoksesta. Kemian ja fysiikan opettajana toiminut aatelismies Jean Francoise Pilâtre de Rozier (1754-1785) tarjoutui vapaaehtoiseksi sanoen, että mitenkään ei voida sallia tuomittujen rikollisten saavan kunniaa ensimmäisinä ilman valloittajina. Kumppanikseen matkalle hän sai markiisi Francois Laurent d'Arlandesin (1742-1809), joka oli tykistöupseeri."
Lainattu sivulta:
http://kotisivu.dnainternet.net/ktuuna/kuumailmapallo_historia.htm
Jäiväthän nimet nyt mieleen?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jean-François_Pilâtre_de_Rozier
Tuossa Wikipedian linkissä toisen nimi on oikein ilman e:tä.
Mutta olivatko he ensimmäisiä? Jos joku lensi aiemmin kiinnitysköyden kanssa, on se minusta lentämistä sekin. Nyt siis harrastajahistorioitsijat tai ammattilaisetkin kertomaan, kuka mahdollisesti lensi ennen parivaljakkoamme kiinnitysköyden turvin ensimmäisenä.
Bartolomeu de Gusmão. On tuolla ylempänä jo. 1709, meinasi tulla lynkatuksi noituuden takia.